0000398695
close
W walce o demokrację nie robimy sobie przerw! Przekaż 1,5% na Fundację Kultura Liberalna WSPIERAM
close
Kultura Liberalna solidarnie z Ukrainą

PRZEKAŻ
1,5%
PODATKU
close

W walce o demokrację

nie robimy sobie przerw!

Przekaż 1,5% na Fundację
Kultura Liberalna

Przekaż 1,5%
na Fundację Kultura Liberalna
forward
close

KULTURA LIBERALNA > Patrząc > ŁOPIŃSKI: Jajko było...

ŁOPIŃSKI: Jajko było pierwsze!

Radosław Łopiński

Jajko było pierwsze!

Do 30 listopada trwa w Muzeum Plakatu w Wilanowie wystawa „… i druk stworzył kobietę”. Tytuł najwyraźniej nawiązuje do sławnego filmu Rogera Vadima z 1956 roku „I Bóg stworzył kobietę”. Ileż ten film wzbudził dyskusji szokującymi jak na ówczesne czasy „nazbyt śmiałymi” scenami erotycznymi. Ileż mógł dostarczyć pola do popisu znudzonym i niedocenianym zachodnim cenzorom. Ileż pojawiło się wypieków na twarzach licealistów i tyle samo udręczonych grymasów na twarzach katechetów.

Wystawa nie dostarczy ani tylu emocji, ani raczej nie przejdzie do historii. Ot, zbiór plakatów, którym nadano niby łączący je tytuł, a który jedynie może zmylić i rozczarować młodocianych wielbicieli erotyzmu. Jednak ten dość przypadkowy zbiór ogląda się całkiem miło. Można rzec nawet, że jest jak wspomnienie przyjemnej majówki w szary, listopadowy dzień. A myśl taka pozostawia lekki uśmiech.

Na wystawie zaprezentowanych zostało około 200 plakatów, w tym autorstwa tak wybitnych twórców jak: Henri de Toulouse-Lautrec, Jules Chéret, Alphonse Mucha, Wojciech Fangor, Franciszek Starowieyski czy Jakub Erol.

Przed oczami mamy zarówno prace secesyjne, jak również anonimowe plakaty z czasów współczesnych. Znajdziemy tu znakomite reklamy i ogłoszenia z dziewiętnastego wieku oraz plakaty filmowe z lat 50. i 60. wieku XX. Tym, co rzeczywiście łączy zebrane prace, jest wizerunek kobiety, a może nawet dosłownie jej postać. Nieśmiertelny wręcz, reklamowy erotyzm i kobiecość pojawiają się przez czasem niepełny, czasem tylko drobny atrybut jak w plakacie reklamującym świetne trykoty czy zachwalającym eleganckie śniegowce dla dam. Przechadzamy się pomiędzy plakatami i nucimy „gdzie spojrzy, tam bóstwo co krok. Tu biuścik zachwyci, tam nóżka”. Jednak nie dlatego, „bo nie ten już wzrok”, ale właśnie dlatego, że w plakatach retro, czasem lekko frywolnych, jest zdumiewająca lekkość i radość życia. Niezależnie od tego, czy autorzy hołdowali dosłowności wyrazu, czy posługiwali się niedomówieniem, zawsze można odnieść wrażenie, że otwierają szufladę z marzeniami. Czasem widać, że autor puszcza do nas oko w ironicznym uśmiechu. Nie bez znaczenia jest również, że znakomita część plakatów pochodzi z czasów, gdy technika nie uzupełniała braków umiejętności twórcy, czy wręcz je zastępowała. To, co oglądamy, jest czystym wytworem wyobraźni, pomysłowości i zdolności artystycznych autorów. Niezależnie czy oglądamy plakat z charakterystycznymi postaciami kobiecymi Toulouse-Lautreca, Muchy, czy też zmieniamy styl i epokę, przenosząc się do plakatów filmowych z lat 50. i 60. utrzymanych w stylistyce komiksu i wabiących nas na nikomu już nie znany film „Miłośni niewolnicy amazonek”. Plakat odrywa się od treści, do której ma zachęcać, i sam się nią staje. Jest sztuką niezależną i wyrastającą ponad przedstawiony przedmiot, pozwalający jedynie na zaistnienie i trwanie świetnej formy.

Wystawa:

„… i druk stworzył kobietę”
Muzeum Plakatu w Wilanowie
17 września – 30 listopada 2009 r.

Skoro tu jesteś...

...mamy do Ciebie małą prośbę. Żyjemy w dobie poważnych zagrożeń dla pluralizmu polskich mediów. W Kulturze Liberalnej jesteśmy przekonani, że każdy zasługuje na bezpłatny dostęp do najwyższej jakości dziennikarstwa

Każdy i każda z nas ma prawo do dobrych mediów. Warto na nie wydać nawet drobną kwotę. Nawet jeśli przeznaczysz na naszą działalność 10 złotych miesięcznie, to jeśli podobnie zrobią inni, wspólnie zapewnimy działanie portalowi, który broni wolności, praworządności i różnorodności.

Prosimy Cię, abyś tworzył lub tworzyła Kulturę Liberalną z nami. Dołącz do grona naszych Darczyńców!

SKOMENTUJ
(46/2009)
30 listopada 2009

PRZECZYTAJ INNE Z TEGO NUMERU

KOMENTARZE



WAŻNE TEMATY:

TEMATY TYGODNIA

drukuj