Wesprzyj Kulturę Liberalną
Kultura Liberalna istnieje dzięki osobom takim jak Ty. Wesprzyj Kulturę Liberalną
Z centrum widać najwięcej
  

KULTURA LIBERALNA > Z Lotaryngii do...

Z Lotaryngii do Banatu. Opowieść z krańców Mitteleuropy

Redakcja „Kultury Liberalnej” Kieżun

Zapraszamy już jutro, we wtorek, na ostatnie przed wakacjami spotkanie literackie na Poddaszu Kultury. Będziemy rozmawiali o Banacie - krainie skrzyżowania kultur, położonej na przecięciu granic Rumunii, Serbii i Węgier.

Jacob_postanawia_kochac

Spotkanie z Catalinem Dorianem Florescu,
autorem powieści „Jacob postanawia kochać”

z udziałem tłumaczki Marii Przybyłowskiej

„Pisarz jest trochę jak Krzysztof Kolumb: posiada naiwną odwagę i gna naprzód. Przygotowuje swoją łódź, zabiera na pokład prowiant, najlepszych marynarzy, jakich ma, liczy na dobre wiatry. Pragnie odkryć nowe lądy. Do jakich przygnają go prądy i burze, nie wie sam. Zawsze liczy się z możliwością porażki” – mówił po wydaniu głośnej w świecie niemieckojęzycznym powieści „Jacob postanawia kochać” Catalin Dorian Florescu.

Na szczęście kolejny okręt mieszkającego w Szwajcarii pisarza dobił szczęśliwie do brzegu. Książka „Jacob postanawia kochać” podbiła serca niemieckojęzycznej publiczności, a Florescu otrzymał za nią prestiżową nagrodę Schweizer Buchpreis. Dzięki przekładowi Marii Przybyłowskiej i wydawnictwu Fundacji Pogranicze od tego roku mogą ją również czytać polscy czytelnicy.

Co kryje się pod tajemniczym tytułem powieści? „Jacob postanawia kochać” to saga rodziny Obertinów, osadników zwanych w Banacie Szwabami, choć od schyłku XVIII wieku przybywali tam z różnych regionów Europy zachodniej, tworząc barwny krąg kulturowy z Niemcami, Rumunami, Węgrami, Serbami, Cyganami…

Wszystko zaczyna się od wielkiej burzy w lipcu 1924 roku, kiedy to nikomu nie znany Jakob bez nazwiska, „wyłania się z nawałnicy”, przybywając do wsi  Triebswetter, by się tam osiedlić, z mocnym postanowieniem, że zdobędzie upragnioną kobietę, ziemię i dom, co mu się udaje. Ale historia Triebswetter sięga w jeszcze dalszą przeszłość, aż do roku 1772, kiedy to wieś „powstała z niczego”,  a kończy się już po drugiej wojnie światowej przeprowadzoną przez rumuńskich komunistów deportacją osadników jako wrogów ludu, ich wywózką na „koniec świata”, czyli na puste, nieurodzajne tereny Rumunii, gdzie będą musieli zaczynać wszystko od nowa.

Książka ukazuje się w serii współczesnej literatury niemieckojęzycznej KROKI / SCHRITTE.

Gdzie: Poddasze Kultury, ul. Chmielna 15 lok. 9 (III piętro)
Kiedy: 10 maja, godz. 18.00

Organizatorzy: Kultura Liberalna, Stowarzyszenie Tłumaczy Literatury
Partnerzy: Fundacja Pogranicze i Ośrodek „Pogranicze – sztuk, kultur, narodów”, Fundacja Fischera, Szwajcarska Fundacja  dla Kultury Pro Helvetia, Rumuński Instytut Kultury

WSTĘP WOLNY

...czy możemy zatrzymać Cię na chwilę? Skoro jesteś tu z nami, mamy do Ciebie ważną prośbę.

„Kultura Liberalna” jest tygodnikiem wydawanym społecznie, to znaczy istnieje dzięki wsparciu Darczyńców. W każdy wtorek publikujemy pełnowymiarowe wydanie magazynu, wydajemy książki, organizujemy wydarzenia publiczne.

Dajemy głos ludziom rozmaitych profesji i środowisk, którzy mają do powiedzenia coś ważnego i ciekawego - niezależnie od potrzeb reklamodawców i komercyjnych wymogów. Wierzymy w pluralistyczną demokrację i rozmawiamy także z tymi, z którymi się nie zgadzamy. Bez „KL” w naszym kraju byłoby smutniej!

Przed nami kolejne cele. Aby działać stabilnie i zachować pełną niezależność, musimy znacznie poszerzyć grono osób, które wspierają nas bezpośrednimi, comiesięcznymi wpłatami. Dlatego zwracamy się do Ciebie z prośbą, abyś dołączył lub dołączyła do grona naszych comiesięcznych Darczyńców. Zajmie to tylko minutę!

SKOMENTUJ

Nr 382

(18/2016)
9 maja 2016

PRZECZYTAJ INNE Z TEGO NUMERU

PRZECZYTAJ INNE Z TEGO NUMERU

PRZECZYTAJ INNE Z DZIAŁU

KOMENTARZEWAŻNE TEMATY:

TEMATY TYGODNIA

drukuj