Autorzy

Jedna z najbardziej cenionych filozofek polityki i prawa. Aktywna obywatelsko, daleka od zamykania się w akademickiej wieży z kości słoniowej, jest regularnie wymieniana w rankingach najbardziej wpływowych intelektualistów na świecie. Przez kilka lat była doradczynią naukową w World Institute for Development Economics Research w Helsinkach (część United Nations University). Wówczas, wraz z Amartyą Senem, laureatem Nagrody Nobla w dziedzinie ekonomii, prowadziła badania m.in. nad wskaźnikiem rozwoju społecznego oraz globalnym dobrobytem. Od lat 90. XX w. związana jest z University of Chicago, jedną z najlepszych uczelni na świecie, gdzie wykłada na wydziałach prawa, filozofii i politologii.

Do najważniejszych prac Marthy C. Nussbaum należą: „The Fragility of Goodness” (1986), „Sex and Social Justice” (1999), „Women and Human Development” (2000), „Hiding from Humanity: Disgust, Shame, and the Law” (2004), „Frontiers of Justice” (2006), „Creating Capabilities” (2011) oraz „Political Emotions” (2013). W Polsce ukazały się tłumaczenia następujących książek Marthy C. Nussbaum: „W trosce o człowieczeństwo” (2008) ze wstępem Jerzego Szackiego oraz „Czy powstanie klon człowieka?” (2000) napisana wraz z Cassem R. Sunsteinem, profesorem nauk prawnych i doradcą Baracka Obamy.


Profesor studiów europejskich na Uniwersytecie Oksfordzkim, fellow w St Antony’s College w Oksfordzie oraz senior fellow w Instytucie Hoovera na Uniwersytecie Stanforda. Ostatnio w języku polskim ukazała się jego książka „Wiosna Obywateli. Rewolucja 1989 widziana w Warszawie, Budapeszcie, Berlinie i Pradze”, zawierająca nowy rozdział na temat 30 lat polskiej transformacji ustrojowej.


Filozof, dziennikarz, tłumacz. Absolwent prawa i filozofii na Uniwersytecie Warszawskim, visiting scholar na University of Pittsburgh oraz Indiana University Bloomington. Szef działu politycznego w tygodniku „Kultura Liberalna”. Autor książki Nowy liberalizm. Jak zrozumieć i wykorzystać kryzys III RP (2018).


Doktor nauk społecznych, socjolog, historyk. Pracownik Instytutu Studiów Politycznych PAN, członek redakcji „Kultury Liberalnej”. Zajmuje się ruchem komunistycznym, powojennymi strukturami władzy oraz doświadczeniem politycznym klas ludowych. Redaktor wspomnień Stanisławy Sowińskiej, Gorzkie lata. Ze szczytów władzy do stalinowskiego więzienia (2017). Wcześniejsze publikacje książkowe: Wyrodne dzieci nowoczesności. Indultowi tradycjonaliści katoliccy w Warszawie (2016), Obieg NOW-ej (2013), PPN 1976–1981. Język niepodległości (2012). Kierownik projektów badawczych w ramach programów Preludium oraz Sonatina finansowanych przez Narodowe Centrum Nauki. Publikował m.in. w „Kulturze Liberalnej”, „Polityce” oraz kwartalniku „Karta”.


Filozof, etyk, wykładowca w prestiżowym Massachusetts Institute of Technology. Autor bestsellerów, wyróżniony m.in. w rankingu najlepszych książek The Economist.


Filozof polityki, wykładowca m.in. Uniwersytetu Oksfordzkiego, emerytowany profesor myśli europejskiej w London School of Economics and Political Science. Autor kilkunastu książek. Po polsku ukazały się m.in.: „Liberalizm”, „Po liberalizmie. Eseje wybrane”, „Al-Kaida i korzenie nowoczesności”, „Dwie twarze liberalizmu”, „Czarna msza. Apokaliptyczna religia i śmierć utopii”.


Filozof, publicysta, tłumacz, pisarz i działacz katolicki. W 2021 r. przewodniczył komisji do zbadania sprawy o. Pawła M. w zakonie dominikanów. Był m.in. redaktorem naczelnym portal fronda.pl oraz redaktorem naczelnym i dyrektorem programowym Telewizji Republika. Autor wielu książek, m.in.: „Operacja Franciszek. Sześć medialnych mitów na temat papieża”, „Herezja kardynałów”, „Czego księża nie powiedzą ci o antykoncepcji? Niewygodna prawda Humanae vitae”, „Masakra piłą mechaniczną w domu Terlikowskich” (wraz z Małgorzatą Terlikowską).


