0000398695
close
W walce o demokrację nie robimy sobie przerw! Przekaż 1,5% na Fundację Kultura Liberalna WSPIERAM
close
Kultura Liberalna solidarnie z Ukrainą

PRZEKAŻ
1,5%
PODATKU
close

W walce o demokrację

nie robimy sobie przerw!

Przekaż 1,5% na Fundację
Kultura Liberalna

Przekaż 1,5%
na Fundację Kultura Liberalna
forward
close

KULTURA LIBERALNA > Felietony > ŚRODA [Francja] KUISZ:...

ŚRODA [Francja] KUISZ: Kryzys, czyli o urlopach przerwanych i nie

Jarosław Kuisz

Kryzys, czyli o urlopach przerwanych i nie

Miliony Francuzów na wakacjach, a tymczasem wkrótce czeka ich zasadnicze rentrée. Wydarzenia w Londynie przypomniały o paryskich zamieszkach sprzed kilku lat. Spadki na giełdach napędziły prawdziwego strachu, co oddały okładki niemal wszystkich liczących się we Francji tygodników opinii. Finansowy horror śledzono z taką uwagą, że „L`Express” uruchomił dla swoich czytelników specjalny kryzysowy newsletter. Opiniotwórczy „Time” przelicytował wszystkich krwisto-czerwoną okładką z iście spenglerowym tytułem „Zmierzch i upadek Europy” („Time”, Vol. 178, No. 7). Rzecz dostrzeżono i nad Sekwaną*.

Nic dziwnego więc, że szczyt Berlin – Paryż jest aktualnie najbardziej komentowanym wydarzeniem. Angela Merkel i Nicolas Sarkozy przedstawili listę propozycji, wśród których – poza wiadomością, że nie wyrażają poparcia dla spodziewanej emisji euroobligacji – najbardziej przykuwa uwagę propozycja powołania rządu gospodarczego dla strefy euro. Z tarapatów finansowych, jak widać, może narodzić się Europa dwóch prędkości – i to z własnym prezydentem dla 17 państw strefy euro. Budżety powinny być rozpatrywane ze szczególną troską. Obniżenie deficytów ma stać się wspólnym priorytetem, a nawet doczekać się wpisania do konstytucji poszczególnych państw (une règle d’or budgétaire). Plan o tyle zdumiewający, że mówi się o jego zrealizowaniu już do połowy 2012 roku. Ponadto liderzy jako dodatkowe lekarstwo na euro-dolegliwości zaproponowali m.in. podatek od transakcji finansowych. Wszystkie te pomysły grzeszą abstrakcyjnością i łatwo je skrytykować. W pierwszych komentarzach przeoczono jednak to, iż Francja i Niemcy pragną pogłębienia własnej integracji ekonomicznej, nie oglądając się na innych. Z koszyka propozycji na linii Berlin – Paryż „Le Figaro” jako najbardziej spektakularną uznał propozycję wspólnego podatku od osób prawnych (od 2013 roku) dla przedsiębiorstw francuskich i niemieckich**.

Na łamach „Le Monde” (wraz z AFP) wczoraj przedstawiono najświeższe komentarze z francuskiej sceny politycznej***. I oto liderka socjalistów („PS”), zażywna Martine Aubry, skrytykowała propozycję super-rządu jako odpowiedź na dzisiejszy kryzys nazbyt odległą w czasie. Argument, jak widać, tylko pozornie demagogiczny. Aubry oczekiwała propozycji dotyczących emisji euroobligacji, podwojenia funduszy europejskich i przedstawienia konkretnych środków zmierzających do pobudzenia wzrostu gospodarczego. „Spotkanie jest bardzo rozczarowujące” – powiedziała – „jako że istnieją oczywiste rozwiązania”. Jej partyjny kolega François Hollande dodał, że to euroobligacje umożliwiłyby walkę z giełdowymi spekulantami. Cóż, jaka szkoda, że proste recepty znajdujemy zwykle tylko w hasłach opozycji. Centrum sceny politycznej ostrożnie poparło zgłoszone propozycje („Modem” François Bayrou oraz „Le Parti radical” kojarzone z politykiem Jean-Louis Borloo), zatem znów medialna „wygrana” należała do skrajnej prawicy. Marine Le Pen („FN”) skrytykowała szczyt francusko-niemiecki w sposób najbardziej wyrazisty, oświadczając, że wspólna waluta „pomalutku nas zabija”. Słowo „zabijać” pojawiło się w jej krótkiej wypowiedzi zresztą po raz drugi, gdy ostrzegła, że polityka zmierzająca do europejskiego federalizmu zabije demokracje poszczególnych narodów, a Francja będzie zobowiązana do przelewania szalonych sum na wschód i południe strefy euro.

Powinniśmy mieć w pamięci te spostrzeżenia. Można obawiać się, że wobec konieczności zaciskania budżetowego pasa argumenty Le Pen trafią do przekonania niemałej liczby wyborców. I nie pomoże nawet poświęcenie prezydenta Francji, które przecież – zupełnie serio – miało przypomnieć obywatelom o powadze sytuacji. By spotkać się z Merkel, Sarkozy przecież przerwał urlop.

Linki:

* Link : http://www.lexpress.fr/actualite/economie/en-direct-la-bourse-de-paris-termine-en-hausse_1019923.html?xtor=EPR-583
** C. Lachèvre, Paris et Berlin veulent une règle d’or pour la zone euro, « Le Figaro » z dn. 16.08.2011. Link : http://www.lefigaro.fr/conjoncture/2011/08/16/04016-20110816ARTFIG00466-paris-et-berlin-veulent-une-regle-d-or-pour-la-zone-euro.php
*** Sommet Merkel-Sarkozy : le PS critique des annonces „vagues”, « Le Monde » (avec AFP) z dn. 16.08.2011 (link : http://www.lemonde.fr/economie/article/2011/08/16/sommet-merkel-sarkozy-le-ps-critique-des-annonces-vagues_1560294_3234.html#ens_id=1268560 ).

Czytaj także tekst Karoliny Wigury o niemieckich reakcjach na szczyt w Paryżu: https://kulturaliberalna.pl/2011/08/16/czwartek-niemcy-wigura-o-urlopach-przymusowych/

* Jarosław Kuisz, redaktor naczelny „Kultury Liberalnej”.

„Kultura Liberalna” nr 136 (33/2011) z 16 sierpnia 2011 r.

Skoro tu jesteś...

...mamy do Ciebie małą prośbę. Żyjemy w dobie poważnych zagrożeń dla pluralizmu polskich mediów. W Kulturze Liberalnej jesteśmy przekonani, że każdy zasługuje na bezpłatny dostęp do najwyższej jakości dziennikarstwa

Każdy i każda z nas ma prawo do dobrych mediów. Warto na nie wydać nawet drobną kwotę. Nawet jeśli przeznaczysz na naszą działalność 10 złotych miesięcznie, to jeśli podobnie zrobią inni, wspólnie zapewnimy działanie portalowi, który broni wolności, praworządności i różnorodności.

Prosimy Cię, abyś tworzył lub tworzyła Kulturę Liberalną z nami. Dołącz do grona naszych Darczyńców!

SKOMENTUJ
(33/2011)
16 sierpnia 2011

PRZECZYTAJ INNE Z TEGO NUMERU

KOMENTARZE



WAŻNE TEMATY:

TEMATY TYGODNIA

drukuj