Kultura Liberalna solidarnie z Ukrainą

KULTURA LIBERALNA > Bez kategorii > MKiDN: Sprostowanie

MKiDN: Sprostowanie

SPROSTOWANIE

W związku z opublikowaniem w dniu 16 czerwca 2020 roku artykułu pt. „Polityka kulturalna PiS-u: wymiana kadr, słabnące instytucje”, autorstwa Katarzyny Kasi (Kultura Liberalna), informujemy, że:

  1. Nie jest prawdą, jakoby MKDiN żądało „przerwania prób do przygotowywanego we wrocławskim Teatrze Polskim spektaklu”.
  2. Nie jest prawdą, że Rejs Niepodległości nie odbył się, a statek „I love Poland” nie wypłynął z portu Gdyni.
  3. Nie jest prawdą, że powołanie dyrektora Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski odbyło się z pominięciem procedur.

Anna Pawłowska-Pojawa,

Dyrektor Centrum Informacyjnego

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Uzasadnienie

Ad.1. Nie jest prawdą, jakoby MKDiN żądało „przerwania prób do przygotowanego w Teatrze Polskim spektaklu”. W rzeczywistości Ministerstwo, na podstawie zapowiedź spektaklu o zatrudnieniu aktorów scen porno i zapowiedziach aktu seksualnego na żywo, prosiło o „wstrzymanie przygotowań premiery w zapowiadanej postaci, łamiącej powszechnie przyjęte zasady współżycia społecznego”. W tym samym piśmie Ministerstwo podkreśliło, że nie zamierza dążyć do wprowadzenia jakichkolwiek form cenzury, jednak działalność placówki finansowanej ze środków publicznych, w tym rządowych, nie może przekraczać norm powszechnie w naszym społeczeństwie obowiązujących.

Ad.2. Jacht „I love Poland” to jacht regatowy, który przygotowany był do ścigania się w światowych regatach. W marcu 2020 roku załoga jachtu „I Love Poland” z kapitanem Grzegorzem Baranowskim zwyciężyła w 40 edycji St. Maarten Heineken Regatta w klasie jachtów Ocean Racing 1, a miesiąc wcześniej jacht przekroczył metę regat RORC Carribean 600, zajmując drugą lokatę w klasyfikacji Line Honours dla jednokadłubowców.

„Rejs Niepodległości” odbywał się natomiast na pokładzie „Daru Młodzieży”. W 2018 roku statek opłynął świat, zawijając do 22 portów na 4 kontynentach. Rejs trwał 10 miesięcy, w tym czasie statek pokonał dystans 38 000 mil morskich. Przez pokład fregaty przewinęło się blisko 1000 młodych adeptów sztuki żeglarskiej. „Rejs Niepodległości” był drugim w dziejach „Daru Młodzieży” tzw. Wielkim Kręgiem, czyli opłynięciem globu trasą wokół trzech przylądków.

Ad.3. Powołanie Piotra Bernatowicza na stanowisko dyrektora Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski odbyło się zgodnie z ustawą o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej. Informacja o planowanym powołaniu została wysłana do związków i stowarzyszeń zawodowych. Przed powołaniem nowego dyrektora Ministerstwa zasięgnęło opinii stowarzyszeń twórczych i związków zawodowych działających w CSW. Minister otrzymał wszystkie wymagane w tej sprawie opinie.

Skoro tu jesteś...

...mamy do Ciebie małą prośbę. Żyjemy w dobie poważnych zagrożeń dla pluralizmu polskich mediów. W Kulturze Liberalnej jesteśmy przekonani, że każdy zasługuje na bezpłatny dostęp do najwyższej jakości dziennikarstwa

Każdy i każda z nas ma prawo do dobrych mediów. Warto na nie wydać nawet drobną kwotę. Nawet jeśli przeznaczysz na naszą działalność 10 złotych miesięcznie, to jeśli podobnie zrobią inni, wspólnie zapewnimy działanie portalowi, który broni wolności, praworządności i różnorodności.

Prosimy Cię, abyś tworzył lub tworzyła Kulturę Liberalną z nami. Dołącz do grona naszych Darczyńców!

SKOMENTUJ

Nr 603

(33/2020)
31 lipca 2020

PRZECZYTAJ INNE Z TEGO NUMERU

KOMENTARZEWAŻNE TEMATY:

TEMATY TYGODNIA

drukuj