Brytyjski politolog, wykłada nauki polityczne na Uniwersytecie w Cambridge. Jest autorem książek poświęconych filozofii polityki, m.in.: „Reprezentacji” (wraz z Mónicą Brito Vieirą, 2008; wyd. pol. 2011),  „Political Hypocrisy” (2010), „The Confidence Trap” (2015). Regularnie pisuje dla „London Review of Books”. Jest gospodarzem podcastu „Talking Politics”, w którym rozmawia z gośćmi o bieżącej sytuacji społeczno-politycznej.


Adiunkt w Instytucie Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego. Członkini Zarządu Fundacji „Kultura Liberalna”. W latach 2016–2018 współdyrektorka programu „Knowledge Bridges: Poland – Britain – Europe” w St. Antony’s College na Uniwersytecie Oksfordzkim. Studiowała na Uniwersytecie Warszawskim i Uniwersytecie Ludwiga Maximiliana w Monachium. Stypendystka między innymi wiedeńskiego IWM, GMF oraz Leadership Academy for Poland. Opublikowała książki: Wina narodów. Przebaczenie jako strategia prowadzenia polityki (2011), Trudne rozliczenia z przeszłością (z Jarosławem Kuiszem i Wojciechem Sadurskim, t. I i II, 2018), Wynalazek nowoczesnego serca. Filozoficzne źródła współczesnego myślenia o emocjach (2019). Wyróżniona nagrodą im. J. Tischnera.


Amerykański dziennikarz pochodzenia indyjskiego. Pracował m.in. w „Foreign Affairs”, „Newsweeku” i tygodniku „Time”. Obecnie jest felietonistą dziennika „Washington Post” oraz prowadzi program „Fareed Zakaria GPS” na antenie stacji CNN.


Adiunkt na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego i współdyrektor programu „Knowledge Bridges: Poland, Britain and Europe” w St. Antony’s College na Uniwersytecie Oksfordzkim. Redaktor naczelny „Kultury Liberalnej”. Chercheur étranger associé w Institut d’histoire du temps présent w Paryżu. Marie Skłodowska-Curie Fellow w SAXO Institute na Uniwersytecie Kopenhaskim.


Niemiecki historyk i politolog. Profesor na Wydziale Politycznym Uniwersytetu Princeton w USA. Publikował m.in w „Die Zeit”, „Sueddeutsche Zeitung”, „the London Review of Books”, „Foreign Affairs”, „The Guardian”.


Członek redakcji „Kultury Liberalnej”. Z wykształcenia socjolog i psycholog. Autor tekstów i wywiadów na temat polskiego i amerykańskiego życia politycznego. W 2014 r. otrzymał nagrodę NBP w kategorii najlepszy wywiad o tematyce ekonomicznej za rozmowę z Michaelem Sandelem „Pobudka z amerykańskiego snu”.


Pisarz i badacz polityki polskiego pochodzenia, urodzony w Niemczech. Zajmuje się teoriami politycznymi i wyzwaniami, jakie stoją przed demokracją liberalną. Związany dotąd z Harvard University, obecnie pracuje jako Associate Professor of the Practice of International Affairs na Johns Hopkins University, współpracuje także z międzynarodowymi ośrodkami badawczymi oraz think tankami. Jest autorem trzech książek: „Stranger in My Own Country: A Jewish Family in Modern Germany” (2014), która stanowi pamiętnik z okresu dojrzewania, poświęcony niemieckim zmaganiom z antysemityzmem; „The Age of Responsibility: Luck, Choice and the Welfare State” (2017), która dotyczy wpływu zmieniającego się pojęcia jednostkowej odpowiedzialności na kształt współczesnego państwa dobrobytu. Jego trzecią i najgłośniejszą książką jest studium „Lud kontra demokracja” (2018, wyd. pol. 2019), przełożone dotąd na dziesięć języków.


Adiunkt w Zakładzie Etyki Instytutu Filozofii Uniwersytetu Warszawskiego, członkini Centrum Bioetyki i Bioprawa UW, nauczycielka etyki, publicystka. W tygodniku „Kultura Liberalna” prowadzi cykl felietonów poświęconych bioetyce.


Pochodzący z Węgier austriacki publicysta i autor książek, znawca Europy Wschodniej. Jest komentatorem politycznym austriackiego dziennika „Der Standard”. Występuje także w mediach węgierskich i anglojęzycznych. Współwydawca i redaktor naczelny kwartalnika „Europäische Rundschau”. W latach 1982–1987 był szefem redakcji Österreichischer Rundfunk (ORF) w Europie Wschodniej. Obecnie na antenie tej rozgłośni prowadzi program „Europastudio”. W Polsce przetłumaczono także jego książkę „Węgrzy. Tysiąc lat zwycięstw w klęskach” (Kraków, 2016).