0000398695
close
W walce o demokrację nie robimy sobie przerw! Przekaż 1,5% na Fundację Kultura Liberalna WSPIERAM
close
Kultura Liberalna solidarnie z Ukrainą

PRZEKAŻ
1,5%
PODATKU
close

W walce o demokrację

nie robimy sobie przerw!

Przekaż 1,5% na Fundację
Kultura Liberalna

Przekaż 1,5%
na Fundację Kultura Liberalna
forward
close

KULTURA LIBERALNA > Projekcja „Antygony w...

Projekcja „Antygony w Nowym Jorku” i spotkanie z Kazimierzem Kutzem oraz profesorem Marcinem Kulą!

Seminarium filmowe „Goście, goście: Polonia, Ameksyka, Lampedusa”

Już w czwartek 12 listopada zapraszamy na kolejne spotkanie filmowe w ramach seminarium „Goście, goście: Polonia, Ameksyka, Lampedusa”, poświęconego polskiemu doświadczeniu migracji.

Obejrzymy „Antygonę w Nowym Jorku” – sztukę teatralną Janusza Głowackiego, zrealizowaną przez Kazimierza Kutza dla Teatru Telewizji. W obsadzie znaleźli się jedni z najbardziej uznanych aktorów współczesnej polskiej sceny teatralnej i filmowej: Anna Dymna, Jerzy Trela, Jan Peszek i Jerzy Grałek. Po projekcji wspólnie zastanowimy się nad doświadczeniem Polonii w Ameryce Północnej i Południowej. Czy polscy emigranci potrafili wykazać się zdolnością współpracy? Czy skonstruowana w nowych warunkach tożsamość emigrantów redefiniowała czy umacniała narodowe stereotypy? Czy polscy przybysze do Nowego Świata wykazywali się otwartością wobec nowych fal migracyjnych?

Powyższe kwestie omówimy po projekcji wraz z zaproszonymi gośćmi:

Kazimierzem Kutzem – reżyserem filmowym, teatralnym i telewizyjnym; scenarzystą filmowym, twórcą takich filmów jak: „Sól ziemi czarnej” (1969), „Perła w koronie” (1971), „Paciorki jednego różańca” (1979), a także „Antygony w Nowym Jorku” (1994) i „Emigrantów” Sławomira Mrożka (1995);

dr. hab. Marcinem Kulą – jednym z najwybitniejszych polskich historyków, specjalizującym się w historii społecznej; wykładowcą Uniwersytetu Warszawskiego; autorem wielu publikacji poświęconych historii Polski i Ameryki Łacińskiej.

Uczestniczką dyskusji będzie także dr Anna Sosnowska – Jordanovska, socjolożką z Ośrodka Studiów Amerykańskich UW zajmująca się badaniem emigrantów z krajów Europy Wschodniej w USA, m.in. środowiska Greenpointu.

Spotkanie poprowadzą: Grzegorz Brzozowski, szef działu recenzji wizualnych w „Kulturze Liberalnej”, oraz Anna Serdiukow, moderatorka i dziennikarka filmowa, rzeczniczka prasowa festiwalu „Młodzi i Film”.

Wstęp wolny. Zapraszamy!

KIEDY: 12 listopada (czwartek), g. 19.10

GDZIE: Kino Apolonia, al. Solidarności 62, Warszawa (budynek Muzeum Niepodległości w Warszawie, 3 minuty od stacji metra Ratusz Arsenał)

                  KOLEJNE SPOTKANIA:

  • 17.11.2015 (wtorek) – cena migracji w Unii Europejskiej – m.in. „Bar na Victorii” Leszka Dawida
  • 26.11.2015 (czwartek) – Polacy jako gospodarze – m.in. „Hanoi – Warszawa” Katarzyny  Klimkiewicz

Szczegóły dotyczące poszczególnych spotkań znajdują się na na stronie wydarzenia na Facebooku.

Seminarium organizowane jest we współpracy z Fundacją im. Róży Luksemburg.

Skoro tu jesteś...

...mamy do Ciebie małą prośbę. Żyjemy w dobie poważnych zagrożeń dla pluralizmu polskich mediów. W Kulturze Liberalnej jesteśmy przekonani, że każdy zasługuje na bezpłatny dostęp do najwyższej jakości dziennikarstwa

Każdy i każda z nas ma prawo do dobrych mediów. Warto na nie wydać nawet drobną kwotę. Nawet jeśli przeznaczysz na naszą działalność 10 złotych miesięcznie, to jeśli podobnie zrobią inni, wspólnie zapewnimy działanie portalowi, który broni wolności, praworządności i różnorodności.

Prosimy Cię, abyś tworzył lub tworzyła Kulturę Liberalną z nami. Dołącz do grona naszych Darczyńców!

SKOMENTUJ
(44/2015)
9 listopada 2015

KOMENTARZE