O nas

Jak mogę wesprzeć?

Przelew przez naszą stronę internetową

50zł 100zł 200zł
300zł 400zł 500zł
1000zł Inna kwota
Wybierz kwotę oraz rodzaj darowizny.
Co miesiąc Jednorazowa

Subskrypcja przez serwis Patronite.pl

Przelew tradycyjny

Nr konta:
95 1140 2017 0000 4602 1304 2819

Tytuł wpłaty:
Comiesięczna darowizna na cele statutowe
Fundacji Kultura Liberalna

Adresat:
Fundacja Kultura Liberalna
ul. Chmielna 15/9, 00-021 Warszawa

Jeśli chciałbyś lub chciałabyś otrzymywać newsletter dla Darczyńców Kultury Liberalnej,
w tytule przelewu prosimy o podanie adresu
e-mail.

Przekaż 1% swojego podatku

Aby przekazać nam 1% podatku, podaj w rozliczeniu:

NUMER KRS 0000 398 695

Odbiorcę: Fundacja Kultura Liberalna

Jak mogę wesprzeć?

Przelew przez naszą stronę internetową

50 zł
100 zł
200 zł
300 zł
400 zł
500 zł
1000 zł
Inna kwota
Co miesiąc
Jednorazowa
Wybierz kwotę oraz rodzaj darowizny.

Zaakceptowanie regulaminu jest wymagane

Operatorem płatności jest firma

Subskrypcja przez serwis Patronite.pl

Przelew tradycyjny

Nr konta:
95 1140 2017 0000 4602 1304 2819

Tytuł wpłaty:
Comiesięczna darowizna na cele statutowe
Fundacji Kultura Liberalna

Adresat:
Fundacja Kultura Liberalna
ul. Chmielna 15/9, 00-021 Warszawa

Jeśli chciałbyś lub chciałabyś otrzymywać newsletter dla Darczyńców Kultury Liberalnej,
w tytule przelewu prosimy o podanie adresu
e-mail.

Przekaż 1% swojego podatku

Aby przekazać nam 1% podatku, podaj w rozliczeniu:

NUMER KRS 0000 398 695

Odbiorcę: Fundacja Kultura Liberalna

Dziękujemy, że jesteś tu z nami.
Pozwól, że powiemy Ci więcej o Kulturze Liberalnej

 

Nasza misja

 

Kultura Liberalna to silny, wrażliwy, demokratyczny głos w sferze publicznej. Wierzymy w rządy prawa, demokratyczny pluralizm, szacunek i godność dla każdej osoby. Bronimy konstytucyjnych praw i wolności. Tworzymy nowe idee dla naszego kraju. 

Od 2009 roku działamy na rzecz budowania lepszej Polski dla przyszłych pokoleń. W swoich działaniach jesteśmy niezależni od polityków i reklamodawców. Wydajemy 52 numery tygodnika internetowego rocznie, organizujemy publiczne debaty i seminaria, nasze wydawnictwo publikuje wartościowe książki o współczesnej polityce i kulturze.

Znajdź nas na Facebooku i na Twitterze. Zapisz się na Newsletter Kultury Liberalnej, aby nie przegapić tego, co najważniejsze.

 

Tygodnik

 

„Kultura Liberalna” wydaje 52 numery rocznie. Kolejne wydania ukazują we wtorki, a każde z nich to pełnowymiarowy pakiet analiz politycznych, wywiadów z najciekawszymi intelektualistami, politykami i dziennikarzami, a także tekstów o literaturze, sztukach wizualnych oraz muzyce. Na stronach tygodnika codziennie ukazują się także komentarze do bieżących spraw społecznych i politycznych.

Każdy numer to setki godzin pracy naszych dziennikarzy, redaktorów, korektorów oraz szerokiego grona współpracowników. Wszystkie publikowane przez nas treści udostępniamy bezpłatnie i chcemy, aby tak pozostało.

Jakimi tematami się zajmujemy?

 

• Rządy prawa w Polsce

• Prawa człowieka: prawa kobiet, osób LGBTQ, mniejszości

• Pluralizm w debacie publicznej: radykalizm, polaryzacja, tolerancja

• Najważniejsze wyzwania współczesności: kryzys klimatyczny, przyszłość kapitalizmu, przyszłość wspólnej Europy, solidarność między pokoleniami, media społecznościowe

• Demokratyczne i liberalne wartości: indywidualne wolności i prawa, sprawiedliwość społeczna, nowoczesne państwo

Wydarzenia publiczne

 

Organizujemy dziesiątki konferencji, seminariów oraz otwartych debat. Są wśród nich doroczna konferencja o polityce międzynarodowej w Teatrze Polskim w Warszawie, doroczna konferencja o Polsce na Uniwersytecie w Oksfordzie, debaty o przyszłości demokratycznej opozycji, a także seminaria o historii i literaturze.

