0000398695
close
W walce o demokrację nie robimy sobie przerw! Przekaż 1,5% na Fundację Kultura Liberalna WSPIERAM
close
Kultura Liberalna solidarnie z Ukrainą

PRZEKAŻ
1,5%
PODATKU
close

W walce o demokrację

nie robimy sobie przerw!

Przekaż 1,5% na Fundację
Kultura Liberalna

Przekaż 1,5%
na Fundację Kultura Liberalna
forward
close

KULTURA LIBERALNA > Bez kategorii > Dwudziestolecie. Skazani na...

Dwudziestolecie. Skazani na nowoczesność

Zapis seminarium „Kultury Liberalnej”

Żadne spory o politykę historyczną czy zawłaszczanie historycznych symboli oraz postaci nie będą owocne, jeśli sami nie zajmiemy się porządnie naszą historią i nie przeanalizujemy najważniejszych polskich dyskusji. Trochę z tego powodu, a trochę ze zwykłej intelektualnej ciekawości postanowiliśmy w 2016 r. uruchomić seminarium, na którym omawialiśmy najważniejsze społeczne i literackie spory dwudziestolecia międzywojennego.

Spośród ogromu lektur i tematów, którymi żyło  środowisko inteligenckie dwudziestolecia międzywojennego wybraliśmy te, które: (a) wzbudzały największe polemiki, (b) dotyczyły najbardziej palących problemów epoki, (c) reprezentują pewne modelowe typy myślenia. W ten sposób na liście zagadnień znalazły się modernizacyjne wizje Żeromskiego, twórczość Zofii Nałkowskiej, oświeceniowa misja autorów „Wiadomości Literackich”, obyczajowe wojny Krzywickiej i Boya, narodowe idee Stanisława Piaseckiego, sylwetka młodego Gombrowicza oraz rewolucyjne obsesje Przybyszewskiej.

kooperatyzm_baner

 


 

Wszystkie teksty są udostępnione na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Bez utworów zależnych 3.0 Polska.

Cykl seminariów był współfinansowany ze środków Muzeum Historii Polski w ramach Programu „Patriotyzm Jutra”.

pj-mhp


 

Skoro tu jesteś...

...mamy do Ciebie małą prośbę. Żyjemy w dobie poważnych zagrożeń dla pluralizmu polskich mediów. W Kulturze Liberalnej jesteśmy przekonani, że każdy zasługuje na bezpłatny dostęp do najwyższej jakości dziennikarstwa

Każdy i każda z nas ma prawo do dobrych mediów. Warto na nie wydać nawet drobną kwotę. Nawet jeśli przeznaczysz na naszą działalność 10 złotych miesięcznie, to jeśli podobnie zrobią inni, wspólnie zapewnimy działanie portalowi, który broni wolności, praworządności i różnorodności.

Prosimy Cię, abyś tworzył lub tworzyła Kulturę Liberalną z nami. Dołącz do grona naszych Darczyńców!

SKOMENTUJ
(2/2017)
10 stycznia 2017

PRZECZYTAJ INNE Z TEGO NUMERU

KOMENTARZE

PODOBNE



WAŻNE TEMATY:

TEMATY TYGODNIA

drukuj