Wesprzyj Kulturę Liberalną
Przyszłość naszego tygodnika zależy od Darczyńców. Wesprzyj Kulturę Liberalną
Z centrum widać najwięcej
  

KULTURA LIBERALNA > Niepełno [s] prawni

Niepełno [s] prawni

Protest osób niepełnosprawnych w sejmie i ich rodziców trwa już niemal od miesiąca. W tym czasie politycy rządu i sejmowej większości próbowali z protestującymi rozmawiać, wyrażali zrozumienie, by potem zarzucić im brak chęci do dyskusji czy wykorzystywanie dzieci jako „żywych tarcz”. Minister Elżbieta Rafalska podpisała nawet porozumienie z niepełnosprawnymi, ale – nie tymi, którzy koczują na sejmowych korytarzach.

W tym czasie opozycja domaga się spełnienia postulatów protestujących, wspiera organizuje konferencje prasowe, zaprasza znane osoby, apeluje w mediach, oskarża władzę o całkowity brak współczucia.

Rolę się odwróciły – przed kilkoma laty, za rządów PO-PSL to posłowie PiS rozdawali kanapki, wspierali, zapraszali, apelowali, oskarżali.

Z pozoru chodzi o niewiele – 500 zł dodatku dla rodziców opiekujących się niepełnosprawnymi dziećmi, którzy z czasem stają się niepełnosprawnymi dorosłymi. Ale czy nawet jeśli postulaty protestujących zostaną spełnione, czy za rok, dwa nie będziemy mieli w sejmie kolejnego protestu? Jak wygląda pomoc państwa dla niepełnosprawnych i ich opiekunów i jakie są długofalowe potrzeby? Czego uczą nas doświadczenia innych państw? Co zrobić, by pomoc dla niepełnosprawnych nie była przedmiotem partyjnych przepychanek i banalnej walki o głosy? Jakie my – jako społeczeństwo – mamy wobec niepełnosprawnych obowiązki?

O tym wszystkim porozmawiamy podczas już w najbliższy czwartek 17 maja o godz. 17.00 w Faktycznym Domu Kultury na ul. Gałczyńskiego 12 w Warszawie.

Goście:
1.Katarzyna Bierzanowska [autorka inicjatywy Pełnoprawna, członkini Fundacji Kulawa Warszawa]
2. Joanna Scheuring-Wielgus [posłanka niezrzeszona, była członkini Nowoczesnej]
3. dr Rafał Bakalarczyk [Instytut Polityki Społecznej UW]
4. Henryk Wujec [w latach 2010-2015 doradca ds. społecznych Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego]
5. Bernadeta Krynicka [posłanka, Prawo i Sprawiedliwość]

Prowadzenie:
Łukasz Pawłowski, „Kultura Liberalna”

SKOMENTUJ
(20/2018)
15 maja 2018

KOMENTARZE