Kultura Liberalna solidarnie z Ukrainą

KULTURA LIBERALNA > [Debata] „Nienawidzę polityki”...

[Debata] „Nienawidzę polityki” – o rozpadzie zaufania i cynizmie obywateli

Redakcja "Kultury Liberalnej"

Podsłuchane rozmowy socjalistycznych polityków na Węgrzech doprowadziły do władzy Viktora Orbana i na długo pozbawiły socjalistów szans na wygraną. W 2012 r. nagrana ukradkiem rozmowa pozbawiła szans na prezydenturę kandydata Republikanów, Mitta Romneya. We Francji podsłuchiwano Nicholasa Sarkozy’ego, niedawno ujawniono prywatne poglądy Francois Hollande’a. W Polsce tzw. afera podsłuchowa może jeszcze kosztować PO porażkę w wyborach samorządowych.

Ale czy któraś z tych afer poprawiła jakość polityki w danym kraju, czy jedynie zmieniła ludzi u władzy? Jako obywatele domagamy się od polityków poszanowania naszej prywatności, ale czy oni mogą wymagać od nas tego samego? Czy powinniśmy wiedzieć o naszych politykach wszystko i czy pełna jawność uzdrowi demokrację? A może, zamiast poprawić nasze życie polityczne, doprowadzi do rozbicia resztek zaufania pomiędzy obywatelem a politycznymi elitami? Jak na tle innych, zachodnich demokracji wygląda kondycja „władzy ludu” w Polsce?

Do dyskusji zaprosiliśmy Lidię Kołucką-Żuk (prawniczka, CEE Trust), prof. Radosława Markowskiego (politolog, SWPS), Katarzynę Szymielewicz (prawniczka, Fundacja Panoptykon) i prof. Jana Zielonkę (politolog, Uniwersytet Oksfordzki). Spotkanie poprowadzi Łukasz Pawłowski.

Będzie to pierwsza debata z cyklu: „The Crisis of Trust in Europe”, jaki “Kultura Liberalna” i Open Society Foundations organizują w ramach Time To Talk – European Houses of Debate.

 

Kiedy? 18.09 (czwartek) o godz. 18.00

Gdzie? Bar Studio w Pałacu Kultury i Nauki

 

Wstęp wolny. Zapraszamy!

 

Więcej informacji na stronie wydarzenia na Facebooku: https://www.facebook.com/events/1473372672942760/

 

10628573_560714264033736_2438564075036736261_n

 

Skoro tu jesteś...

...mamy do Ciebie małą prośbę. Żyjemy w dobie poważnych zagrożeń dla pluralizmu polskich mediów. W Kulturze Liberalnej jesteśmy przekonani, że każdy zasługuje na bezpłatny dostęp do najwyższej jakości dziennikarstwa

Każdy i każda z nas ma prawo do dobrych mediów. Warto na nie wydać nawet drobną kwotę. Nawet jeśli przeznaczysz na naszą działalność 10 złotych miesięcznie, to jeśli podobnie zrobią inni, wspólnie zapewnimy działanie portalowi, który broni wolności, praworządności i różnorodności.

Prosimy Cię, abyś tworzył lub tworzyła Kulturę Liberalną z nami. Dołącz do grona naszych Darczyńców!

SKOMENTUJ

Nr 296

(36/2014)
15 września 2014

PRZECZYTAJ INNE Z TEGO NUMERU

PRZECZYTAJ INNE Z TEGO NUMERU

KOMENTARZEWAŻNE TEMATY:

TEMATY TYGODNIA

drukuj