0000398695
close
W walce o demokrację nie robimy sobie przerw! Przekaż 1,5% na Fundację Kultura Liberalna WSPIERAM
close
Kultura Liberalna solidarnie z Ukrainą

PRZEKAŻ
1,5%
PODATKU
close

W walce o demokrację

nie robimy sobie przerw!

Przekaż 1,5% na Fundację
Kultura Liberalna

Przekaż 1,5%
na Fundację Kultura Liberalna
forward
close

KULTURA LIBERALNA > Czytając > ERBEL: Wypowiedz się...

ERBEL: Wypowiedz się o kulturze! Czytając forum VI Kongresu Kultury Polskiej

Joanna Erbel

Wypowiedz się o kulturze!

W dniach 23-25 września odbędzie się w Krakowie VI Kongres Kultury Polskiej. Jego celem będzie dokonanie bilansu dotychczasowego dorobku kultury polskiej, refleksja nad jej obecną oraz przewidywaną kondycją, a w konsekwencji – wypracowanie nowych rozwiązań, które pozwolą uprawnić działanie sektora kulturalnego. To, w którą stronę pójdą zmiany, zależy w dużym stopniu od tego, jak szeroko uda się spojrzeć na kwestię kultury i zdiagnozować palące problemy.

Warto zadać sobie pytanie, czy chcemy zostawiać kwestie kultury pracownikom ministerstwa, czy wziąć aktywny udział w poszukiwaniu optymalnych dla nas rozwiązań? W pierwszym przypadku możemy mieć pewność, że niektóre kwestie zostaną pominięte, jeśli nie ze złej woli, to ze względu na szeroki zakres kultury. W drugim mamy do wyboru kilka możliwości. Pierwszą z nich jest przyjście w najbliższy wtorek, 30 czerwca, o godzinie 17.30 do dawnej kawiarni Nowy Świat w Warszawie (ul. Nowy Świat 63) na warsztaty z warszawskiej kultury niezależnej. Są one organizowane przez Fundację Bęc Zmiana, a prowadzone przez Martę Białek, Alinę Gałązkę, Aldonę Machnowską-Górę i Kubę Szredera.

Druga możliwość to wzięcie aktywnego udziału we wrześniowym Kongresie Kultury.

Trzecia – aktywne włączenie się w dyskusje na forum e-kongresu KKP. Ten ostatni ma uzupełniać dyskusje toczące się podczas Kongresu wrześniowego i stanowić istotny punkt odniesienia dla Ministerstwa Kultury. W jego ramach mają być prowadzone różne wątki: „Społeczeństwo obywatelskie, demokracja, edukacja obywatelska” (wątek „Edukacja dzieci i młodzieży przez kulturę” moderowany przez Martę Białek-Graczyk oraz „Klastry kultury” przez Pawła Szlachtę); „Ekonomika kultury” (wątek „Prawo autorskie” moderowany przez Ryszarda Markiewicza i Tomasza Targosza oraz „Kultura jako product turystyczny” przez Magdę Srokę) oraz „Wpływ kultury i sztuki na kreowanie przemian społecznych” (wątek „Rewitalizacja przestrzeni postindustrialnej” moderowany Monikę Dzięgielewską-Geitz).

W ramach e-kongresu obecny jest również, moderowany przeze mnie, wątek „Projekty kulturalne i artystyczne w przestrzeni publicznej”.  Sztuka w przestrzeni publicznej jest obszarem, który ostatnio coraz chętniej eksplorowany jest przez artystów i miejskich aktywistów. W czerwcu przestrzeń miejska była głównym tematem festiwalu „ArtBoom” w Krakowie oraz „Urban Legend” w Poznaniu. W ubiegły weekend w Warszawie otwarty został Park Rzeźby w Parku Bródnowskim, a kilka dni później – w ramach projektu Yael Bartany „Mur i wieża” – na Muranowie stanął żydowski kibuc. W ten sposób sztuka jest nie tylko kwestią teoretyczną, ale coraz częściej staje się elementem naszego codziennego doświadczenia. Mijamy ją codziennie, przemierzając miasto, jak w wypadku palmy na warszawskim rondzie de Gaulle’a (projekt Joanny Rajkowskiej „Pozdrowienia z Alej Jerozolimskich”) czy obecnych w wielu miastach Polski murali grupy Twożywo.

Niezależnie od tego, czy znajdują naszą akceptację, czy wywołują oburzenie, projekty artystyczne w przestrzeni miejskiej wskazują na palące kwestie społeczne. Stają się rzecznikami grup wykluczonych, piętnują dysfunkcjonalność rozwiązań architektonicznych i urbanistycznych. Mogą służyć integracji lokalnych wspólnot albo ujawniać napięcia, o których chcielibyśmy zapomnieć.

Przestrzeń publiczna jest nie tylko nową przestrzenią dla sztuki, ale jednocześnie obszarem, w który każdy z nas jest ekspertem bądź ekspertką. Chciałabym, abyśmy potraktowali obiekty artystyczne w przestrzeni publicznej jako pretekst do dyskusji nie tylko o samej kulturze, ale również o wszystkich tematach, które dane obiekty prowokują. Jakie znaczenie mają dla nas pojawiające się w przestrzeni publicznej obiekty? Czy sztuka w przestrzeni publicznej może być narzędziem polityki społecznej? Czy ich potrzebujemy, czy może są one dla nas zupełnie zbędne? Które lubimy najbardziej, a na jakie nie wyrażamy zgody? Czego oczekujemy od kultury?

Zapraszam do dyskusji!

* Joanna Erbel, feministka, socjolożka, współzałożycielka Stowarzyszenia Duopolis, członkini Krytyki Politycznej.

Skoro tu jesteś...

...mamy do Ciebie małą prośbę. Żyjemy w dobie poważnych zagrożeń dla pluralizmu polskich mediów. W Kulturze Liberalnej jesteśmy przekonani, że każdy zasługuje na bezpłatny dostęp do najwyższej jakości dziennikarstwa

Każdy i każda z nas ma prawo do dobrych mediów. Warto na nie wydać nawet drobną kwotę. Nawet jeśli przeznaczysz na naszą działalność 10 złotych miesięcznie, to jeśli podobnie zrobią inni, wspólnie zapewnimy działanie portalowi, który broni wolności, praworządności i różnorodności.

Prosimy Cię, abyś tworzył lub tworzyła Kulturę Liberalną z nami. Dołącz do grona naszych Darczyńców!

SKOMENTUJ
(25/2009)
29 czerwca 2009

PRZECZYTAJ INNE Z TEGO NUMERU

KOMENTARZE



WAŻNE TEMATY:

TEMATY TYGODNIA

drukuj