0000398695
close
W walce o demokrację nie robimy sobie przerw! Przekaż 1,5% na Fundację Kultura Liberalna WSPIERAM
close
Kultura Liberalna solidarnie z Ukrainą

PRZEKAŻ
1,5%
PODATKU
close

W walce o demokrację

nie robimy sobie przerw!

Przekaż 1,5% na Fundację
Kultura Liberalna

Przekaż 1,5%
na Fundację Kultura Liberalna
forward
close

KULTURA LIBERALNA > Czy Polska rozliczyła...

Czy Polska rozliczyła swoją przeszłość? „Kultura Liberalna” w Oksfordzie [ZOBACZ ONLINE!]

„Kultura Liberalna” i Program Studiów o Współczesnej Polsce na Uniwersytecie Oksfordzkim, wspierany przez Oxford Noble Foundation, zapraszają na wyjątkową konferencję międzynarodową poświęconą rozliczeniom z przeszłością w Polsce po 1989 r.

Lustracja, teczki, zadośćuczynienie krzywdom, zbrodnie komunistyczne i nazistowskie, stosunki polsko-żydowskie, edukacja obywatelska, skrucha, przebaczenie, pojednanie, sprawiedliwość. Oto tylko kilka sformułowań powtarzanych wielokrotnie w ciągu blisko 27 lat demokratycznej Polski. Na tle innych znanych przypadków rozliczania z przeszłością – np. niemieckiego, japońskiego, południowoafrykańskiego – polski przypadek jest jednym z najbardziej skomplikowanych. Geopolityczne położenie Polski w XX stuleciu miało konsekwencje w postaci różnych traumatycznych wydarzeń: dwóch wojen światowych, zniszczeń dokonanych przez dwa reżimy totalitarne, masowych morderstw, długotrwałych skutków autorytaryzmu komunistycznego. Mieszkańcy tego kraju odgrywali różne role: ofiar, bohaterów, sprawców, biernych obserwatorów – które nierzadko przenikały się w ramach jednej biografii.

Czy Polska poradziła sobie ze swoją przeszłością? Jak polski przypadek wygląda na tle doświadczeń krajów, które mierzyły się z podobnymi wyzwaniami?

Program Studiów o Współczesnej Polsce na Uniwersytecie Oksfordzkim oraz „Kultura Liberalna”, wspierane przez Oxford Noble Foundation, zapraszają na konferencję międzynarodową pt. „Dealing with a Difficult Past, Looking into the Future: Transitional Justice in Poland in a Comparative Perspective”. Jej gośćmi będą wybitni polscy i międzynarodowi uczeni, zajmujący się tematyką pamięci, w tym: Timothy Garton Ash, Adam Czarnota, Roman David, Magdalena Gawin, Jan Tomasz Gross, Kriszta Kovács, Jan Kubik, Jarosław Kuisz, Eva-Clarita Pettai, Aleks Szczerbiak, Ruti Teitel, Karolina Wigura, Jan Zielonka i inni.

Kiedy: 31 maja – 1 czerwca 2016 r.

Gdzie: St. Antony’s College, Uniwersytet Oksfordzki

Streaming online: Fragmenty konferencji będą transmitowane online za pośrednictwem konta „Kultury Liberalnej” na portalu YouTube. Odbiorcy z Polski będą mieli możliwość zadawania panelistom pytań i komentowania ich wypowiedzi na profilu St. Antony’s College na Twitterze (@StAntsCollege) oraz wpisując hashtag #difficultpast.

LONDYN

Konferencję współorganizują „Kultura Liberalna” i Program Studiów o Współczesnej Polsce na Uniwersytecie Oksfordzkim, wspierany przez Oxford Noble Foundation.

Dyskusja będzie prowadzona w języku angielskim.

Niedługo zostanie opublikowany szczegółowy plan konferencji, a już teraz serdecznie zapraszamy do e-udziału w debacie! Zachęcamy też do dołączenia do wydarzenia na Facebooku.

Skoro tu jesteś...

...mamy do Ciebie małą prośbę. Żyjemy w dobie poważnych zagrożeń dla pluralizmu polskich mediów. W Kulturze Liberalnej jesteśmy przekonani, że każdy zasługuje na bezpłatny dostęp do najwyższej jakości dziennikarstwa

Każdy i każda z nas ma prawo do dobrych mediów. Warto na nie wydać nawet drobną kwotę. Nawet jeśli przeznaczysz na naszą działalność 10 złotych miesięcznie, to jeśli podobnie zrobią inni, wspólnie zapewnimy działanie portalowi, który broni wolności, praworządności i różnorodności.

Prosimy Cię, abyś tworzył lub tworzyła Kulturę Liberalną z nami. Dołącz do grona naszych Darczyńców!

SKOMENTUJ
(22/2016)
31 maja 2016

KOMENTARZE