0000398695
close
W walce o demokrację nie robimy sobie przerw! Przekaż 1,5% na Fundację Kultura Liberalna WSPIERAM
close
Kultura Liberalna solidarnie z Ukrainą

PRZEKAŻ
1,5%
PODATKU
close

W walce o demokrację

nie robimy sobie przerw!

Przekaż 1,5% na Fundację
Kultura Liberalna

Przekaż 1,5%
na Fundację Kultura Liberalna
forward
close

KULTURA LIBERALNA > Liberalizm jako bunt....

Liberalizm jako bunt. Wokół historii i przesłania kwartalnika „Aneks”

Premiera nowego projektu „Kultury Liberalnej” – otwartego internetowego archiwum kwartalnika „Aneks”

aneks_bialetlo_czerw

Jako czasopismo założone w 1973 r. przez młodych inteligentów zmuszonych do emigracji po Marcu ’68, „Aneks” stanowił przedsięwzięcie wyjątkowe. Przez 16 lat działalności, jego redakcji udało się połączyć bezpośrednie wsparcie dla polskiej opozycji demokratycznej z dostarczaniem szerszej perspektywy intelektualnej dla wszystkich niezależnie myślących ludzi w kraju. W 53 numerach pisma zamieszczono ponad 500 artykułów prezentujących najwyższej klasy refleksję z dziedziny politologii, socjologii, ekonomii i historii. Ich autorami byli najwybitniejsi intelektualiści oraz uczestnicy debaty publicznej – polscy, emigracyjni, środkowoeuropejscy i zachodni – by wymienić tylko Leszka Kołakowskiego, Andrzeja Walickiego, Andrieja Amalrika, Raymonda Arona bądź Hannę Arendt. Redaktorzy „Aneksu” krytycznie przyglądali się różnym tradycjom ideowym i kierunkom politycznym, próbując odnieść je do położenia Polski i Polaków, wypracowując unikalne doświadczenie łączące wewnętrzny pluralizm z konsekwentnym dawaniem świadectwa pewnym wartościom i przekonaniom.

Dziś, dzięki nowemu projektowi „Kultury Liberalnej” przygotowanemu w partnerstwie z Biblioteką Narodową, cały dorobek „Aneksu” staje się dostępny online. 3 października 2016 r. otworzymy pełnotekstowe archiwum, zawierające wszystkie numery i artykuły emigracyjnego kwartalnika z lat 1973–1989. Towarzyszą mu liczne materiały dodatkowe: wywiady z twórcami oraz współpracownikami kwartalnika, archiwalia (materiały Służby Bezpieczeństwa, korespondencja, niepublikowane teksty) oraz fotografie. Spuścizna ta może stanowić dziś punkt wyjścia do refleksji nad aktualnością filozofii działania „Aneksu” wobec wyzwań stawianych liberalnej demokracji przez współczesne radykalizmy, a także dyskusji nad tradycjami i perspektywami polskiego liberalizmu, który z biegiem czasu stał się najbliższy twórcom pisma.

Z tej okazji 4 października 2016 r. o godz. 18.00 w redakcji „Kultury Liberalnej” przy ul. Chmielnej 15/9 w Warszawie odbędzie się natomiast spotkanie pt. „Liberalizm jako bunt”. Wokół historii i przesłania kwartalnika «Aneks»”. Premierę witryny uświetni dyskusja z udziałem twórców i redaktorów kwartalnika – Aleksandra, Eugeniusza i Niny Smolarów – którą poprowadzą Jarosław Kuisz i Łukasz Bertram („Kultura Liberalna”).

Dodatkowe informacje na temat spotkania promocyjnego znajdują się na stronie wydarzenia na Facebooku.

Skoro tu jesteś...

...mamy do Ciebie małą prośbę. Żyjemy w dobie poważnych zagrożeń dla pluralizmu polskich mediów. W Kulturze Liberalnej jesteśmy przekonani, że każdy zasługuje na bezpłatny dostęp do najwyższej jakości dziennikarstwa

Każdy i każda z nas ma prawo do dobrych mediów. Warto na nie wydać nawet drobną kwotę. Nawet jeśli przeznaczysz na naszą działalność 10 złotych miesięcznie, to jeśli podobnie zrobią inni, wspólnie zapewnimy działanie portalowi, który broni wolności, praworządności i różnorodności.

Prosimy Cię, abyś tworzył lub tworzyła Kulturę Liberalną z nami. Dołącz do grona naszych Darczyńców!

SKOMENTUJ
(38/2016)
26 września 2016

KOMENTARZE