0000398695
close
W walce o demokrację nie robimy sobie przerw! Przekaż 1,5% na Fundację Kultura Liberalna WSPIERAM
close
Kultura Liberalna solidarnie z Ukrainą

PRZEKAŻ
1,5%
PODATKU
close

W walce o demokrację

nie robimy sobie przerw!

Przekaż 1,5% na Fundację
Kultura Liberalna

Przekaż 1,5%
na Fundację Kultura Liberalna
forward
close

KULTURA LIBERALNA > Patrząc > BARAN: „Świat cały...

BARAN: „Świat cały fig funt, funt...”

Magdalena M. Baran

„Świat cały fig funt, funt…”

Cisza, powiedziałby kto. Nic się nie dzieje… Lato przyszło, a wraz z nim sezon powtórkowy. Dziwić zatem może gawiedź spiesząca na lipcową premierę. Ludzkie zbiegowisko półokręgiem na średniowiecznym stanęło dziedzińcu, niecodzienności czeka. Cudów, dziwów, śmiechów? Czas bez czasu nam się objawił, świat bez oswojonego takosamością dnia, co za dniem spieszy, bez świata płynięcia. Czas, co bieg swój rozumie odwrotnie, co na szwami znaczoną stronę się wywraca, co na opak się dzieje. Świata takiego minut kilkadziesiąt przed zadziwionymi się jawi oczami.

Dzień Święta Głupców, którzy rząd objęli nad światem, role przeplatając w korowodzie zapustników. „Praca stała się zabawą, a zabawa pracą…”. W breuglowskim widzeniu wojna postu z karnawałem, co procesją w wrót kościelnych prowadzona, fałszywymi tonami psalmów rozśpiewana, kołysząca się w takt, na czym popadnie granej, kociej muzyki. Tu garnek stuknie, tam piła zadźwięczy, kiedy indziej cymbały na sznurkach rozwieszone wiatrowi pozwolą z sobą igrać. Grajkowie cichsi nieco. Nieporządek, chaos, świat od z chaosu narodzin tworzony, gdzie z rozpusty z rozumem starcia jakoś się nowa rodzi. Korowodem, za przewodnikiem kroczy procesja z ról odwróconych, tożsamości zamieszanych z pospólstwa zabawą. Za biskupa osioł kazanie głosi, prześmiewcy na wozach ciągnięci z możnych i świata przywar szydzą, zaś Papież Głupców przez godzin parę trójrogą nosi koronę. Do północy, co swawolników powaliwszy, poranka światłem na gorzkie wzywać chce żale.

Lecz póki co wojna, póki sił starczy zapusty. „Dosiadł stulitrowej beczki kapral kawalarzy/Kałdun – tarczą, hełmem – rechot na rozlanej twarzy”. Wyliczanki z jezuickimi rymami przeplecione, gdzie „karmazyny toczą mole”, „serenady pełne zdrady”, „świat dość, nędzny punkt”. Zaś z postu drewnianego tronu, co w księży zaprzężony, zdaje się dobywać głuche „marność nad marnościami i wszytko marność”. Gdzie nie karty, gry nocą toczone, nie żarcie, nie picie, nie „flaszki, fraszki”, nie „łup do wzięcia”, ale „łaska boska grunt”.

Wśród zabawy, wyliczanek, gier rozlicznych śmierci cień się rozgląda. Z Bigosem igra – zabierze czy nie zabierze, jakże zabierać takiego, co raz wzięty, uparł się po świecie krążyć? Cień, co po każdego sięga, „śmierć ślepucha koło ucha/śmiało chodzi, wielu zwodzi”. I padają tak rozpustni i postni. Świat na nowo się rodzi, po „zabiciu grajka”, hulaki, co z czarnym kotem na taczce za miasto wieziony, popiołem dławiony. Uciekać od niego trzeba było co prędzej. Tak nadchodził post – wraz z nim porządek odtworzony, zapamiętały w rytmach swych psalmów, chłodzie swych kazań, pragnieniu karnawału.

Nie sypcie popiołem – po śmiechu myśli garść do wiedźmiego kotła.

Nie sypcie, nie po oczach!

Spektakl:

„Święto głupców. Walka karnawału z postem”, reżyseria Wiesław Hołdys,
Stowarzyszenie Teatr Mumerus (spektakl plenerowy). Strona: www.mumerus.net

* Magdalena M. Baran – doktorantka filozofii, redaktor kwartalnika „Res Publica Nowa”.

Skoro tu jesteś...

...mamy do Ciebie małą prośbę. Żyjemy w dobie poważnych zagrożeń dla pluralizmu polskich mediów. W Kulturze Liberalnej jesteśmy przekonani, że każdy zasługuje na bezpłatny dostęp do najwyższej jakości dziennikarstwa

Każdy i każda z nas ma prawo do dobrych mediów. Warto na nie wydać nawet drobną kwotę. Nawet jeśli przeznaczysz na naszą działalność 10 złotych miesięcznie, to jeśli podobnie zrobią inni, wspólnie zapewnimy działanie portalowi, który broni wolności, praworządności i różnorodności.

Prosimy Cię, abyś tworzył lub tworzyła Kulturę Liberalną z nami. Dołącz do grona naszych Darczyńców!

SKOMENTUJ
(29/2009)
3 sierpnia 2009

PRZECZYTAJ INNE Z TEGO NUMERU

KOMENTARZE



WAŻNE TEMATY:

TEMATY TYGODNIA

drukuj