Z centrum widać najwięcej
  

KULTURA LIBERALNA > Bez kategorii > MKiDN: Sprostowanie

MKiDN: Sprostowanie

SPROSTOWANIE

W związku z opublikowaniem w dniu 16 czerwca 2020 roku artykułu pt. „Polityka kulturalna PiS-u: wymiana kadr, słabnące instytucje”, autorstwa Katarzyny Kasi (Kultura Liberalna), informujemy, że:

  1. Nie jest prawdą, jakoby MKDiN żądało „przerwania prób do przygotowywanego we wrocławskim Teatrze Polskim spektaklu”.
  2. Nie jest prawdą, że Rejs Niepodległości nie odbył się, a statek „I love Poland” nie wypłynął z portu Gdyni.
  3. Nie jest prawdą, że powołanie dyrektora Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski odbyło się z pominięciem procedur.

Anna Pawłowska-Pojawa,

Dyrektor Centrum Informacyjnego

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Uzasadnienie

Ad.1. Nie jest prawdą, jakoby MKDiN żądało „przerwania prób do przygotowanego w Teatrze Polskim spektaklu”. W rzeczywistości Ministerstwo, na podstawie zapowiedź spektaklu o zatrudnieniu aktorów scen porno i zapowiedziach aktu seksualnego na żywo, prosiło o „wstrzymanie przygotowań premiery w zapowiadanej postaci, łamiącej powszechnie przyjęte zasady współżycia społecznego”. W tym samym piśmie Ministerstwo podkreśliło, że nie zamierza dążyć do wprowadzenia jakichkolwiek form cenzury, jednak działalność placówki finansowanej ze środków publicznych, w tym rządowych, nie może przekraczać norm powszechnie w naszym społeczeństwie obowiązujących.

Ad.2. Jacht „I love Poland” to jacht regatowy, który przygotowany był do ścigania się w światowych regatach. W marcu 2020 roku załoga jachtu „I Love Poland” z kapitanem Grzegorzem Baranowskim zwyciężyła w 40 edycji St. Maarten Heineken Regatta w klasie jachtów Ocean Racing 1, a miesiąc wcześniej jacht przekroczył metę regat RORC Carribean 600, zajmując drugą lokatę w klasyfikacji Line Honours dla jednokadłubowców.

„Rejs Niepodległości” odbywał się natomiast na pokładzie „Daru Młodzieży”. W 2018 roku statek opłynął świat, zawijając do 22 portów na 4 kontynentach. Rejs trwał 10 miesięcy, w tym czasie statek pokonał dystans 38 000 mil morskich. Przez pokład fregaty przewinęło się blisko 1000 młodych adeptów sztuki żeglarskiej. „Rejs Niepodległości” był drugim w dziejach „Daru Młodzieży” tzw. Wielkim Kręgiem, czyli opłynięciem globu trasą wokół trzech przylądków.

Ad.3. Powołanie Piotra Bernatowicza na stanowisko dyrektora Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski odbyło się zgodnie z ustawą o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej. Informacja o planowanym powołaniu została wysłana do związków i stowarzyszeń zawodowych. Przed powołaniem nowego dyrektora Ministerstwa zasięgnęło opinii stowarzyszeń twórczych i związków zawodowych działających w CSW. Minister otrzymał wszystkie wymagane w tej sprawie opinie.

...czy możemy prosić Cię o chwilę uwagi? Rzetelne dziennikarstwo wykonywane z pasją potrzebuje dziś wsparcia.

Dzięki pomocy Darczyńców możemy:

  • pracować nad tygodnikiem i codziennymi komentarzami, nie rezygnując z ich jakości,
  • wypełniać misję naszej Fundacji i wprowadzać do debaty publicznej nowe sposoby rozumienia świata,
  • planować naszą pracę w perspektywie kilkudziesięciu miesięcy.

Dlatego prosimy Cię serdecznie:

SKOMENTUJ

Nr 603

(33/2020)
31 lipca 2020

PRZECZYTAJ INNE Z TEGO NUMERU

PRZECZYTAJ INNE Z DZIAŁU

KOMENTARZEWAŻNE TEMATY:

TEMATY TYGODNIA

drukuj