Z centrum widać najwięcej
  

KULTURA LIBERALNA > Nowoczesność na zagrodzie....

Nowoczesność na zagrodzie. Wokół „Konopielki” Edwarda Redlińskiego

Lata PRL postrzegane są wciąż głównie przez pryzmat historii politycznej, ścierania się „nas” – narodu – z „nimi” – komunistyczną władzą. Tymczasem w szerszej perspektywie były one areną gigantycznych przeobrażeń, symbolizowanych nie tylko przez traktor, lecz także choćby wiejską przychodnię zdrowia. Najsłynniejszy literacki obraz tych przemian dał na początku lat 70. Edward Redliński. Porozmawiamy więc o „Konopielce” i jej filmowej adaptacji, a także zadamy pytania o to, jak unowocześniała się powojenna Polska, czy władza bardziej w tym przeszkadzała czy może jednak pomagała – i ile z tego zostało w kulturze oraz społecznej pamięci.

Naszą gościnią oraz przewodniczką będzie tym razem dr. Ewelina Szpak, pracowniczka Instytutu Historii PAN, autorka książki „«Chory człowiek jest wtedy jak coś go boli». Społeczno-kulturowa historia zdrowia i choroby na wsi polskiej po 1945 roku”.

Gdzie: Poddasze Kultury, Chmielna 15/9, Warszawa.
Kiedy: 22 listopada 2018, 18.00.

Serdecznie zapraszamy!
WSTĘP WOLNY

***

Spotkanie jest częścią seminarium literackiego „Kultury Liberalnej” organizowanego dzięki wsparciu Fundacji im. Róży Luksemburg. Gospodarzami tej edycji spotkań są Łukasz Bertram, Iza Mrzygłód i Adam Puchejda.

Więcej informacji o całym cyklu dostępnych jest na stronie kulturaliberalna.pl/events/seminaria-literackie-powojnie/

...czy możemy poprosić Cię o jeszcze chwilę uwagi? Mamy dla Ciebie ważną wiadomość.

„Kultura Liberalna” jest magazynem wydawanym społecznie: to znaczy, że ukazuje się dzięki osobom takim jak Ty. Patrzymy na ręce politykom wszystkich opcji. Bronimy wartości demokratycznych i wolnościowych. Pracujemy nad wizjami Polski na przyszłość. W czasach postępującej radykalizacji i rosnących podziałów politycznych tworzymy pismo, które niezmiennie idzie własną drogą.

Wspólnie tworzymy demokratyczne media. Jeśli czytasz „Kulturę Liberalną” i popierasz to, co robimy, wesprzyj nas.

SKOMENTUJ
(47/2018)
20 listopada 2018

KOMENTARZE