0000398695
close
W walce o demokrację nie robimy sobie przerw! Przekaż 1,5% na Fundację Kultura Liberalna WSPIERAM
close
Kultura Liberalna solidarnie z Ukrainą

PRZEKAŻ
1,5%
PODATKU
close

W walce o demokrację

nie robimy sobie przerw!

Przekaż 1,5% na Fundację
Kultura Liberalna

Przekaż 1,5%
na Fundację Kultura Liberalna
forward
close

KULTURA LIBERALNA > „Pamięć i zapomnienie"

„Pamięć i zapomnienie"

Assmann, Snyder, Stola i Wigura: o pamięci i zapomnieniu

Instytut Nauk o Człowieku w Wiedniu i Uniwersytet Warszawski we współpracy z „Kulturą Liberalną” zapraszają na XXIV Debatę Tischnerowską – 30 maja o godz. 18.00 w audytorium dawnej Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego.

TISCHNER_B1_300dpi_2016_MAJ(1)

Przyszłość każdego narodu jest ściśle związana z namysłem nad jego przeszłością. Ożywione debaty i refleksja nad historiami narodowymi towarzyszą niedawnemu odrodzeniu nacjonalizmów w Europie i poza nią. O czym się zapomina i co się pamięta, jakie ten proces ma cele i do jakich prowadzi konsekwencji? Jaka jest relacja pomiędzy profesjonalnie uprawianą historiografią a historiami ludowymi? Jaki użytek powinny czynić demokratyczne społeczeństwa ze zgromadzonych archiwów? W jaki sposób podchodzi się na nowo do pamięci zbiorowej i zmienia jej treść? Mahatma Gandhi powiedział kiedyś, że jedynie naród bez historii może być narodem szczęśliwym. Czy prawo do zapominania jest jedną z wolności, jakimi cieszą się (albo wręcz – na których opierają się) współczesne społeczeństwa?

Na te i inne pytania postarają się odpowiedzieć goście XXIV Debaty Tischnerowskiej pt. „Pamięć i zapomnienie”:

  • Aleida Assmann – literaturoznawczyni i kulturoznawczyni, profesorka Uniwersytetu w Konstancji,
  • Timothy Snyder – historyk, profesor Uniwersytetu Yale, permanent fellow w Instytucie Nauk o Człowieku w Wiedniu,
  • Dariusz Stola – historyk, dyrektor Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, profesor w ISP PAN,
  • Karolina Wigura – członkini redakcji „Kultury Liberalnej”, adiunkt IS UW, POMP fellow na Uniwersytecie Oksfordzkim.

Debatę poprowadzą prof. Marcin Król, historyk idei i autor wielu książek z dziedziny historii myśli społecznej, oraz prof. Shalini Randeria, rektorka Instytutu Nauk o Człowieku w Wiedniu, antropolożka i socjolożka.

Debata jest kontynuacją cyklu spotkań poświęconego pamięci ks. Józefa Tischnera, jednego z założycieli wiedeńskiego IWM.

Organizatorami wydarzenia są Instytut Nauk o Człowieku w Wiedniu oraz Uniwersytet Warszawski we współpracy z „Kulturą Liberalną”.

Debata została objęta patronatem honorowym Prezydent m.st. Warszawy, Hanny Gronkiewicz-Waltz. Wydarzenie odbywa się dzięki wsparciu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Patronat medialny sprawuje „Gazeta Wyborcza”.

Dyskusja odbędzie się w języku angielskim. Wstęp wolny. Serdecznie zapraszamy!

Więcej informacji na stronie wydarzenia na Facebooku.

Skoro tu jesteś...

...mamy do Ciebie małą prośbę. Żyjemy w dobie poważnych zagrożeń dla pluralizmu polskich mediów. W Kulturze Liberalnej jesteśmy przekonani, że każdy zasługuje na bezpłatny dostęp do najwyższej jakości dziennikarstwa

Każdy i każda z nas ma prawo do dobrych mediów. Warto na nie wydać nawet drobną kwotę. Nawet jeśli przeznaczysz na naszą działalność 10 złotych miesięcznie, to jeśli podobnie zrobią inni, wspólnie zapewnimy działanie portalowi, który broni wolności, praworządności i różnorodności.

Prosimy Cię, abyś tworzył lub tworzyła Kulturę Liberalną z nami. Dołącz do grona naszych Darczyńców!

SKOMENTUJ
(21/2016)
30 maja 2016

KOMENTARZE