0000398695
close
W walce o demokrację nie robimy sobie przerw! Przekaż 1,5% na Fundację Kultura Liberalna WSPIERAM
close
Kultura Liberalna solidarnie z Ukrainą

PRZEKAŻ
1,5%
PODATKU
close

W walce o demokrację

nie robimy sobie przerw!

Przekaż 1,5% na Fundację
Kultura Liberalna

Przekaż 1,5%
na Fundację Kultura Liberalna
forward
close

KULTURA LIBERALNA > Felietony > [Przegląd prasy] Ukraina...

[Przegląd prasy] Ukraina jak Finlandia

Marcin Dobrowolski

Finansowa sytuacja Ukrainy jest bardzo zła, w zasadzie stoi ona przed groźbą bankructwa. Wstrzymanie rosyjskiej pomocy jest pewne, a co gorsza Rosja zagroziła Ukrainie podniesieniem ceł importowych w przypadku podpisania przez władze w Kijowie umowy stowarzyszeniowej z UE.

Finlandyzację Ukrainy zaproponował Zbigniew Brzeziński w artykule opublikowanym na stronach internetowych „Financial Times”. „To polityka wzajemnie szanujących się sąsiadów, rozbudowanych powiązań gospodarczych zarówno z UE, jak i z Rosją, ale bez członkostwa w sojuszu wojskowym, który Rosja uważa za wymierzony przeciwko niej” – mówi Brzeziński. W sobotę profesor udzielił również wywiadu stacji CNN, w którym podkreślał konieczność udzielenia Ukrainie znaczącej pomocy finansowej. Oba jego wystąpienia łączyła rada dla amerykańskiej dyplomacji, aby w twardych rozmowach z Rosją podkreślać dystans wobec pomysłu przyłączenia Kijowa do NATO, podobnie jak ma to miejsce w przypadku Finlandii.

Finansowa sytuacja Ukrainy jest bardzo zła, w zasadzie stoi ona przed groźbą bankructwa. Wstrzymanie rosyjskiej pomocy jest pewne, a ewentualne spełnienie kolejnych gróźb moskiewskich polityków byłoby dodatkowym ciosem dla przeżywającej trudności gospodarki. Rosyjski minister ds. rozwoju gospodarczego Aleksiej Uljukajew w poniedziałek w rozmowie z niemieckim dziennikiem „Handelsblatt” zagroził Ukrainie podniesieniem ceł importowych w przypadku podpisania przez władze w Kijowie umowy stowarzyszeniowej z UE. Po ewentualnym podpisaniu przez Kijów dokumentu – ze względu na umowę o wolnym handlu na obszarze Wspólnoty Niepodległych Państw, do której należy Ukraina – Rosja zostałaby zalana przez wolne od cła towary z UE, wyjaśnił rosyjski minister. Internetowe wydanie dziennika biznesowego przypomina wypowiedź koordynatora rządu Niemiec ds. współpracy z Europą Wschodnią, który opowiedział się za wciągnięciem Rosji do programu pomocy dla Ukrainy.

Niskooprocentowana pożyczka, jaką uzyskała w grudniu Ukraina, służyć miała w zasadzie wyłącznie spłacie bieżących zobowiązań – odsetek od olbrzymich pożyczek zaciągniętych przez ostatnie kijowskie gabinety. 15 miliardów obiecane przez Rosję to kwota nieco niższa od tej, jaką ówczesny premier Azarow oczekiwał od Unii Europejskiej w zamian za podpisanie umowy stowarzyszeniowej. W poniedziałkowe popołudnie rząd ukraiński ogłosił, że oczekuje od zachodnich partnerów wsparcia wysokości 35 miliardów dolarów. Za konieczne reformy wezmą się również ekonomiści – jeszcze w trakcie pisania tego testu Rada Najwyższa Ukrainy przyjęła dymisję szefa banku centralnego i mianowała na jego miejsce Stepana Kubiwa. Co ciekawe, nowy prezes był w latach 2000–2008 szefem Rady Nadzorczej Kredobanku, należącego do PKO BP.

Skoro tu jesteś...

...mamy do Ciebie małą prośbę. Żyjemy w dobie poważnych zagrożeń dla pluralizmu polskich mediów. W Kulturze Liberalnej jesteśmy przekonani, że każdy zasługuje na bezpłatny dostęp do najwyższej jakości dziennikarstwa

Każdy i każda z nas ma prawo do dobrych mediów. Warto na nie wydać nawet drobną kwotę. Nawet jeśli przeznaczysz na naszą działalność 10 złotych miesięcznie, to jeśli podobnie zrobią inni, wspólnie zapewnimy działanie portalowi, który broni wolności, praworządności i różnorodności.

Prosimy Cię, abyś tworzył lub tworzyła Kulturę Liberalną z nami. Dołącz do grona naszych Darczyńców!

SKOMENTUJ

Nr 268

(8/2014)
25 lutego 2014

PRZECZYTAJ INNE Z TEGO NUMERU

PRZECZYTAJ INNE Z TEGO NUMERU

KOMENTARZE

NAJPOPULARNIEJSZE



WAŻNE TEMATY:

TEMATY TYGODNIA

drukuj