0000398695
close
W walce o demokrację nie robimy sobie przerw! Przekaż 1,5% na Fundację Kultura Liberalna WSPIERAM
close
Kultura Liberalna solidarnie z Ukrainą

PRZEKAŻ
1,5%
PODATKU
close

W walce o demokrację

nie robimy sobie przerw!

Przekaż 1,5% na Fundację
Kultura Liberalna

Przekaż 1,5%
na Fundację Kultura Liberalna
forward
close

KULTURA LIBERALNA > Słysząc > Demiurg na granicy

Demiurg na granicy

Aleksander Laskowski

„Violoncello totale” Krzysztof Penderecki napisał na zamówienie XIV Międzynarodowego Konkursu Muzycznego im. Piotra Czajkowskiego.

Był to jeden z trzech utworów skomponowanych specjalnie na tę okazję, pozostałe dwa to: „Etiuda koncertowa” na fortepian Rodiona Szczedrina i „Stomp” na skrzypce Johna Corigliano. Nad wokalistami zlitowano się, jako że – jak mniemają organizatorzy wydarzenia – śpiewacy nowych nut nie uczą się zbyt szybko.

„Nie chciałem pisać muzycznej biografii ani podsumowywać swojej twórczości, tylko stworzyć utwór dla młodych wiolonczelistów, którzy muszą pokazać i technikę, i osobowość” – tłumaczył Penderecki w jednym z wywiadów. Skąd więc owa totalność w tytule? „Violoncello totale” jest wymarzonym utworem na bis po koncercie romantycznym. Krótka i efektowna kompozycja wymaga od muzyka nerwu i napięcia, biegłości technicznej, swobody i wyobraźni dźwiękowej. Wymaga też umiejętności śpiewania rozedrganym głosem, utwór kończy się bowiem motywem quasi-religijnym. Nagrodę za jego najlepszą interpretację – słusznie! – otrzymał młodziutki Francuz Edgar Moreau.

Skąd więc owo „totale”? Odpowiadając pytaniem na pytanie: czy ów tytuł sugeruje, że kompozytor osiągnął w tym dziele pełnię? Totalność dzieła Pendereckiego zapewne należy czytać jako wypełnienie misji instrumentu w konkretnym dźwiękowym uniwersum. Jako wypowiedzenie ostatecznej kwestii w obszarze języka kompozytorskiego. Jego granice znać może tylko demiurg świadomy całości tworzonego Dzieła. On też może te granice przesuwać.

Do posłuchania:
Nagrania z konkursu:
http://pitch.paraclassics.com/Welcome.aspx

Wywiad z Krzysztofem Pendereckim:
http://www.muzcentrum.ru/news/2011/07/item5126.html

Skoro tu jesteś...

...mamy do Ciebie małą prośbę. Żyjemy w dobie poważnych zagrożeń dla pluralizmu polskich mediów. W Kulturze Liberalnej jesteśmy przekonani, że każdy zasługuje na bezpłatny dostęp do najwyższej jakości dziennikarstwa

Każdy i każda z nas ma prawo do dobrych mediów. Warto na nie wydać nawet drobną kwotę. Nawet jeśli przeznaczysz na naszą działalność 10 złotych miesięcznie, to jeśli podobnie zrobią inni, wspólnie zapewnimy działanie portalowi, który broni wolności, praworządności i różnorodności.

Prosimy Cię, abyś tworzył lub tworzyła Kulturę Liberalną z nami. Dołącz do grona naszych Darczyńców!

SKOMENTUJ

Nr 132

(29/2011)
18 lipca 2011

PRZECZYTAJ INNE Z TEGO NUMERU

KOMENTARZE



WAŻNE TEMATY:

TEMATY TYGODNIA

drukuj