close
 
close
Kultura Liberalna solidarnie z Ukrainą

KULTURA LIBERALNA > Populiści i technokraci....

Populiści i technokraci. Przyszłość europejskiej polityki?

Redakcja „Kultury Liberalnej”

„Kultura Liberalna” zaprasza na debatę zorganizowaną we współpracy z londyńskim Institute of Ideas.

Populiści i technokraci.
Przyszłość europejskiej polityki?

Kiedy: 8 października (czwartek) 2015, godz. 18.00
Gdzie: Redakcja „Kultury Liberalnej”, ul. Chmielna 15/9

TECHNOKRACI

W całej Europie tradycyjne partie polityczne znalazły się w tarapatach. W Polsce ledwie kilka miesięcy temu Paweł Kukiz zdobył w wyborach prezydenckich ponad 20 proc. poparcia, a jego ugrupowanie mogło być nawet drugą siłą w Sejmie. We Włoszech w roku 2013 Ruch Pięciu Gwiazd komika Beppe Grillo podobne poparcie zyskał w wyborach parlamentarnych. W Wielkiej Brytanii nowym liderem Partii Pracy właśnie został radykalnie lewicowy Jeremy Corbyn, któremu kilka miesięcy wcześniej nikt nie dawał szans na zwycięstwo.

Lewicowych i prawicowych radykałów nie brakuje też w innych państwach – dość wymienić Front Narodowy we Francji, Szwedzkich Demokratów czy holenderską Partię Wolności. Wszystkie one, mimo wielu różnic programowych, obiecują wywrócenie obowiązującego porządku politycznego, ukaranie „elit” i przywrócenie władzy ludowi. To hasła uznawane za modelowe przykłady populizmu.

Czym właściwie jest populizm i czy zawsze jest to zjawisko negatywne? Czym różnią się partie populistyczne od „normalnych” i dlaczego te pierwsze zyskują na popularności? Czy powinniśmy poważnie podchodzić do takich ruchów czy też należy zakładać, że poparcie dla nich szybko spadnie, jak to było choćby w przypadku Pawła Kukiza? Co decyduje o ich sukcesie lub porażce? Jak zmienią się pod ich wpływem europejskie demokracje?

To wszystko tematy, jakie podejmiemy podczas tej rozmowy.

Dyskutować będą: Nathalie Rothschild (dziennikarka szwedzkiego radia), Ben Stanley (politolog z SWPS oraz University of Sussex), Rick Lyman (dyrektor warszawskiego biura dziennika „The New York Times”), Łukasz Pawłowski (sekretarz redakcji „Kultury Liberalnej”). Debatę poprowadzi Rob Lyons z Institute of Ideas.

Dyskusja będzie prowadzona w języku angielskim.

Spotkanie jest tzw. wydarzeniem towarzyszącym organizowanych dorocznie w Londynie serii debat pod tytułem „The Battle of Ideas”

Wstęp wolny!

Skoro tu jesteś...

...mamy do Ciebie małą prośbę. Żyjemy w dobie poważnych zagrożeń dla pluralizmu polskich mediów. W Kulturze Liberalnej jesteśmy przekonani, że każdy zasługuje na bezpłatny dostęp do najwyższej jakości dziennikarstwa

Każdy i każda z nas ma prawo do dobrych mediów. Warto na nie wydać nawet drobną kwotę. Nawet jeśli przeznaczysz na naszą działalność 10 złotych miesięcznie, to jeśli podobnie zrobią inni, wspólnie zapewnimy działanie portalowi, który broni wolności, praworządności i różnorodności.

Prosimy Cię, abyś tworzył lub tworzyła Kulturę Liberalną z nami. Dołącz do grona naszych Darczyńców!

SKOMENTUJ
(40/2015)
8 października 2015

PRZECZYTAJ INNE Z TEGO NUMERU

KOMENTARZE

NAJPOPULARNIEJSZEWAŻNE TEMATY:

TEMATY TYGODNIA

drukuj