Wydawnictwo

 

Biblioteka Kultury Liberalnej wydaje książki na temat przyszłości liberalnej demokracji w Polsce i na świecie. W ramach serii ukazały się ważne pozycje uznanych na świecie intelektualistów, takich jak Martha Nussbaum, Mark Lilla, Fareed Zakaria, David Runciman, Yascha Mounk, Paul Lendvai, John Gray i Jan-Werner Müller. Wciąż pracujemy nad kolejnymi wydaniami.

Wydajemy także ważne eseje polityczne naszych autorów: „Nowy liberalizm. Jak zrozumieć i wykorzystać kryzys III RP” Tomasza Sawczuka, „Koniec pokoleń podległości” redaktora naczelnego Kultury Liberalnej Jarosława Kuisza, czy „Druga fala prywatyzacji” Łukasza Pawłowskiego. Wydaliśmy także anglojęzyczną książkę „The End of Yhe Liberal Mind”, zbierającą najważniejsze analizy polskiej polityki po 2015. roku, z przedmową Iwana Krastewa.

Wesprzyj Kulturę Liberalną

 

Kultura Liberalna jest tygodnikiem internetowym wydawanym społecznie, to znaczy ukazuje się dzięki wsparciu osób takich jak Ty.

-> Prosimy o to, abyś dołączył lub dołączyła do grona naszych comiesięcznych Darczyńców. W każdej chwili możesz zrezygnować z przesyłania kolejnych płatności. Wystarczy wysłać wiadomość na adres naszej redakcji.

-> Dołącz do grona naszych Patronek i Patronów! Profil Kultury Liberalnej na Patronite to łatwy i atrakcyjny sposób na wspieranie naszej działalności.

-> Przekaż 1,5% podatku na Fundację Kultura Liberalna! Podczas wypełniania PIT-u podaj nasz numer KRS: 0000 398 695

Dziękujemy za wsparcie. Z Twoją pomocą Kultura Liberalna będzie silniejsza niż kiedykolwiek wcześniej.

Redakcja i Zespół „Kultury Liberalnej”

 

Redakcja

 

dr Jarosław Kuisz – redaktor naczelny „Kultury Liberalnej”. Adiunkt na Wydziale Prawa i Administracji UW i chercheur associé étranger w Institut d’histoire du temps present w Paryżu. Wykładowca w Kolegium Międzywydziałowych Indywidualnych Studiów Humanistycznych i Collegium Artes Liberales UW. Laureat nagrody tygodnika „Polityka” – „Zostańcie z nami”. W roku 2014 visiting scholar na University of Chicago i visiting fellow w Instytucie Nauk o Człowieku w Wiedniu.

Jakub Bodziony – szef działu audio-wizualnego, redaktor działu politycznego. Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie Warszawskim. Pochodzi z Katowic.

Grzegorz Brzozowski – szef działu recenzji filmowych, teatralnych i audiowizualnych. Absolwent kursu dokumentalnego w Mistrzowskiej Szkole Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy, studiował też socjologię, psychologię i reportaż na Uniwersytecie Warszawskim i Uniwersytecie w Utrechcie. Przygotowuje rozprawę doktorską z zakresu antropologii widowisk i socjologii religii.
Adres do korespondencji: [email protected]

dr Hubert Czyżewski – absolwent King’s College London i Uniwersytetu w Oksfordzie. Autor książki „Kołakowski i poszukiwanie pewności” [wyd. Znak, 2022].

dr Wojciech Engelking – pisarz, historyk idei.

Adam Józefiak – menedżer wydawnictwa Fundacji Kultura Liberalna. Studiuje socjologię i antropologię na Uniwersytecie Warszawskim. W „Kulturze Liberalnej” odpowiada również za promocję wydarzeń i akcje crowdfundingowe.

dr Katarzyna Kasia – doktor filozofii, prodziekanka Wydziału Zarządzania Kulturą Wizualną Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. W „Kulturze Liberalnej” komentuje sprawy społeczne i polityczne, współprowadzi z Karoliną Wigurą wideopodcast „Widok z K2”.

Piotr Kieżun – redaktor, publicysta, grafik. Zajmuje się związkami literatury i polityki w XIX i XX wieku, pisze o francuskiej literaturze i kulturze. Redaktor tygodnika „Kultura Liberalna” (kulturaliberalna.pl), gdzie kieruje działem recenzji książkowych i współtworzy rubrykę poświęconą młodej polskiej prozie „Debiuty i po-debiuty”. Projektuje plakaty i okładki, m.in. dla „Kultury Liberalnej” oraz Państwowego Instytutu Wydawniczego. Zajmuje się również webdesignem. W chwilach wolnych od czytania pływa.
Adres do korespondencji: [email protected]

Zofia Majchrzak– absolwentka liberal arts and sciences na Uniwersytecie Amsterdamskim, koordynatorka projektów dziennikarskich w „Kulturze Liberalnej”.

dr Iza Mrzygłód – doktor nauk historycznych, redaktorka działu recenzji książkowych. Pisze o historii, kulturach pamięci, książkach i wystawach, prowadziła seminaria literackie „Dwudziestolecie” i „Powojnie”. Pracowała w Muzeum Historii Polski. Opublikowała wraz z Katarzyną Utracką „Archiwum Zgrupowania AK «Chrobry II»” (2015).

