Wesprzyj Kulturę Liberalną
Kultura Liberalna istnieje dzięki osobom takim jak Ty. Wesprzyj Kulturę Liberalną
Z centrum widać najwięcej
  

KULTURA LIBERALNA > Nowoczesność na zagrodzie....

Nowoczesność na zagrodzie. Wokół „Konopielki” Edwarda Redlińskiego

Lata PRL postrzegane są wciąż głównie przez pryzmat historii politycznej, ścierania się „nas” – narodu – z „nimi” – komunistyczną władzą. Tymczasem w szerszej perspektywie były one areną gigantycznych przeobrażeń, symbolizowanych nie tylko przez traktor, lecz także choćby wiejską przychodnię zdrowia. Najsłynniejszy literacki obraz tych przemian dał na początku lat 70. Edward Redliński. Porozmawiamy więc o „Konopielce” i jej filmowej adaptacji, a także zadamy pytania o to, jak unowocześniała się powojenna Polska, czy władza bardziej w tym przeszkadzała czy może jednak pomagała – i ile z tego zostało w kulturze oraz społecznej pamięci.

Naszą gościnią oraz przewodniczką będzie tym razem dr. Ewelina Szpak, pracowniczka Instytutu Historii PAN, autorka książki „«Chory człowiek jest wtedy jak coś go boli». Społeczno-kulturowa historia zdrowia i choroby na wsi polskiej po 1945 roku”.

Gdzie: Poddasze Kultury, Chmielna 15/9, Warszawa.
Kiedy: 22 listopada 2018, 18.00.

Serdecznie zapraszamy!
WSTĘP WOLNY

***

Spotkanie jest częścią seminarium literackiego „Kultury Liberalnej” organizowanego dzięki wsparciu Fundacji im. Róży Luksemburg. Gospodarzami tej edycji spotkań są Łukasz Bertram, Iza Mrzygłód i Adam Puchejda.

Więcej informacji o całym cyklu dostępnych jest na stronie kulturaliberalna.pl/events/seminaria-literackie-powojnie/

...czy możemy zatrzymać Cię na chwilę? Skoro jesteś tu z nami, mamy do Ciebie ważną prośbę.

„Kultura Liberalna” jest tygodnikiem wydawanym społecznie, to znaczy istnieje dzięki wsparciu Darczyńców. W każdy wtorek publikujemy pełnowymiarowe wydanie magazynu, wydajemy książki, organizujemy wydarzenia publiczne.

Dajemy głos ludziom rozmaitych profesji i środowisk, którzy mają do powiedzenia coś ważnego i ciekawego - niezależnie od potrzeb reklamodawców i komercyjnych wymogów. Wierzymy w pluralistyczną demokrację i rozmawiamy także z tymi, z którymi się nie zgadzamy. Bez „KL” w naszym kraju byłoby smutniej!

Przed nami kolejne cele. Aby działać stabilnie i zachować pełną niezależność, musimy znacznie poszerzyć grono osób, które wspierają nas bezpośrednimi, comiesięcznymi wpłatami. Dlatego zwracamy się do Ciebie z prośbą, abyś dołączył lub dołączyła do grona naszych comiesięcznych Darczyńców. Zajmie to tylko minutę!

SKOMENTUJ
(47/2018)
20 listopada 2018

KOMENTARZE