Z centrum widać najwięcej
  

KULTURA LIBERALNA > Ojciec disco polo...

Ojciec disco polo stawia horoskop. 34. Festiwal Debiutów Filmowych w Koszalinie

Sebastian Smoliński

W poniedziałek w Koszalinie rozpoczął się 34. Festiwal Debiutów Filmowych „Młodzi i Film”. Najważniejsze w Polsce wydarzenie poświęcone początkującym twórcom potrwa do 27 czerwca. W programie blisko 70 tytułów, w tym 11 filmów pełnometrażowych startujących w konkursie głównym.

Jury pod przewodnictwem reżysera „Bogów” Łukasza Palkowskiego obejrzy, oprócz znanych polskim widzom „Disco Polo” Macieja Bochniaka i „Kebabu i horoskopu” Grzegorza Jaroszuka, także „Noc Walpurgii” Marcina Bortkiewicza z Małgorzatą Zajączkowską oraz „Sprawiedliwego” w reżyserii zasłużonego producenta, Michała Szczerbica W konkursie znalazły się ponadto filmy współtworzone przez znakomitych operatorów: „Ojciec” Artura Urbańskiego ze zdjęciami braci Piotra jr. i Michała Sobocińskich oraz „Mur” Dariusza Glazera sfilmowany przez Wojciecha Staronia. Imponujące wizualnie jest również kontemplacyjne „Wołanie” Marcina Dudziaka ze zdjęciami Tomasza Woźniczki.

Nie zabraknie eksperymentu Grzegorza Jarzyny, który nakręcił własne przedstawienie „Między nami dobrze jest” według sztuki Doroty Masłowskiej i „Polskiego gówna” Grzegorza Jankowskiego, czyli wycieczki na teren obscenicznej komedii napisanej przez Tymona Tymańskiego (muzyk zagrał też w filmie główną rolę). W męskim gronie znalazła się tylko jedna reżyserka, Katarzyna Jungowska (wprowadzone do kin w marcu „Piąte: nie odchodź”) i jeden obcokrajowiec, Szwajcar Matthias Huser (zrealizowana częściowo przez zagraniczną ekipę i z polskimi aktorami „Arizona w mojej głowie”).

Bardzo interesująco zapowiada się konkurs filmów krótkometrażowych, w którym startuje kilkadziesiąt produkcji: animacji, fabuł i dokumentów. Jury pod okiem Marii Sadowskiej będzie wybierać między etiudami studentów szkół filmowych a próbami doświadczonych dokumentalistów w obszarze fikcji (np. „Córka” Tomasza Wolskiego, autora „Lekarzy” i „Pałacu”).

Wśród sekcji pozakonkursowych między innymi retrospektywa Grzegorza Królikiewicza (pierwszego dnia festiwalu wyświetlono jego debiut „Na wylot” z 1972 roku), pokazy debiutanckich dokumentów pełnometrażowych, debiutów zagranicznych, filmów tegorocznych jurorów oraz premiera „Anatomii zła”, najnowszego thrillera Jacka Bromskiego. Przestrzeń do wymiany doświadczeń zapewniają spotkania z młodymi twórcami w cyklu „Szczerość za szczerość” i rozmowy z doświadczonymi filmowcami.

Festiwal „Młodzi i Film” organizują Stowarzyszenie Filmowców Polskich, Miasto Koszalin i Centrum Kultury 105 w Koszalinie. Jednym z patronów medialnych wydarzenia jest „Kultura Liberalna”.

...czy możemy prosić Cię o chwilę uwagi? Rzetelne dziennikarstwo wykonywane z pasją potrzebuje dziś wsparcia.

Dzięki pomocy Darczyńców możemy:

  • pracować nad tygodnikiem i codziennymi komentarzami, nie rezygnując z ich jakości,
  • wypełniać misję naszej Fundacji i wprowadzać do debaty publicznej nowe sposoby rozumienia świata,
  • planować naszą pracę w perspektywie kilkudziesięciu miesięcy.

Dlatego prosimy Cię serdecznie:

SKOMENTUJ
(25/2015)
26 czerwca 2015

PRZECZYTAJ INNE Z TEGO NUMERU

PRZECZYTAJ INNE Z DZIAŁU

KOMENTARZEWAŻNE TEMATY:

TEMATY TYGODNIA

drukuj