0000398695
close
W walce o demokrację nie robimy sobie przerw! Przekaż 1,5% na Fundację Kultura Liberalna WSPIERAM
close
Kultura Liberalna solidarnie z Ukrainą

PRZEKAŻ
1,5%
PODATKU
close

W walce o demokrację

nie robimy sobie przerw!

Przekaż 1,5% na Fundację
Kultura Liberalna

Przekaż 1,5%
na Fundację Kultura Liberalna
forward
close

KULTURA LIBERALNA > Smakując > Lato z nim...

Lato z nim niestraszne

Justyna i Daniel Hofowie

Chłodnik, zupa podawana na zimno. Ratuje nas w upalne dni. Pozwala odetchnąć od dań ciężkich, tłustych czy tych, na których przygotowanie potrzebujemy więcej czasu.

W Polsce najpopularniejszy jest bezapelacyjnie chłodnik litewski. Z czasów dzieciństwa przypomina się również zupa owocowa podawana na zimno. Ta zrobiona z wiśni jest szczególnie popularna na Węgrzech. Bułgarzy mają swoją tarator, przygotowywaną z ogórków, jogurtu, oliwy, czosnku i koperku. Hiszpanie zajadają się natomiast gazpacho – zupę ze świeżych pomidorów, papryki, cebuli, czosnku i ogórka. Oczywiście to wszystko z dodatkiem razowego chleba i oliwy.

Poniżej znajdziecie wariacje na temat tych sztandarowych przepisów.

 

Zaczynamy od chłodnika z botwinki, rzecz jasna.

01 (1)

Składniki:
1 pęczek botwiny
1 pęczek koperku
1–2 zielone ogórki, posiekane w kostkę
1/2 pęczka rzodkiewek, posiekanych w plastry
1 l kefiru lub maślanki
1 szklanka wody
sól
pieprz
1 łyżka soku z cytryny
szczypta cukru
2 jajka, ugotowane na twardo

Botwinę umyjcie i posiekajcie. Jeśli miała buraczki, obierzcie je i również drobno posiekajcie. Wrzućcie wszystko do garnka, zalejcie wodą, posólcie, dodajcie cukier i gotujcie na średnim ogniu ok. 15 minut, aż do miękkości. Dodajcie sok z cytryny, wymieszajcie i odstawcie do wystygnięcia. W malakserze wymieszajcie ze sobą kefir, koperek, dodajcie sól i pieprz – do smaku. Mieszankę kefirową wlejcie do ugotowanej botwiny, wymieszajcie, dołóżcie ogórka, rzodkiewki, wstawcie do lodówki na 2–3 godziny. Wlejcie zupę do miski, dodajcie ugotowane jajko.

 

Gazpacho – do niego chyba najczęściej wracamy. Nie wymaga gotowania, więc przyrządzenie go zajmuje tylko chwilę.

02 (1)
Składniki:
1 kg pomidorów
1 papryka czerwona
1 papryka żółta bądź zielona
1 cebula czerwona
3–4 ogórki gruntowe
1–2 ząbki czosnku
4 łyżki oliwy z oliwek
2 łyżeczki octu balsamicznego
300–500 ml wody mineralnej
1–2 kromki razowego chleba
kawałeczek papryczki chili (opcjonalnie)
sól, pieprz
bazylia

Pomidory sparzcie i obierzcie ze skórki. Oddzielcie nasiona, najlepiej na sicie zawieszonym nad miską, dzięki temu zachowacie sok, a pozbędziecie się nasion. Nasiona wyrzućcie, a do miąższu i soku dodajcie resztę składników (warzywa pokrojone) i zmiksujcie. Dodajcie do smaku sól, pieprz i bazylię. Wstawcie do lodówki na 2 godz.

UWAGA! Zostawcie trochę pokrojonych w kostkę: cebuli, papryk i ogórka. Przydadzą się przy podawaniu zupy. Możecie ją również serwować z bagietką, serem kozim lub fetą. Jeśli nie mieliście wystarczająco czasu na chłodzenie, wrzućcie do zupy kostki lodu.

 

Póki są, wykorzystajcie do swoich chłodników szparagi. Białe świetnie się do tego nadają.

03 (1)

Składniki:

pęczek białych, umytych i obranych szparagów, pokrojonych w 2–3 cm kawałki
1/2 szklanki płatków migdałowych
1 mała szalotka, posiekana
2 ząbki czosnku, wyciśnięte
1 średni ogórek, obrany i pokrojony
2–3 łyżki soku z cytryny
sól
pieprz
1/2 szklanki wywaru warzywnego
1/4 szklanki oliwy
1 łyżeczka oliwy truflowej (opcjonalnie, do podania)
Do osolonego wrzątku wrzućcie szparagi i gotujcie ok. 2–3 minut, po czym wrzućcie je do zimnej wody, żeby zakończyć szybko proces gotowania.

Zblendujcie razem szparagi, migdały, szalotkę, czosnek, ogórka, dodajcie sok z cytryny. Miksując, dolewajcie oliwę, a następnie wywar. Przecedźcie wszystko, posólcie i popieprzcie. Wstawcie do lodówki. Podajcie z płatkami migdałowymi. Dobrze smakuje z oliwą truflową.

 

Chłodnik ogórkowy z dodatkiem cytryny smakuje wyśmienicie i jest bardzo orzeźwiający.

