0000398695
close
W walce o demokrację nie robimy sobie przerw! Przekaż 1,5% na Fundację Kultura Liberalna WSPIERAM
close
Kultura Liberalna solidarnie z Ukrainą

PRZEKAŻ
1,5%
PODATKU
close

W walce o demokrację

nie robimy sobie przerw!

Przekaż 1,5% na Fundację
Kultura Liberalna

Przekaż 1,5%
na Fundację Kultura Liberalna
forward
close

KULTURA LIBERALNA > Piąta strona świata....

Piąta strona świata. Nowa literatura niemiecka

Kultura Liberalna i Literarisches Colloqium Berlin zapraszają na wydarzenie kulturalne PIĄTA STRONA ŚWIATA – NOWA LITERATURA NIEMIECKA.

MiTo

CZWARTEK, 20 kwietnia 2017

Historie rodzinne

Goście: Ulrike Draesner, Shida Bazyar, Matthias Nawrat,
Prowadzenie: Zofia Król, Dwutygodnik.com

W programie lektura fragmentów prozy niemieckich gości.
Spotkanie w języku polskim.

Niemiecka pamięć wciąż budzi kontrowersje. Czy Niemcy chcą pamiętać o własnej przeszłości? Czy pamięć wpływa na ich dzisiejsze wybory? Wreszcie, jak pisać o trudnej historii we współczesnych, zglobalizowanych i wielokulturowych Niemczech? O złożoności relacji między literaturą, doświadczeniem jednostek a pamięcią rozmawiamy z trójką niemieckich pisarzy – Ulrike Draesner, Matthiasem Nawratem i Shidą Bazyar.

Ulrike Draesner
urodzona w 1962 r. w Monachium. Powieściopisarka, poetka i eseistka. Jej pierwsza książka, tom wierszy Gedächtnisschleifen [Wstęgi pamięci], ukazała się w 1995 r. Po niej przyszła kolej na następne tomiki poezji, tomy opowiadań, zbiory esejów i powieści. Poza tym należy wspomnieć o jej tłumaczeniach z języków angielskiego i francuskiego, projektach intermedialnych oraz o docenturach z poetyki w Niemczech, Szwajcarii, Anglii i USA. Za swoją twórczość Draesner otrzymała liczne wyróżnienia.

Matthias Nawrat
urodzony w 1979 r. w Opolu, jako dziesięciolatek przeprowadził się z rodziną do Bambergu. Za debiutancką powieść Wir zwei allein [Tylko my dwoje] (2012) otrzymał m.in. Nagrodę Promocyjną im. Adelberta von Chamisso, przyznawaną pisarzom niemieckim obcego pochodzenia. Powieść Przedsiębiorca (2014) zebrała znakomite recenzje i została nominowana do nagrody Deutscher Buchpreis; wyróżniono ją m.in. nagrodami Kelag-Preis i Bayern 2-Wortspiele-Preis.

Shida Bazyar
urodziła się w 1988 r. w Hermeskeil. Zaliczyła studia literackie, a następnie przeprowadziła się do Berlina, by wieść podwójne życie. Przez pół dnia jest referentką zajmującą się problemami kształcenia młodych ludzi, którzy odbywają roczny wolontariat w ramach projektu Dobrowolny Rok Ekologiczny, a w pozostałym czasie – autorką. W 2016 r. ukazał się jej debiut książkowy Nocą jest cicho w Teheranie, za który otrzymała m.in. nagrodę Ulla-Hahn-Autorenpreis.

Zofia Król
urodziła się w 1980 r. Redaktorka naczelna Dwutygodnik.com. Krytyczka literacka, literaturoznawczyni, doktor filozofii. Autorka książki „Powrót do świata. Dzieje uwagi w filozofii i literaturze XX wieku” (2013). Pisała także do „Gazety Wyborczej”, „Tygodnika Powszechnego”, „Zeszytów Literackich” i „Kontekstów”.

Poddasze Kultury

PIĄTEK, 21 kwietnia 2017

Ciało i język
(z cyklu: Piątek: Literatura w Kulturze Liberalnej)

Goście: Antje Rávic Strubel, Deniz Ultu
Prowadzenie: Piotr Kieżun, Justyna Czechowska, Kultura Liberalna

W programie lektura fragmentów prozy niemieckich gości.
Spotkanie w języku polskim.

Ciało, seksualność, polityka to problemy często dyskutowane przez współczesnych teoretyków kultury, ale tak naprawdę rzadko podejmowane przez zwykłych zjadaczy chleba. Czy aby na pewno? Nasze emocje wypływające z ciała i uczucia uświadamiane w psychice to przecież stały temat literatury światowej. Na ile jednak słowa są w stanie oddać doświadczenia ciała? Jak pisać o seksualności i relacjach? Pytamy o to Antje Rávic Strubel i Deniza Ultu – młodych pisarzy z Niemiec.

Deniz Utlu
urodził się w 1983 r. w Hanowerze. Jest pisarzem i eseistą. Jego pierwsza powieść, Rozjuszeni, została zaadaptowana w 2015 r. na scenę Teatru Maksyma Gorkiego w Berlinie. W 2003 r. założył polityczny magazyn literacki „freitext”. Wielokrotnie nagradzany za swą aktywność, ostatnio otrzymał stypendium niemieckiej Akademii Kultury Tarabya w Stambule.

Antje Rávic Strubel
mieszka w Poczdamie. Jest autorką wielu powieści, m.in. Sturz der Tage in die Nacht [Dni wpadające w noc] (2011), In den Wäldern des menschlichen Herzens [W lasach ludzkiego serca] (2016) i laureatką wielu nagród literackich, m.in. Nagrody im. Hermanna Hessego i Nagrody Krytyków Akademii Sztuk. Strubel regularnie prowadzi zajęcia w Deutsches Literaturinstitut, tłumaczy z angielskiego i szwedzkiego.

Podczas spotkania będzie można też kupić książkę „Piąta strona świata. Nowa literatura niemiecka” zawierającą prozę i eseje Ulrike Draesner, Matthiasa Nawrata, Shidy Bazyar, Jensa Bisky’ego i Antje Rávic Strubel.

Organizatorzy: Kultura Liberalna, Literarisches Colloqium Berlin.

Skoro tu jesteś...

...mamy do Ciebie małą prośbę. Żyjemy w dobie poważnych zagrożeń dla pluralizmu polskich mediów. W Kulturze Liberalnej jesteśmy przekonani, że każdy zasługuje na bezpłatny dostęp do najwyższej jakości dziennikarstwa

Każdy i każda z nas ma prawo do dobrych mediów. Warto na nie wydać nawet drobną kwotę. Nawet jeśli przeznaczysz na naszą działalność 10 złotych miesięcznie, to jeśli podobnie zrobią inni, wspólnie zapewnimy działanie portalowi, który broni wolności, praworządności i różnorodności.

Prosimy Cię, abyś tworzył lub tworzyła Kulturę Liberalną z nami. Dołącz do grona naszych Darczyńców!

SKOMENTUJ
(15/2017)
11 kwietnia 2017

KOMENTARZE