0000398695
close
W walce o demokrację nie robimy sobie przerw! Przekaż 1,5% na Fundację Kultura Liberalna WSPIERAM
close
Kultura Liberalna solidarnie z Ukrainą

PRZEKAŻ
1,5%
PODATKU
close

W walce o demokrację

nie robimy sobie przerw!

Przekaż 1,5% na Fundację
Kultura Liberalna

Przekaż 1,5%
na Fundację Kultura Liberalna
forward
close

KULTURA LIBERALNA > Słysząc > Odzyskiwanie cnoty. Kwartety...

Odzyskiwanie cnoty. Kwartety smyczkowe Helmuta Lachenmanna

Aleksander Laskowski

Płyta z kwartetami smyczkowymi Helmuta Lachenmanna wywołała u mnie niespodziewany atak synestezji.

W sposób niedający się racjonalnie wytłumaczyć ich dźwięki, błąkające się na obrzeżach muzycznej wyobraźni, objawiły się w mojej głowie pod postacią rozmytego obrazu gastroskopii.

Starając się uwolnić od widma medycznych demonów, nie bez zaskoczenia przeczytałem słowa Lachenmanna na łamach dziennika „El Pais”, który poinformował właśnie o przyznaniu mu hiszpańskiej nagrody Fronteras de Conocimiento (Granice Poznania) w wysokości 400 tys. euro. Niemiecki twórca objaśnia w swej wypowiedzi, że „muzyka nie może być przedmiotem konsumpcji w sensie gastronomicznym […], konieczna jest obecność logosu i elementu naukowego”.

W 2008 roku Lachenmann otrzymał Złotego Lwa na Biennale w Wenecji za to, iż „dopomógł materii dźwiękowej zyskać nowe dziewictwo (une nouvelle virginité)”. Idąc tym tropem, należałoby się zastanowić, czy w uchu słuchacza jego muzyki nie budzi się przypadkiem postindustrialny bon sauvage, od którego paradoksalnie oczekuje się zarówno namysłu nad muzyką, jak i odruchu nazywanego przez Anglosasów „gut reaction”.

Mając za sobą zarówno jedno jak i drugie, mogę polecić Państwu znakomitą płytę Stadler Quartett. Co ważne, po album ten bez obaw mogą sięgnąć nie tylko wielbiciele muzyki współczesnej. Słuchając uważnie niezwykłych – nowodziewiczych – brzmień wydobywanych ze skrzypiec, altówki i wiolonczeli, łatwiej znaleźć drogę do przesterów Hendricksa i abstrakcyjnych plam z „Białego Albumu” Beatlesów niż do tradycyjnie rozumianych smyczków. Ten album to, moim zdaniem, lektura obowiązkowa.

Płyta:

Helmut Lachenmann „String Quartets”

Stadler Quartett

NEOS 2010

Skoro tu jesteś...

...mamy do Ciebie małą prośbę. Żyjemy w dobie poważnych zagrożeń dla pluralizmu polskich mediów. W Kulturze Liberalnej jesteśmy przekonani, że każdy zasługuje na bezpłatny dostęp do najwyższej jakości dziennikarstwa

Każdy i każda z nas ma prawo do dobrych mediów. Warto na nie wydać nawet drobną kwotę. Nawet jeśli przeznaczysz na naszą działalność 10 złotych miesięcznie, to jeśli podobnie zrobią inni, wspólnie zapewnimy działanie portalowi, który broni wolności, praworządności i różnorodności.

Prosimy Cię, abyś tworzył lub tworzyła Kulturę Liberalną z nami. Dołącz do grona naszych Darczyńców!

SKOMENTUJ

Nr 112

(8/2011)
1 marca 2011

PRZECZYTAJ INNE Z TEGO NUMERU

KOMENTARZE



WAŻNE TEMATY:

TEMATY TYGODNIA

drukuj