0000398695
close
W walce o demokrację nie robimy sobie przerw! Przekaż 1,5% na Fundację Kultura Liberalna WSPIERAM
close
Kultura Liberalna solidarnie z Ukrainą

PRZEKAŻ
1,5%
PODATKU
close

W walce o demokrację

nie robimy sobie przerw!

Przekaż 1,5% na Fundację
Kultura Liberalna

Przekaż 1,5%
na Fundację Kultura Liberalna
forward
close

KULTURA LIBERALNA > Felietony > [Przegląd prasy] Polski...

[Przegląd prasy] Polski rząd i śmierć André Glucksmanna

Marcin Dobrowolski

„Nie potwierdziły się przypuszczenia dotyczące ewentualnego objęcia fotela premiera przez Jarosława Kaczyńskiego, ale skład rządu potwierdza jego rolę – dominującego «Prezesa»”, napisał „Frankfurter Allgemeine Zeitung” we wtorkowym wydaniu, po prezentacji składu gabinetu Beaty Szydło. Oceniając ministrów, gazeta zwraca uwagę przede wszystkim na Antoniego Macierewicza, którego nazywa „bezwzględnym myśliwym”, oraz na Mariusza Kamińskiego i Zbigniewa Ziobrę. Tym dwu ostatnim przypadło miano „twardogłowych”.

O piętnie Kaczyńskiego na rządzie Beaty Szydło pisze również europejskie wydanie „Politico” piórem Jana Cieńskiego. Jak można się spodziewać, najwięcej miejsca poświęcił on postaci Antoniego Macierewicza. Zwrócił uwagę, przytaczając opinię Norberta Maliszewskiego, na wagę powołania byłego likwidatora WSI na stanowisko szefa MON. Decyzją tą Kaczyński mógł wywołać szok u centrowych wyborców, ale potrzebował osoby, której może absolutnie ufać.

Powołanie Mateusza Morawieckiego na stanowisko wicepremiera odpowiedzialnego za rozwój i gospodarkę ma z kolei przede wszystkim uspokoić rynki poruszone obietnicami wyborczymi Prawa i Sprawiedliwości. „To będzie gabinet słabego premiera otoczonego wyjątkowo silnymi osobowościami” – podsumowuje Maliszewski w tekście Cieńskiego.

*

Tymczasem największy nieobecny polskiej kampanii – Donald Tusk – udzielił dziennikowi „Die Welt” wywiadu, w którym wezwał Niemcy do większego zaangażowania w ochronę granic zewnętrznych Unii. Gazeta przypomina, że należące do wspólnoty kraje Europy Wschodniej, w tym Polska, wielokrotnie apelowały do Niemiec, by skupiały się nie tylko na przyjmowaniu uchodźców, lecz przede wszystkim na ograniczeniu ich napływu już na zewnętrznych granicach UE.

*

Najprawdopodobniej w drugiej połowie 2016 r. zostanie przeprowadzone w Wielkiej Brytanii referendum w sprawie wyjścia tego kraju z Unii Europejskiej. Donald Tusk oraz Jean-Claude Juncker otrzymali we wtorek listy od brytyjskiego premiera, które opublikowało m.in. wspomniane już „Politico”.

„Niektóre propozycje reformy UE, przedstawione przez brytyjskiego premiera, Davida Camerona, wydają się bardzo problematyczne” – powiedział rzecznik Komisji Europejskiej, Margaritis Schinas, potwierdzając otrzymanie listu.

Cameron zbudował swoją listę oczekiwań wokół czterech centralnych żądań: ochrony państw pozostających poza strefą euro przed dyskryminacją na wspólnym rynku; „wpisania konkurencyjności w DNA Unii Europejskiej”; wyłączenia z zasady „coraz ściślejszej Unii” i wzmocnienia roli parlamentów narodowych oraz uzyskania prawa do ściślejszej kontroli imigracji ze Wspólnoty.

*

Kłopoty współczesnej Europy i obecność zła stanowiły obszar badań zmarłego filozofa André Glucksmanna. Był jednym z najpopularniejszych współczesnych intelektualistów. W swoim życiu przeszedł ciekawą ewolucję ideową. W latach 60. związał się z maoistowską lewicą i był uczestnikiem wydarzeń Maja ‘68 w Paryżu. Spektakularnie zerwał z marksizmem w 1975 r., publikując książkę „Kucharka i ludożerca” (fr. „La cuisinière et le mangeur d’hommes”), w której porównywał komunizm do nazizmu i piętnował sowieckie zbrodnie. Wspierał opozycję w krajach za żelazną kurtyną, następnie zaangażowany był w obronę prawa Czeczenów do niezależności. Zdecydowanie atakował Putina za jego działania w Gruzji, na Ukrainie oraz w polityce wewnętrznej. O problemach, które przeżywa Unia, mówił: „Kryzysowy charakter UE to jej nieodłączny element. Definiuje się ona nie przez wspólną tożsamość, lecz poprzez odmienność. […] Projekt europejski to nic innego jak reakcja obronna na strach przed okropieństwami wojny”. Miał 78 lat.

Skoro tu jesteś...

...mamy do Ciebie małą prośbę. Żyjemy w dobie poważnych zagrożeń dla pluralizmu polskich mediów. W Kulturze Liberalnej jesteśmy przekonani, że każdy zasługuje na bezpłatny dostęp do najwyższej jakości dziennikarstwa

Każdy i każda z nas ma prawo do dobrych mediów. Warto na nie wydać nawet drobną kwotę. Nawet jeśli przeznaczysz na naszą działalność 10 złotych miesięcznie, to jeśli podobnie zrobią inni, wspólnie zapewnimy działanie portalowi, który broni wolności, praworządności i różnorodności.

Prosimy Cię, abyś tworzył lub tworzyła Kulturę Liberalną z nami. Dołącz do grona naszych Darczyńców!

SKOMENTUJ
(45/2015)
10 listopada 2015

PRZECZYTAJ INNE Z TEGO NUMERU

KOMENTARZE



WAŻNE TEMATY:

TEMATY TYGODNIA

drukuj