04

Składniki:

3–4 pokrojone w kostkę ogórki gruntowe
120 g gęstego jogurtu
starta skórka z 1/2 cytryny
2–3 łyżki soku z cytryny
sól, pieprz
1/4 łyżeczki pasty wasabi (opcjonalnie)
oliwa z oliwek
czerwona papryka w proszku

Wrzućcie wszystko do malaksera i zmiksujcie na gładką masę. Odstawcie do lodówki na ok. 30 min. Przed podaniem skropcie oliwą i posypcie papryką.
Chłodnik owocowy postanowiliśmy zrobić z dostępnych teraz brzoskwiń. Cynamon i gałka muszkatołowa wspaniale podkreślają ich smak.

05 (1)

Składniki:

5–6 dojrzałych brzoskwiń
2–3 łyżki cukru (w zależności od tego, jak mocno dojrzałe brzoskwinie uda Wam się kupić)
szczypta cynamonu
szczypta gałki muszkatołowej
2–3 goździki
100 ml śmietany 30 proc., lekko ubitej

Brzoskwinie przekrójcie na pół, wyjmijcie pestkę, owoce zalejcie wodą, tak żeby je przykryła. Zagotujcie i zmniejszcie ogień. Dodajcie goździki, najlepiej zawinięte w gazę, żeby łatwiej je wyłowić przed miksowaniem. Gotujcie 10–15 minut, aż owoce zaczną się rozpadać, a skórka odejdzie. Wyjmijcie skórki i goździki. Zmiksujcie owoce. Dodajcie cukier, gałkę i cynamon. Gotujcie jeszcze chwilę, wymieszajcie. Ostudźcie i wstawcie do lodówki na 2–3 godz. Podajcie z ubitą śmietaną.
Na koniec przepis znanego szefa kuchni Marcusa Samuelsona. Postanowiliśmy wziąć go na warsztat, choć wymaga trochę więcej czasu. Ale uwierzcie nam – warto! Nazywany jest białym gazpacho.

06

Składniki:

2 szklanki blanszowanych migdałów lub płatków migdałowych
1 łyżka oliwy
1 mała, biała cebula, posiekana
3 ząbki czosnku, posiekane
4 szklanki mleka + trochę do rozrzedzenia przy miksowaniu
1 łyżka śmietany 30 proc.
1 łyżeczka octu sherry
sok z 1 cytryny
sól
pieprz

do wykończenia zupy:

1 duży ogórek, pokrojony w 2 cm kawałki
6 czerwonych winogron, pokrojonych w plastry
1/4 szklanka uprażonych migdałów
oliwa szczypiorkowa

oliwa szczypiorkowa:

pęczek szczypiorku
1/4 szklanki oliwy z pestek winogron lub oliwy z oliwek

Zacznijcie od oliwy szczypiorkowej. Przygotujcie sobie miskę z zimną wodą. W rondlu zagotujcie wodę, wrzućcie szczypiorek na 30 sekund, odcedźcie i wrzućcie do zimnej wody, żeby przestał się gotować. Odcedźcie i wyłóżcie na ręcznik papierowy, odsączcie. Wrzućcie do malaksera i miksujcie, dodając powoli oliwę. Odstawcie.

Na patelni rozgrzejcie 1 łyżeczkę oliwy i lekko uprażcie na niej migdały, uważając, żeby się nie przypiekły za mocno. Zdejmijcie z ognia migdały i dodajcie pozostałą oliwę, na której usmażcie cebulę, również uważając, żeby się nie przypaliła. Do garnka wrzućcie uprażone migdały i usmażoną cebulę, zalejcie wszystko mlekiem. Gotujcie na średnim ogniu ok. 45 min., uważając, żeby nie zagotować mleka, mieszajcie od czasu do czasu. Odcedźcie miksturę. Migdały z cebulą przełóżcie do miksera, dodajcie czosnek, śmietanę, ocet i sok z cytryny. Miksujcie, dolewając mleko. To jest moment na dodanie dodatkowego mleka, jeśli trzeba. Zupa powinna mieć w miarę gładką, półpłynną konsystencję. Przecedźcie przez sito, posólcie i popieprzcie do smaku. Wstawcie do lodówki do ostygnięcia. Przed podaniem udekorujcie zupę ogórkiem, winogronami, prażonymi migdałami oraz skropcie oliwą szczypiorkową.

Smacznego!

Skoro tu jesteś...

...mamy do Ciebie małą prośbę. Żyjemy w dobie poważnych zagrożeń dla pluralizmu polskich mediów. W Kulturze Liberalnej jesteśmy przekonani, że każdy zasługuje na bezpłatny dostęp do najwyższej jakości dziennikarstwa

Każdy i każda z nas ma prawo do dobrych mediów. Warto na nie wydać nawet drobną kwotę. Nawet jeśli przeznaczysz na naszą działalność 10 złotych miesięcznie, to jeśli podobnie zrobią inni, wspólnie zapewnimy działanie portalowi, który broni wolności, praworządności i różnorodności.

Prosimy Cię, abyś tworzył lub tworzyła Kulturę Liberalną z nami. Dołącz do grona naszych Darczyńców!

SKOMENTUJ

Nr 339

(27/2015)
7 lipca 2015

PRZECZYTAJ INNE Z TEGO NUMERU

PRZECZYTAJ INNE Z TEGO NUMERU

KOMENTARZE

NAJPOPULARNIEJSZE

PODOBNE



WAŻNE TEMATY:

TEMATY TYGODNIA

drukuj