Ewa Nosarzewska – socjolożka i redaktorka. W „Kulturze Liberalnej” odpowiedzialna za korektę tekstów.
Twitter: @ewa_nosarzewska

Filip Rudnik – analityk w Zespole Rosyjskim Ośrodka Studiów Wschodnich im. Marka Karpia. Absolwent Studium Europy Wschodniej na Uniwersytecie Warszawskim, a także CEERES na Uniwersytecie w Glasgow i Uniwersytecie w Tartu.
Twitter: @RudnikFilip

dr Tomasz Sawczuk – szef działu politycznego, autor poniedziałkowego cyklu komentarzy politycznych. Doktor filozofii, absolwent prawa i filozofii na Uniwersytecie Warszawskim. Autor książek „Nowy liberalizm. Jak zrozumieć i wykorzystać kryzys III RP” [2018] oraz „Pragmatyczny liberalizm. Richard Rorty i filozofia demokracji” [2022]. Ostatnio przełożył na język polski książkę Jana-Wernera Müllera „Demokracja rządzi” [2022].
Twitter: @tomasz_sawczuk

Katarzyna Skrzydłowska-Kalukin – dziennikarka działu politycznego.

dr hab. Karolina Wigura – związana z działem politycznym. Studiowała socjologię, filozofię i nauki polityczne na Uniwersytecie Warszawskim i Uniwersytecie Ludwiga Maximiliana w Monachium. Adiunktka w Instytucie Socjologii UW. Stypendystka m.in. wiedeńskiego IWM i GMF. Opublikowała książkę „Wina narodów. Przebaczenie jako strategia prowadzenia polityki” (nagroda im. J. Tischnera 2012).

Paulina Zaborek – redaktorka, tłumaczka, członkini Polskiej Sekcji IBBY. W „Kulturze Liberalnej” odpowiedzialna za rubrykę „Kultura Liberalna dzieciom” ukazującą się w dziale recenzji książkowych. Mama trzynastolatki i sześciolatka. Prowadzi również blog „Poczytaj dziecku” o książkach dla dzieci i młodzieży.

 

Zespół

 

dr Łukasz Bertram

Łukasz Faciejew

dr Karolina Felberg

Sylwia Góra

dr Helena Anna Jędrzejczak

Wojciech Kacperski

dr Emilia Kaczmarek

prof. Padraic Kenney

dr hab. Paweł Majewski

dr Anna Mik

Krzysztof Renik

Krzysztof Rybak

dr Kacper Szulecki

Gniewomir Zajączkowski

Szymon Żuchowski

 

Współpracują z nami

 

Marcin Bełza

Bartek Biedrzycki

dr hab. Marta Bucholc

dr hab. Tadeusz Ciecierski

Justyna Czechowska

Joanna Derlikiewicz

Agnieszka Sawala-Doberschuetz

Marcin Dobrowolski

Mateusz Fałkowski

dr hab. Jacek Głażewski

Jagoda Grondecka

Michał Jędrzejek

Konrad Kamiński

Julian Kania

Katarzyna Kazimierowska

dr Eliza Kącka

Maciej Komornik

Piotr H. Kosicki

dr Tomasz Kozłowski

Michał Krasicki

Jakub Krupa

prof. Ireneusz Krzemiński

Rafał Kucharczuk

dr Michał Matlak

Anna Olmińska

dr Łukasz Pawłowski

Adam Puchejda

Alicja Rosé

Krzysztof Siwoń

[prof. Paweł Śpiewak]

Jakub Szewczenko

Piotr Tarczyński

dr Jan Tokarski

Jacek Wakar

dr hab. Rafał Wonicki

Natalia Woszczyk

dr Olga Wysocka

Viktoriia Zhuhan

 

Fundacja

 

Asystentka ds. fundraisingu

 

Nataliya Parshchyk

 

Asystentka ds. administracyjno finansowych:

 

Agnieszka Malinowska

 

Stażyści:

 

Jakub Dąbrowski

 

Tygodnik „Kultura Liberalna” został oficjalnie zarejestrowany przez Sąd Okręgowy w Warszawie, w rejestrze dzienników i czasopism pod pozycją Pr 16164, a jego numer w systemie informacji o wydawnictwach ciągłych to ISSN 2081-027X.