Kultura Liberalna solidarnie z Ukrainą

KULTURA LIBERALNA > #YOLO. Przegrana przyszłość...

#YOLO. Przegrana przyszłość polskiej wolności? [Nowe Seminarium „Kultury Liberalnej”]

Łukasz Pawłowski i Tomasz Sawczuk

Czy mamy plan na kolejne 25 lat polskiej wolności, czy też żadnych planów nie będziemy robić, bo przecież „you only live once”?

YOLO_net_OST

„Nienawidzę cię Polsko, bo masz nade mną władzę” – śpiewał niedawno Czesław Mozil. Czy jednak Polska – dosłownie i metaforycznie – naprawdę ma jeszcze nad nami jakąś władzę? Jeżeli tak, to jaką? I jaką mieć powinna?

Czy młodzi z obywateli zamieniają się w niezainteresowanych przyszłością konsumentów? Czy staną się tym samym łatwym celem dla władzy państwowej – która zapewni im bezpieczeństwo, ale odbierze wolność – oraz innych podmiotów władzy, takich jak korporacje, które pozbawią ich prywatności?

A może jest inaczej – i toczące się dziś dyskusje o nierównościach, przyszłości kapitalizmu i demokracji przyczynią się do nowego zwrotu w stronę solidarności i obywatelskiej przyjaźni? Co to właściwie znaczy, być dzisiaj obywatelem? Czy mamy plan na kolejne 25 lat polskiej wolności, czy też żadnych planów nie będziemy robić, bo przecież „you only live once”?

Zapraszamy do dyskusji!

Seminarium obejmuje 9 spotkań. Spotkania odbywać się będą z udziałem gości specjalnych. Poruszane problemy będą umieszczone w aktualnym kontekście polskim i europejskim. Szczegółowy program obejmujący zalecaną lekturę będzie podawany każdorazowo z wyprzedzeniem.

Terminy: 19.03, 26.03, 9.04, 16.04, 30.04, 14.05, 28.05, 11.06.

Tematy:

# Uścisk niewidzialnej ręki. Liberalizm a wolny rynek
# Państwo w XXI wieku
# Rzeczpospolita
# System musi upaść
# Polskość, solidarność, emigracja
# Patriotyzm
# Wielokulturowość
# Religia a liberalna konstytucja
# Prywatność

Prowadzący: Łukasz Pawłowski i Tomasz Sawczuk, redaktorzy „Kultury Liberalnej”.

Kolejne spotkanie już 26 marca! Gościem seminarium będzie ekonomista prof. Stanisław Gomułka. Wybrane fragmenty tekstów zostaną przesłane zapisanym poprzez seminaryjny e-mail.

Gościem pierwszego spotkania 19 marca 2015 r. był prof. Ryszard Bugaj, polityk, ekonomista, autor książki „Plusy dodatnie i ujemne, czyli polski kapitalizm bez solidarności”.

Zapisy trwają: [email protected]

Wydarzenie na Facebooku [LINK].

Współorganizator: Fundacja Róży Luksemburg.

Skoro tu jesteś...

...mamy do Ciebie małą prośbę. Żyjemy w dobie poważnych zagrożeń dla pluralizmu polskich mediów. W Kulturze Liberalnej jesteśmy przekonani, że każdy zasługuje na bezpłatny dostęp do najwyższej jakości dziennikarstwa

Każdy i każda z nas ma prawo do dobrych mediów. Warto na nie wydać nawet drobną kwotę. Nawet jeśli przeznaczysz na naszą działalność 10 złotych miesięcznie, to jeśli podobnie zrobią inni, wspólnie zapewnimy działanie portalowi, który broni wolności, praworządności i różnorodności.

Prosimy Cię, abyś tworzył lub tworzyła Kulturę Liberalną z nami. Dołącz do grona naszych Darczyńców!

SKOMENTUJ

Nr 324

(12/2015)
26 marca 2015

PRZECZYTAJ INNE Z TEGO NUMERU

PRZECZYTAJ INNE Z TEGO NUMERU

KOMENTARZEWAŻNE TEMATY:

TEMATY TYGODNIA

drukuj