Z centrum widać najwięcej
  

KULTURA LIBERALNA > Powojnie. Publicystyczne spory...

Powojnie. Publicystyczne spory o Polskę i Europę

powojniee

Już po raz trzeci mamy przyjemność zaprosić Państwa na cykl seminariów literackich Kultury Liberalnej, tym razem pt. „Powojnie. Spory o Polskę i Europę”. Opuszczamy dwudziestolecie międzywojenne i wchodzimy w okres po 1945 r. Śledzić będziemy pisarskie i publicystyczne dyskusje wokół PRL-owskiej i zimnowojennej rzeczywistości.

Jak wygląda seminarium? Spotykamy się zawsze o godz. 18.00. Przed spotkaniem czytamy krótkie teksty polskich pisarzy i publicystów tworzących po wojnie i komentujących rzeczywistość Polski Ludowej, a następnie dyskutujemy o nich z zaproszonymi gośćmi. W poprzednich edycjach byli wśród nich prof. Andrzej Mencwel, prof. Hanna Kirchner, prof. Małgorzata Szpakowska, Klementyna Suchanow, prof. Stanisław Bereś, Jan Gondowicz, dr Andrzej Franaszek. Zadajemy pytania, spieramy się. Odważnych zapraszamy do pisania tekstów w oparciu o lektury. Teksty te zostaną opublikowane na stronie „Kultury Liberalnej” w dziale „Czytając”.

Gospodarzami tej edycji seminarium są Łukasz Bertram, Iza Mrzygłód i Adam Puchejda.

OTO NASZ ZESTAW TEMATÓW:
4 kwietnia – Spór o Conrada. Pisarze wobec tradycji i komunizmu
26 kwietnia – Miłosz. Rodzinna Europa
17 maja – „Więź”. W stronę personalizmu
11 października – Giedroyc. Myśl wschodnia
30 października – Wat. Rozliczenie stalinizmu
22 listopada – „Konopielka”. O kształt polskiej modernizacji

WSTĘP WOLNY

ZAPRASZAMY DO WYSYŁANIA ZGŁOSZEŃ NA ADRES: [email protected]
DZIĘKI TEMU BĘDZIEMY MOGLI WYSŁAĆ PAŃSTWU TEKSTY STANOWIĄCE PUNKT WYJŚCIA DO DYSKUSJI NA SEMINARIUM.

Seminarium jest finansowane ze środków Fundacji im. Róży Luksemburg.

RLS---nowe-logo-pl_JPG

 

...dziękujemy, że jesteś z nami! Już od 10 lat działamy na rzecz budowania lepszego kraju dla przyszłych pokoleń Polaków.

Naszym marzeniem jest demokratyczna, praworządna, tolerancyjna Polska, w której ludzie potrafią podać sobie rękę mimo różnic. Nie są to dla nas puste slogany. W czasach postępującej radykalizacji i rosnących podziałów politycznych tworzymy pismo, które niezmiennie idzie własną drogą.

Przy okazji naszych 10. urodzin chcielibyśmy skierować do Ciebie ważny apel. „Kultura Liberalna” ukazuje się dzięki osobom takim jak Ty. Jeśli mamy stabilnie działać przez kolejną dekadę, musimy znacznie poszerzyć grono osób, które wspierają nas comiesięcznymi wpłatami. W tej chwili otrzymujemy bezpośrednio od Czytelników około 12 tysięcy złotych miesięcznie, co stanowi 15 procent naszego miesięcznego budżetu. Jeśli wolno nam wypowiedzieć życzenie na 10. urodziny, chcielibyśmy, aby wkrótce było to co najmniej 50 procent. To zapewni nam bezpieczeństwo, niezależność i możliwość mądrego rozwoju.

Mamy głowy pełne pomysłów i wierzymy, że z Twoim wsparciem będziemy je mogli zrealizować; że będziemy coraz lepsi i coraz silniejsi.

SKOMENTUJ
(13/2018)
27 marca 2018

KOMENTARZE