PRZEKAŻ
1%
PODATKU
Przekaż 1% podatku na demokratyczne media.
Podaj w rozliczeniu numer
KRS Kultury Liberalnej:
0000 398 695
Przekaż 1% podatku na Kulturę Liberalną
Z centrum widać najwięcej
  

KULTURA LIBERALNA > Populiści i technokraci....

Populiści i technokraci. Przyszłość europejskiej polityki?

Redakcja „Kultury Liberalnej”

„Kultura Liberalna” zaprasza na debatę zorganizowaną we współpracy z londyńskim Institute of Ideas.

Populiści i technokraci.
Przyszłość europejskiej polityki?

Kiedy: 8 października (czwartek) 2015, godz. 18.00
Gdzie: Redakcja „Kultury Liberalnej”, ul. Chmielna 15/9

TECHNOKRACI

W całej Europie tradycyjne partie polityczne znalazły się w tarapatach. W Polsce ledwie kilka miesięcy temu Paweł Kukiz zdobył w wyborach prezydenckich ponad 20 proc. poparcia, a jego ugrupowanie mogło być nawet drugą siłą w Sejmie. We Włoszech w roku 2013 Ruch Pięciu Gwiazd komika Beppe Grillo podobne poparcie zyskał w wyborach parlamentarnych. W Wielkiej Brytanii nowym liderem Partii Pracy właśnie został radykalnie lewicowy Jeremy Corbyn, któremu kilka miesięcy wcześniej nikt nie dawał szans na zwycięstwo.

Lewicowych i prawicowych radykałów nie brakuje też w innych państwach – dość wymienić Front Narodowy we Francji, Szwedzkich Demokratów czy holenderską Partię Wolności. Wszystkie one, mimo wielu różnic programowych, obiecują wywrócenie obowiązującego porządku politycznego, ukaranie „elit” i przywrócenie władzy ludowi. To hasła uznawane za modelowe przykłady populizmu.

Czym właściwie jest populizm i czy zawsze jest to zjawisko negatywne? Czym różnią się partie populistyczne od „normalnych” i dlaczego te pierwsze zyskują na popularności? Czy powinniśmy poważnie podchodzić do takich ruchów czy też należy zakładać, że poparcie dla nich szybko spadnie, jak to było choćby w przypadku Pawła Kukiza? Co decyduje o ich sukcesie lub porażce? Jak zmienią się pod ich wpływem europejskie demokracje?

To wszystko tematy, jakie podejmiemy podczas tej rozmowy.

Dyskutować będą: Nathalie Rothschild (dziennikarka szwedzkiego radia), Ben Stanley (politolog z SWPS oraz University of Sussex), Rick Lyman (dyrektor warszawskiego biura dziennika „The New York Times”), Łukasz Pawłowski (sekretarz redakcji „Kultury Liberalnej”). Debatę poprowadzi Rob Lyons z Institute of Ideas.

Dyskusja będzie prowadzona w języku angielskim.

Spotkanie jest tzw. wydarzeniem towarzyszącym organizowanych dorocznie w Londynie serii debat pod tytułem „The Battle of Ideas”

Wstęp wolny!

...czy możemy poprosić Cię o jeszcze chwilę uwagi? Mamy dla Ciebie ważną wiadomość.

„Kultura Liberalna” jest magazynem wydawanym społecznie: to znaczy, że ukazuje się dzięki osobom takim jak Ty. Patrzymy na ręce politykom wszystkich opcji. Bronimy wartości demokratycznych i wolnościowych. Pracujemy nad wizjami Polski na przyszłość. W czasach postępującej radykalizacji i rosnących podziałów politycznych tworzymy pismo, które niezmiennie idzie własną drogą.

Wspólnie tworzymy demokratyczne media. Jeśli czytasz „Kulturę Liberalną” i popierasz to, co robimy, wesprzyj nas.

W tym roku Fundację Kultura Liberalna można po raz pierwszy wesprzeć 1% podatku dochodowego jako Organizację Pożytku Publicznego. Prosimy, abyś podczas wypełniania corocznego PIT-u podał lub podała nasz numer KRS: 0000 398 695.

Zostań naszym comiesięcznym Darczyńcą:

SKOMENTUJ
(40/2015)
8 października 2015

PRZECZYTAJ INNE Z TEGO NUMERU

PRZECZYTAJ INNE Z DZIAŁU

KOMENTARZEWAŻNE TEMATY:

TEMATY TYGODNIA

drukuj