0000398695
close
W walce o demokrację nie robimy sobie przerw! Przekaż 1,5% na Fundację Kultura Liberalna WSPIERAM
close
Kultura Liberalna solidarnie z Ukrainą

PRZEKAŻ
1,5%
PODATKU
close

W walce o demokrację

nie robimy sobie przerw!

Przekaż 1,5% na Fundację
Kultura Liberalna

Przekaż 1,5%
na Fundację Kultura Liberalna
forward
close

KULTURA LIBERALNA > Słysząc > Rozpustnik jedzie do...

Rozpustnik jedzie do Hollywood

Aleksander Laskowski

Skąd nadejdzie pokusa? Amerykański Zachód jawi się nie tyle jako dziki, co pusty. Szczęście może dać tylko ręka ukochanej Anny, którą kowboj Rakewell ściska z głębokim uczuciem.

Niechętnie patrzy na to jej papa, kowboj-latyfundysta Trulove. Nick Shadow-Niosący Pokusę wychodzi nagle z szybu naftowego. Z głębi ziemi, może więc prosto z piekieł… A może z krynicy gotówki, której nadmiar sprowadzi naszego Elvisa (Tom szybko zmienia się w gwiazdora) na złą drogę. Dyliżans jego losu wyrusza. Kolejne stacje: sława-rozkosz-spleen-pustka-obłęd-śmierć. Robert Lepage wspaniale bawi się iluzją pozornej prostoty. Każdy element jego inscenizacji interpretować można na wiele sposobów. Tak jak uścisk dłoni Toma i Nicka. Towarzyszy mu nagły błysk, niebo bieleje i oślepia. Czy to piekło puszcza do nas oko? A może to próbny wybuch jądrowy? Przecież rzecz przecież dzieje się w latach pięćdziesiątych. A może po prostu flesz aparatu, którym przeznaczenie uwieczniło koniec niewinnej szczęśliwości? Wkrótce Toma otoczy tłum fotoreporterów, którzy pozbawią go mentalnej cnoty.

Nawarstwienie znaczeń scenicznych doskonale koresponduje z tym, co dzieje się w muzyce. Genialny kleptoman Strawiński żongluje cytatami, deformując je pewnym ruchem, którego nauczył się od swojego przyjaciela Picassa. Niestety ruch ten nieznany jest orkiestrze mediolańskiej La Scali. Ta bowiem szczelnie otuliła się całunem własnej tradycji, od bel canta po verismo. Trąbki, co i rusz smagane batutą dyrygenta, tęsknie parskają za Radamesem. A smyczki nie chcą kluczyć w gęstwinie nut drobnym krokiem. Przecież żaden szanujący się laskalczyk nie zgodzi się na to, by nici dźwiękowego spaghetti pociąć na półcentymetrowe kawałki i ułożyć na talerzu w geometryczne wzory. Bo jak to potem zjeść? Dyrygent David Robertson musiał się z tym pogodzić. Podobnie przybyli spoza Italii śpiewacy.

Spektakl:

Igor Strawiński, Żywot rozpustnika (Rake`s Progress).

Obsada:
Robert Lloyd Trulove
Emma Bell Anne
Andrew J. Kennedy Tom Rakewell
William Shimmel Nick Shadow

Orkiestra Teatro alla Scala
David Robertson dyrygent

Teatro alla Scala, 12 maja 2009 r.

Skoro tu jesteś...

...mamy do Ciebie małą prośbę. Żyjemy w dobie poważnych zagrożeń dla pluralizmu polskich mediów. W Kulturze Liberalnej jesteśmy przekonani, że każdy zasługuje na bezpłatny dostęp do najwyższej jakości dziennikarstwa

Każdy i każda z nas ma prawo do dobrych mediów. Warto na nie wydać nawet drobną kwotę. Nawet jeśli przeznaczysz na naszą działalność 10 złotych miesięcznie, to jeśli podobnie zrobią inni, wspólnie zapewnimy działanie portalowi, który broni wolności, praworządności i różnorodności.

Prosimy Cię, abyś tworzył lub tworzyła Kulturę Liberalną z nami. Dołącz do grona naszych Darczyńców!

SKOMENTUJ

Nr 19

(20/2009)
25 maja 2009

PRZECZYTAJ INNE Z TEGO NUMERU

KOMENTARZE

NAJPOPULARNIEJSZE



WAŻNE TEMATY:

TEMATY TYGODNIA

drukuj