Z centrum widać najwięcej
  

KULTURA LIBERALNA > [Debata] „Nienawidzę polityki”...

[Debata] „Nienawidzę polityki” – o rozpadzie zaufania i cynizmie obywateli

Redakcja "Kultury Liberalnej"

Podsłuchane rozmowy socjalistycznych polityków na Węgrzech doprowadziły do władzy Viktora Orbana i na długo pozbawiły socjalistów szans na wygraną. W 2012 r. nagrana ukradkiem rozmowa pozbawiła szans na prezydenturę kandydata Republikanów, Mitta Romneya. We Francji podsłuchiwano Nicholasa Sarkozy’ego, niedawno ujawniono prywatne poglądy Francois Hollande’a. W Polsce tzw. afera podsłuchowa może jeszcze kosztować PO porażkę w wyborach samorządowych.

Ale czy któraś z tych afer poprawiła jakość polityki w danym kraju, czy jedynie zmieniła ludzi u władzy? Jako obywatele domagamy się od polityków poszanowania naszej prywatności, ale czy oni mogą wymagać od nas tego samego? Czy powinniśmy wiedzieć o naszych politykach wszystko i czy pełna jawność uzdrowi demokrację? A może, zamiast poprawić nasze życie polityczne, doprowadzi do rozbicia resztek zaufania pomiędzy obywatelem a politycznymi elitami? Jak na tle innych, zachodnich demokracji wygląda kondycja „władzy ludu” w Polsce?

Do dyskusji zaprosiliśmy Lidię Kołucką-Żuk (prawniczka, CEE Trust), prof. Radosława Markowskiego (politolog, SWPS), Katarzynę Szymielewicz (prawniczka, Fundacja Panoptykon) i prof. Jana Zielonkę (politolog, Uniwersytet Oksfordzki). Spotkanie poprowadzi Łukasz Pawłowski.

Będzie to pierwsza debata z cyklu: „The Crisis of Trust in Europe”, jaki “Kultura Liberalna” i Open Society Foundations organizują w ramach Time To Talk – European Houses of Debate.

 

Kiedy? 18.09 (czwartek) o godz. 18.00

Gdzie? Bar Studio w Pałacu Kultury i Nauki

 

Wstęp wolny. Zapraszamy!

 

Więcej informacji na stronie wydarzenia na Facebooku: https://www.facebook.com/events/1473372672942760/

 

10628573_560714264033736_2438564075036736261_n

 

...czy możemy zatrzymać Cię na chwilę? Skoro jesteś tu z nami, mamy do Ciebie ważną prośbę.

„Kultura Liberalna” jest tygodnikiem wydawanym społecznie, to znaczy istnieje dzięki wsparciu Darczyńców. W każdy wtorek publikujemy pełnowymiarowe wydanie magazynu, wydajemy książki, organizujemy wydarzenia publiczne.

Dajemy głos ludziom rozmaitych profesji i środowisk, którzy mają do powiedzenia coś ważnego i ciekawego - niezależnie od potrzeb reklamodawców i komercyjnych wymogów. Wierzymy w pluralistyczną demokrację i rozmawiamy także z tymi, z którymi się nie zgadzamy. Bez „KL” w naszym kraju byłoby smutniej!

Przed nami kolejne cele. Aby działać stabilnie i zachować pełną niezależność, musimy znacznie poszerzyć grono osób, które wspierają nas bezpośrednimi, comiesięcznymi wpłatami. Dlatego zwracamy się do Ciebie z prośbą, abyś dołączył lub dołączyła do grona naszych comiesięcznych Darczyńców. Zajmie to tylko minutę!

SKOMENTUJ

Nr 296

(36/2014)
15 września 2014

PRZECZYTAJ INNE Z TEGO NUMERU

PRZECZYTAJ INNE Z TEGO NUMERU

PRZECZYTAJ INNE Z DZIAŁU

KOMENTARZEWAŻNE TEMATY:

TEMATY TYGODNIA

drukuj