0000398695
close
W walce o demokrację nie robimy sobie przerw! Przekaż 1,5% na Fundację Kultura Liberalna WSPIERAM
close
Kultura Liberalna solidarnie z Ukrainą

PRZEKAŻ
1,5%
PODATKU
close

W walce o demokrację

nie robimy sobie przerw!

Przekaż 1,5% na Fundację
Kultura Liberalna

Przekaż 1,5%
na Fundację Kultura Liberalna
forward
close

KULTURA LIBERALNA > Felietony > ŚRODA [Internet i...

ŚRODA [Internet i czwarta władza] KRÓL: Nic jeszcze nie wiadomo

Marcin Król

Nic jeszcze nie wiadomo

Nie wiemy, czy i do jakiego stopnia internet wpłynie na stan prasy i mediów. Podobnie jak jeszcze nie wiemy bardzo wiele o innych ewentualnych skutkach internetu. Na przykład ci, którzy dostrzegają w nim szansę dla demokracji, nie widzą, że może to być również okazja do zradykalizowania indywidualizmu, który z demokracją nie ma nic wspólnego.

Oczywiście internet wpłynie na tryb podawania wiadomości, ale to jest tylko jedna z funkcji czwartej władzy. Natomiast jestem zagorzałym przeciwnikiem blogów, które uważam, za gorsze tekściki czy felietony pisane z mniejszym poczuciem odpowiedzialności za słowo.

Otóż w interpretowanie informacji wymaga poważnego wysiłku i odpowiednio długiego przekazu. Ja na razie nie lubię czytać długich tekstów w Internecie, a ponadto wygodnie jest czasem je sobie wyciąć i schować we właściwe miejsce. Wiem, że można to także zrobić w komputerze, ale nie sądzę by równie wygodnie.

Więcej zależy od prasy i jej postępowania niż od samego internetu. Jeżeli w konkurencji z internetem będzie zniżać się coraz bardziej do poziomu tabloidów, to przegra. Jeżeli będzie poważniała – to wygra.

Wiem, że dochodzi tu kwestia pieniędzy za reklamę, ale mało się mówi o tym, że także świat reklamy się zmienia, że staje się ona coraz bardziej nastawiona na konkretne grupy ludzi, a nie na wszystkich. Być może więc umiejętne produkowanie gazet powoli przyciągnie reklamę a za nią pieniądze adresowane do czytelników gazet, o jakich mówimy, czyli do inteligentów.

Wszystko jest możliwe i na razie nie ma mądrych.

* Marcin Król, profesor historii idei.

„Kultura Liberalna” nr 190 (35/2012) z 28 sierpnia 2012 r.

Skoro tu jesteś...

...mamy do Ciebie małą prośbę. Żyjemy w dobie poważnych zagrożeń dla pluralizmu polskich mediów. W Kulturze Liberalnej jesteśmy przekonani, że każdy zasługuje na bezpłatny dostęp do najwyższej jakości dziennikarstwa

Każdy i każda z nas ma prawo do dobrych mediów. Warto na nie wydać nawet drobną kwotę. Nawet jeśli przeznaczysz na naszą działalność 10 złotych miesięcznie, to jeśli podobnie zrobią inni, wspólnie zapewnimy działanie portalowi, który broni wolności, praworządności i różnorodności.

Prosimy Cię, abyś tworzył lub tworzyła Kulturę Liberalną z nami. Dołącz do grona naszych Darczyńców!

SKOMENTUJ
(35/2012)
28 sierpnia 2012

PRZECZYTAJ INNE Z TEGO NUMERU

KOMENTARZE



WAŻNE TEMATY:

TEMATY TYGODNIA

drukuj