0000398695
close
W walce o demokrację nie robimy sobie przerw! Przekaż 1,5% na Fundację Kultura Liberalna WSPIERAM
close
Kultura Liberalna solidarnie z Ukrainą

PRZEKAŻ
1,5%
PODATKU
close

W walce o demokrację

nie robimy sobie przerw!

Przekaż 1,5% na Fundację
Kultura Liberalna

Przekaż 1,5%
na Fundację Kultura Liberalna
forward
close

KULTURA LIBERALNA > Czytając > DOBROWOLSKI: Od Nowej...

DOBROWOLSKI: Od Nowej Ostpolitik do mądrości Mojżesza. AUTORSKI PRZEGLĄD PRASY

Marcin Dobrowolski

Od Nowej Ostpolitik do mądrości Mojżesza

Poniedziałkowy (26.10) „Financial Times” dokonał analizy stosunków niemiecko-rosyjskich podczas zakończonej pierwszej i rozpoczętej drugiej kadencji kanclerz Angeli Merkel. W ciągu minionych czterech lat podpisano umowy na skalę nie do pomyślenia nawet w czasie rządów uchodzącego za rusofila Gerharda Schrödera. Nic też nie wskazuje na to, aby interesy gospodarcze uległy prestiżowej walce o prawa człowieka – zauważa dziennik w artykule zatytułowanym „Nowa Ostpolitik”. Gazeta cytuje również Wernera Hoyera z FDP, który najpewniej zostanie wiceszefem MSZ. Według polityka jego partia chce budować europejską stabilność razem z Rosją, a nie przeciwko niej. Innego zdania jest „Kommiersant”, który komentując skład niemieckiego gabinetu, prognozuje, że „Rosję czekają nieprzyjemne niespodzianki”, ponieważ na czele resortu spraw zagranicznych stanie „stary krytyk Gazpromu” Guido Westerwelle, a sprawiedliwości – Sabine Leutheusser-Schnarrenberger, sprawozdawczymi Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy (ZPRE) w sprawie koncernu naftowego Jukos.

Z kolei dziennik „Süddeutsche Zeitung” ocenił, że kandydatura premiera Badenii-Wirtembergii Günthera Oettingera na unijnego komisarza dowodzi, że Unia Europejska nie jest obecnie zanadto ważna dla niemieckiego rządu. Według „Süddeutsche Zeitung” Angela Merkel nie podjęła jak dotąd na poważnie walki o wpływowe stanowisko przyszłego szefa unijnej dyplomacji, który będzie jednocześnie wiceprzewodniczącym KE. „Gorzej: od udanego zakończenia negocjacji nad traktatem lizbońskim pod przewodnictwem Merkel, niemiecki rząd coraz bardziej odwraca się do Unii plecami. Nie, rząd federalny nie lekceważy UE, ale ceni ją coraz niżej” – ocenia komentator gazety.

Wtorkowy (27.10) „The Times” powołując się na odkrycie naukowców z Edynburga, poinformował, że do pierwszego zarażenia zwierząt ludzkim wirusem doszło 38 lat temu na terenie Polski. Naukowcy twierdzą, że kurczęta zaraziły się od pracownika fermy bakterią Staphylococcus aureus, czyli gronkowcem złocistym. U ludzi ten konkretny szczep S. aureus występuje w Polsce i okolicach, jednak możliwe, że sprytny Polak przekazał go w jakimś innym kraju. Parszywiec.

Kolejny „polski obóz koncentracyjny”… Dziennikarz gazety „La Repubblica” użył tego niefortunnego określenia, relacjonując wizytę rzymskiej młodzieży w obozie w Oświęcimiu. W tej kwestii nie ma chyba czego komentować, ale wspominam o tym, aby przypomnieć, że przypadki tak dalekiej ignorancji wciąż występują wśród ludzi aspirujących do miana opiniotwórczej inteligencji.

Hiszpanie nie dostrzegają własnego ubóstwa – taki wniosek płynie z ankiety przeprowadzonej na zlecenie Komisji Europejskiej, o której pisze w środę (28.10) dziennik „ABC”. Tylko 66 procent Hiszpanów uważa, że z powodu kryzysu w kraju panuje większa bieda. Dla porównania średnio 73 procent Europejczyków ocenia w ten sposób sytuację u siebie. Hiszpanie, ze wskaźnikiem bezrobocia wśród ludzi zdolnych do pracy na poziomie 18,9 procent, prawie dwukrotnie przewyższają średnią europejską.

