0000 398 695
close
Wesprzyj wolne media! Przekaż 1,5% na Kulturę Liberalną WSPIERAM
close
Kultura Liberalna solidarnie z Ukrainą

PRZEKAŻ
1,5%
PODATKU
close

Wesprzyj
wolne media!

Przekaż 1,5%
na Kulturę Liberalną

Przekaż 1,5% na Kulturę Liberalną forward
close

KULTURA LIBERALNA > Bez kategorii > List szefa MSZ...

List szefa MSZ do „Kultury Liberalnej” [1 kwietnia]

Redakcja „Kultury Liberalnej”

Proszę o przyjęcie przeprosin i liczę na bliższą współpracę w najbliższej przyszłości.

Warszawa, 2016.04.01

Redakcja „Kultury Liberalnej”
Chmielna 15/9
00-021 Warszawa

Witold Waszczykowski
Ministerstwo Spraw Zagranicznych
al. J.Ch. Szucha 23
00-580 Warszawa

Szanowni Państwo,

10 lutego br. rzecznik Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Artur Dmochowski, w liście wysłanym do dyrekcji BBC złożył formalny protest w związku z domniemaną stronniczością reportażu „Czy Polska się putinizuje?” wyemitowanego na antenie tej stacji.

Za jedną z przyczyn protestu podano fakt, że „Kultura Liberalna”, której redaktor naczelny wystąpił we wspomnianym reportażu, nie jest wydawnictwem „neutralnym ani niezależnym w swojej ogólnej linii redakcyjnej”.

Tak wielkie nieporozumienie nie powinno było mieć miejsca. Po otrzymaniu od Państwa listu protestacyjnego osobiście zasiadłem przed ekranem komputera i zapoznałem się z każdym z 377 numerów „Kultury Liberalnej”. Na tej podstawie jednoznacznie stwierdzam niespotykaną w polskich warunkach obiektywność krytykowanej uprzednio linii redakcyjnej, a także rzetelność i merytorykę publikowanych przez Państwa artykułów. Zafascynowały mnie recenzje filmowe (zwłaszcza recenzje dzieł Xaviera Dolana i inne teksty przybliżające kino queer) oraz książkowe (przede wszystkim reportaże z krajów muzułmańskich). Także dział Smakując dostarczył mi niejednej kulinarnej inspiracji, zwłaszcza w zakresie kuchni wegetariańskiej. Krótko mówiąc, w „Kulturze Liberalnej” podoba mi się niemal wszystko, może poza jednym jedynym wywiadem z Radosławem Sikorskim.

W związku z powyższym na najbliższym posiedzeniu rządu postaram się zachęcić pozostałych członków gabinetu do zapoznania się z trzeźwymi ocenami kryzysu uchodźczego zamieszczanymi na stronie „Kultury Liberalnej” oraz rzetelnymi analizami polskiej polityki zagranicznej, w tym naszych relacji z partnerami niemieckimi.

Ze szczególnym naciskiem zwrócę jednak uwagę na konieczność zaangażowania się rządu w prace Obserwatorium Debaty Publicznej „Kultury Liberalnej”, ponieważ wszyscy, jak sądzę, podzielamy przekonanie o konieczności przeciwdziałania postępującej radykalizacji języka publicznego i pozbawionego podstaw stygmatyzowania różnych mniejszości.

Wyrażam głęboką wdzięczność za podejmowane przez Państwa wysiłki mające na celu poprawę jakości dyskusji o polskiej polityce. Z tego powodu jest mi niezmiernie przykro, że ze strony Ministerstwa Spraw Zagranicznych padły tak niesprawiedliwe dla Państwa słowa. Proszę o przyjęcie przeprosin i liczę na bliższą współpracę w najbliższej przyszłości.

 

Z poważaniem,
Witold Waszczykowski
Minister Spraw Zagranicznych RP

Skoro tu jesteś...

...mamy do Ciebie małą prośbę. Żyjemy w dobie poważnych zagrożeń dla pluralizmu polskich mediów. W Kulturze Liberalnej jesteśmy przekonani, że każdy zasługuje na bezpłatny dostęp do najwyższej jakości dziennikarstwa

Każdy i każda z nas ma prawo do dobrych mediów. Warto na nie wydać nawet drobną kwotę. Nawet jeśli przeznaczysz na naszą działalność 10 złotych miesięcznie, to jeśli podobnie zrobią inni, wspólnie zapewnimy działanie portalowi, który broni wolności, praworządności i różnorodności.

Prosimy Cię, abyś tworzył lub tworzyła Kulturę Liberalną z nami. Dołącz do grona naszych Darczyńców!

SKOMENTUJ

Nr 377

(13/2016)
1 kwietnia 2016

PRZECZYTAJ INNE Z TEGO NUMERU

PRZECZYTAJ INNE Z TEGO NUMERU

KOMENTARZEWAŻNE TEMATY:

TEMATY TYGODNIA

drukuj