Z centrum widać najwięcej
  

KULTURA LIBERALNA > Czy Polska rozliczyła...

Czy Polska rozliczyła swoją przeszłość? „Kultura Liberalna” w Oksfordzie [ZOBACZ ONLINE!]

„Kultura Liberalna” i Program Studiów o Współczesnej Polsce na Uniwersytecie Oksfordzkim, wspierany przez Oxford Noble Foundation, zapraszają na wyjątkową konferencję międzynarodową poświęconą rozliczeniom z przeszłością w Polsce po 1989 r.

Lustracja, teczki, zadośćuczynienie krzywdom, zbrodnie komunistyczne i nazistowskie, stosunki polsko-żydowskie, edukacja obywatelska, skrucha, przebaczenie, pojednanie, sprawiedliwość. Oto tylko kilka sformułowań powtarzanych wielokrotnie w ciągu blisko 27 lat demokratycznej Polski. Na tle innych znanych przypadków rozliczania z przeszłością – np. niemieckiego, japońskiego, południowoafrykańskiego – polski przypadek jest jednym z najbardziej skomplikowanych. Geopolityczne położenie Polski w XX stuleciu miało konsekwencje w postaci różnych traumatycznych wydarzeń: dwóch wojen światowych, zniszczeń dokonanych przez dwa reżimy totalitarne, masowych morderstw, długotrwałych skutków autorytaryzmu komunistycznego. Mieszkańcy tego kraju odgrywali różne role: ofiar, bohaterów, sprawców, biernych obserwatorów – które nierzadko przenikały się w ramach jednej biografii.

Czy Polska poradziła sobie ze swoją przeszłością? Jak polski przypadek wygląda na tle doświadczeń krajów, które mierzyły się z podobnymi wyzwaniami?

Program Studiów o Współczesnej Polsce na Uniwersytecie Oksfordzkim oraz „Kultura Liberalna”, wspierane przez Oxford Noble Foundation, zapraszają na konferencję międzynarodową pt. „Dealing with a Difficult Past, Looking into the Future: Transitional Justice in Poland in a Comparative Perspective”. Jej gośćmi będą wybitni polscy i międzynarodowi uczeni, zajmujący się tematyką pamięci, w tym: Timothy Garton Ash, Adam Czarnota, Roman David, Magdalena Gawin, Jan Tomasz Gross, Kriszta Kovács, Jan Kubik, Jarosław Kuisz, Eva-Clarita Pettai, Aleks Szczerbiak, Ruti Teitel, Karolina Wigura, Jan Zielonka i inni.

Kiedy: 31 maja – 1 czerwca 2016 r.

Gdzie: St. Antony’s College, Uniwersytet Oksfordzki

Streaming online: Fragmenty konferencji będą transmitowane online za pośrednictwem konta „Kultury Liberalnej” na portalu YouTube. Odbiorcy z Polski będą mieli możliwość zadawania panelistom pytań i komentowania ich wypowiedzi na profilu St. Antony’s College na Twitterze (@StAntsCollege) oraz wpisując hashtag #difficultpast.

LONDYN

Konferencję współorganizują „Kultura Liberalna” i Program Studiów o Współczesnej Polsce na Uniwersytecie Oksfordzkim, wspierany przez Oxford Noble Foundation.

Dyskusja będzie prowadzona w języku angielskim.

Niedługo zostanie opublikowany szczegółowy plan konferencji, a już teraz serdecznie zapraszamy do e-udziału w debacie! Zachęcamy też do dołączenia do wydarzenia na Facebooku.

...czy możemy prosić Cię o chwilę uwagi? Rzetelne dziennikarstwo wykonywane z pasją potrzebuje dziś wsparcia.

Dzięki pomocy Darczyńców możemy:

  • pracować nad tygodnikiem i codziennymi komentarzami, nie rezygnując z ich jakości,
  • wypełniać misję naszej Fundacji i wprowadzać do debaty publicznej nowe sposoby rozumienia świata,
  • planować naszą pracę w perspektywie kilkudziesięciu miesięcy.

Dlatego prosimy Cię serdecznie:

SKOMENTUJ
(22/2016)
31 maja 2016

KOMENTARZE