Irlandzki polityk z rządzącej partii Fianna Fáil przedstawił w wywiadzie radiowym swoją koncepcję bezpieczeństwa za kierownicą, o czym doniósł brytyjski „The Guardian”. „Skoro alkohol ma działanie uspokajające, może pomóc kierowcom, którzy zachowują się nerwowo na drodze, trochę się zrelaksować”, powiedział Mattie McGrath, który jest deputowanym rządzącej partii. „Znam ludzi, których alkohol rozluźnia i bez niego mogą stać się bardziej nerwowi. To prawda, nie jestem lekarzem, więc nie będę się upierał. Ale takie jest moje zdanie na ten temat”.

Moskiewski dziennik „Gazieta” w nawiązaniu do polsko-rosyjskich rozmów na temat dostaw gazu pisze w czwartek (29.10), że „tym razem Warszawa może pozwolić sobie na twardą pozycję wobec Gazpromu”. Gazeta, powołując się na swoje źródło pisze, że w trakcie negocjacji strona rosyjska wyraziła gotowość pójścia na ustępstwa w zamian za zwiększenie udziałów Gazpromu w spółce EuRoPol Gaz. Zajmuje się ona eksploatacją polskiego odcinka gazociągu Jamał-Europa. Dziennik pisze, że Warszawa próbuje dogadać się z Gazpromem od początku roku. Jednak z powodu braku jakichkolwiek rezultatów tych rozmów Polska rozpoczęła alternatywne negocjacje z kilkoma europejskimi kompaniami energetycznymi. Rosyjska gazeta nie wyklucza, że Polsce udało się osiągnąć z nimi wstępne porozumienie. W takim wypadku Gazprom, chcąc umocnić swoje pozycje w spółce EuRoPol Gaz, będzie musiał nie tylko ustąpić w kwestii opłat tranzytowych, ale też pogodzić się ze stratą części zysku z eksportu gazu – podkreśla moskiewski dziennik.

Zbliżająca się rocznica wyboru Baracka Obamy na prezydenta skłania do podsumowań, o które pokusił się dziennik „Daily Telegraph”. Ten rok przyniósł duże zmiany – tak można streścić zamieszczony w gazecie artykuł. Jeszcze dwanaście miesięcy temu cały świat wpatrywał się w nowego superprezydenta. Zdziwienie podszyte zażenowaniem, które dominowało w komentarzach po otrzymaniu przez Obamę Nagrody Nobla, świadczy o tym, jak wiele zmieniło się na przestrzeni roku. Popularność prezydenta w sondażach spadła do 51 procent. Gazeta podkreśla, że wiele spośród działań Obamy wyraźnie nie dorównuje retoryce, którą stosował w czasie kampanii. Dziennik pisze, że najniebezpieczniejsze dla tego polityka jest znużenie mediów tematem „Obamy-superbohatera”, bo to przecież w znacznym stopniu dzięki zachwytowi mediów udało mu się zdobyć fotel prezydenta. Złośliwie odnotowano również, że przez ten rok Obama rozegrał tyle partyjek golfa, co Bush przez obie kadencje w Białym Domu.

Rząd Arabii Saudyjskiej ostrzegł, a „The Independent” poinformował, że wszyscy brytyjscy muzułmańscy pielgrzymi udający się do Mekki mogą zostać poproszeni o przedstawienie zaświadczenia szczepienia przeciw świńskiej grypie. Zresztą cała historia przeniesienia zarazków z sympatycznej trzody na człowieka pokazuje, że przepisy religijne Bliskiego Wschodu po raz kolejny wykazały zaskakującą racjonalność.

* Marcin Dobrowolski, dziennikarz i producent radiowy. Pracuje w Radiu PiN, gdzie jest prezenterem oraz producentem audycji „Poranek Radia PiN” i „Słowa Kluczowe”.

Skoro tu jesteś...

...mamy do Ciebie małą prośbę. Żyjemy w dobie poważnych zagrożeń dla pluralizmu polskich mediów. W Kulturze Liberalnej jesteśmy przekonani, że każdy zasługuje na bezpłatny dostęp do najwyższej jakości dziennikarstwa

Każdy i każda z nas ma prawo do dobrych mediów. Warto na nie wydać nawet drobną kwotę. Nawet jeśli przeznaczysz na naszą działalność 10 złotych miesięcznie, to jeśli podobnie zrobią inni, wspólnie zapewnimy działanie portalowi, który broni wolności, praworządności i różnorodności.

Prosimy Cię, abyś tworzył lub tworzyła Kulturę Liberalną z nami. Dołącz do grona naszych Darczyńców!

SKOMENTUJ
(42/2009)
2 listopada 2009

PRZECZYTAJ INNE Z TEGO NUMERU

KOMENTARZE



WAŻNE TEMATY:

TEMATY TYGODNIA

drukuj