Bądź na bieżąco!

Zapisz się na newsletter
Kultury Liberalnej

Kultura Liberalna solidarnie z Ukrainą

KULTURA LIBERALNA > Bez kategorii > KAZIMIEROWSKA: Na Nowy...

KAZIMIEROWSKA: Na Nowy Rok - pożytki ze sztuki współczesnej (Intro)

Kultura Liberalna Extra
dodatek pod redakcją Katarzyny Kazimierowskiej

* * *

Katarzyna Kazimierowska

Pożytki ze sztuki współczesnej

17 stycznia Anno Domini 2011 zapisze się w historii Polski jako dzień wręczenia najwyższych odznaczeń państwowych ludziom najbardziej zasłużonym dla polskiej kultury (to także Dzień Judaizmu oraz – według naukowców – najgorszy dzień w roku). Anda Rottenberg znalazła się w gronie wyróżnionych przez prezydenta Polski. W wywiadzie dla „Kultury Liberalnej” opowiada o organizowanej przez siebie wystawie poświęconej relacjom polsko-niemieckim, uświetniającej 1000-lecie zawiązania stosunków dyplomatycznych pomiędzy oboma państwami. Państwami, dodajmy, które mimo zawieruch wojennych doczekały czasów pokoju, wzajemnej fascynacji i współpracy kulturalnej. Sama Anda Rottenberg o ogromie podjętego przez nią wyzwania mówi: „Chcę sprostać oczekiwaniom polskiej publiczności. Nie mam zwyczaju wydobywać w pracy spraw osobistych”. We wrześniu w Berlinie będziemy mieli niepowtarzalną okazję zobaczenia największego podsumowania polsko-niemieckiej historii. Ja tam będę.

Kontynuując wątek nowych trendów w kulturze współczesnej, zapytałam Dorotę Piwowarską i Martę Wójcicką o kierunki, w jakie podążały będą polski teatr i dizajn. Czy teatr jest na zakręcie? Dorota Piwowarska pisze: „Być może teatr potrzebuje więcej czasu. Być może jego »polityczna skuteczność« nie musi oznaczać szybkiej reakcji, ale patrzenie z oddali, rewizję i spoglądanie wstecz naznaczone spojrzeniem z ukosa. Jeśli więc kolejny sezon ma przed sobą jakieś wyzwanie, to być może jest nim odroczony w czasie i jeszcze nie rozplątany supeł wydarzeń, racji, narracji oraz mniej lub bardziej poplątanych semiologicznych dziwolągów, które wielu z nas zakłóciły zdolność jakiejkolwiek trzeźwej oceny stanu rzeczy minionych wydarzeń.”. Co będzie puentowała polska scena w 2011? Na jakiej problematyce się skupi? Czy wymiar polityczny i globalny ustąpi prywatnemu, intymnemu, kameralnemu? Pokażą to zapewne wyczekiwane Warszawskie Spotkania Teatralne. Ich ciągłość przerwana została przez katastrofę smoleńską, która – oby nie trwale – podzieliła polski naród, ustawiając go wyraźnie na dwóch biegunach nieoczywistej prawdy. Prawdopodobnie do końca nigdy jej nie poznamy, ale konsekwencje toczącej się walki o nią długo jeszcze będziemy odczuwali.

Marta Wójcicka zajęła się kwestią polskiego dizajnu – cenionego za granicą, ale nadal pobłażliwie traktowanego w kraju. W tekście o dizajnie z odzysku Marta Wójcicka stawia tezę, że „po ponad dwudziestu latach zachłyśnięcia się nową Polską rodzimy dizajn, a społeczna odpowiedzialność staje się coraz większa”. Koniec z prostymi odpowiedziami na przeciętne marzenia o wystroju naszego zewnętrza, które ma odzwierciedlać nasze wnętrze. Nasz wybór świadczy o nas, ale też o odpowiedzialności za otoczenie i środowisko.

A zatem trzy kobiety i trzy mocne ujęcia: historia w muzeum, teraźniejszość w teatrze i przyszłość, która – przez dizajn – pozostaje w naszych rękach.

* Katarzyna Kazimierowska, sekretarz redakcji kwartalnika „Cwiszn”, członkini redakcji „Kultury Liberalnej”.

„Kultura Liberalna” nr 106 (3/2011) z 18 stycznia 2011 r.

Skoro tu jesteś...

...mamy do Ciebie małą prośbę. Żyjemy w dobie poważnych zagrożeń dla pluralizmu polskich mediów. W Kulturze Liberalnej jesteśmy przekonani, że każdy zasługuje na bezpłatny dostęp do najwyższej jakości dziennikarstwa

Każdy i każda z nas ma prawo do dobrych mediów. Warto na nie wydać nawet drobną kwotę. Nawet jeśli przeznaczysz na naszą działalność 10 złotych miesięcznie, to jeśli podobnie zrobią inni, wspólnie zapewnimy działanie portalowi, który broni wolności, praworządności i różnorodności.

Prosimy Cię, abyś tworzył lub tworzyła Kulturę Liberalną z nami. Dołącz do grona naszych Darczyńców!

SKOMENTUJ
(3/2011)
18 stycznia 2011

PRZECZYTAJ INNE Z TEGO NUMERU

KOMENTARZEWAŻNE TEMATY:

TEMATY TYGODNIA

drukuj