0000398695
close
W walce o demokrację nie robimy sobie przerw! Przekaż 1,5% na Fundację Kultura Liberalna WSPIERAM
close
Kultura Liberalna solidarnie z Ukrainą

PRZEKAŻ
1,5%
PODATKU
close

W walce o demokrację

nie robimy sobie przerw!

Przekaż 1,5% na Fundację
Kultura Liberalna

Przekaż 1,5%
na Fundację Kultura Liberalna
forward
close

KULTURA LIBERALNA > Awangarda jidysz w...

Awangarda jidysz w Polsce. Spotkanie z Karoliną Szymaniak

jidysz_1

Mamy olbrzymią przyjemność zaprosić Państwa na kolejna odsłonę seminarium „Dwudziestolecie. Skazani na nowoczesność”. Tym razem na Poddaszu Kultury gościmy dr Karolinę Szymaniak, wybitną jidyszystkę, literaturoznawczynię, tłumaczkę, redaktorkę i lektorkę języka jidysz, osobę, która wie wszystko o twórczości takich autorek jak Debora Vogel czy Rachela Auerbach.

Naszym głównym tematem będzie awangardowe oblicze kultury jidysz w międzywojennej Polsce. Zagadnienie tym bardziej warte uwagi, że w potocznych wyobrażeniach kultura jidysz jest kojarzona przede wszystkim z tradycyjnym sposobem życia i religijną ortodoksją. Przedwojenna rzeczywistość świata żydowskiego w Polsce była jednak znacznie bardziej bogata i skomplikowana.

LEKTURA (teksty dostępne pod linkami):

Fragmenty tekstu „Przechodząc mimo” (LINK)
„Artykuł wstępny do «Chaliastre»” (LINK)
Wiersz „Ja” (LINK)

Teksty z tomu „Warszawska awangarda jidysz. Antologia tekstów”, pod red. Karoliny Szymaniak; wybór Karolina Szymaniak; oprac. Monika Polit i Karolina Szymaniak, Wyd. słowo/obraz terytoria, Gdańsk 2006, s. 33–46.

LEKTURA DODATKOWA:

Perec Markisz, „Estetyka walki w nowoczesnej poezji”, tamże, s. 47–72. (LINK)

Karolina Szymaniak, „The Language of Dispersion and Confusion: Peretz Markish’s Manifestos from the «Khalyatsre» Period” (Tekst z tomu „A Captive of the Dawn: The Life and Work of Peretz Markish (1895–1952) ”, Oxford: Legenda 2011, ed. by Joseph Sherman, Gennady Estraikh, David Schneer and Jordan Finkin, s. 66–87). [UWAGA! TEKST PO ANGIELSKU] (LINK)

Jak wygląda seminarium? Spotykamy się w raz w miesiącu w środę o godz. 18.00. Przed spotkaniem czytamy krótkie teksty bądź fragmenty tekstów polskich pisarzy dwudziestolecia międzywojennego, a następnie dyskutujemy o nich z zaproszonymi gośćmi. W zeszłej edycji byli wśród nich prof. Andrzej Mencwel, prof. Hanna Kirchner, prof. Małgorzata Szpakowska, prof. Maciej Urbanowski, Klementyna Suchanow, dr Konrad Niciński, dr Dobrochna Kałwa i dr Bartłomiej Błesznowski. Zadajemy pytania, spieramy się. Odważnych zapraszamy do pisania tekstów w oparciu o lektury. Teksty te zostaną opublikowane na stronie „Kultury Liberalnej” w dziale „Czytając”.

Gospodarzami tej edycji seminarium są Iza Mrzygłód i Piotr Kieżun.

A oto nasz zestaw tematów:

22 marca – Awangarda jidysz w Polsce
12 kwietnia – Zespół Literacki „Przedmieście” i doświadczenie Wielkiego Kryzysu
10 maja – Witkacy i „Nienasycenie”
20 września – Miłosz i katastrofiści
18 października – Grupa „Płomienie” i próby świadectwa
15 listopada – Sztuka i Naród

WSTĘP WOLNY

ZAPRASZAMY DO WYSYŁANIA ZGŁOSZEŃ NA ADRES: [email protected]
DZIĘKI TEMU BĘDZIEMY MOGLI WYSŁAĆ PAŃSTWU TEKSTY STANOWIĄCE PUNKT WYJŚCIA DO DYSKUSJI NA SEMINARIUM.

Seminarium jest finansowane ze środków Fundacji im. Róży Luksemburg.

RLS-nowe-logo-pl_JPG

Skoro tu jesteś...

...mamy do Ciebie małą prośbę. Żyjemy w dobie poważnych zagrożeń dla pluralizmu polskich mediów. W Kulturze Liberalnej jesteśmy przekonani, że każdy zasługuje na bezpłatny dostęp do najwyższej jakości dziennikarstwa

Każdy i każda z nas ma prawo do dobrych mediów. Warto na nie wydać nawet drobną kwotę. Nawet jeśli przeznaczysz na naszą działalność 10 złotych miesięcznie, to jeśli podobnie zrobią inni, wspólnie zapewnimy działanie portalowi, który broni wolności, praworządności i różnorodności.

Prosimy Cię, abyś tworzył lub tworzyła Kulturę Liberalną z nami. Dołącz do grona naszych Darczyńców!

SKOMENTUJ
(10/2017)
9 marca 2017

KOMENTARZE