0000398695
close
W walce o demokrację nie robimy sobie przerw! Przekaż 1,5% na Fundację Kultura Liberalna WSPIERAM
close
Kultura Liberalna solidarnie z Ukrainą

PRZEKAŻ
1,5%
PODATKU
close

W walce o demokrację

nie robimy sobie przerw!

Przekaż 1,5% na Fundację
Kultura Liberalna

Przekaż 1,5%
na Fundację Kultura Liberalna
forward
close

KULTURA LIBERALNA > Stańczakowa sama i...

Stańczakowa sama i z Mironem

J_Stańczakowa_net

Poddasze Kultury / Piątek: Literatura
Zapraszają Justyna Czechowska i Piotr Kieżun

„Miron. To całkowita odmiana mojego życia – wczoraj, dziś i na jutro. […] Nie znam też doskonalszego sposobu przezwyciężenia ślepoty, zwalczania wszystkich związanych z nią kompleksów niż ten, który ofiarował mi Miron. Pokazał mi, że to pasjonujący świat, który należy oglądać, badać, przenikać. No, i oczywiście pisać o nim” – tak pisała Jadwiga Stańczakowa we wspomnieniu o Mironie Białoszewskim. „Dziennik we dwoje” – wznawiany właśnie przez wrocławskie Wydawnictwo Warstwy – pozostaje ciekawym literacko dokumentem ich przyjaźni. Poprzednie wydanie, niemal niedostępne, nie mogło zapewnić Stańczakowej – niewidomej literatce, poetce, redaktorce, warszawiance, matce krytyczki i profesorki IBL Anny Sobolewskiej – zauważalnego miejsca w polskiej literaturze XX wieku. Wznowienie „Dziennika…” nie tylko wyrównuje ten brak. Stanowi także ciekawe uzupełnienie (diarystycznego, literackiego oraz towarzysko-performerskiego) wizerunku Białoszewskiego. Portret pisarski samej Stańczakowej zostaje z kolei dopełniony o zbiór „Haiku”, wydany przez wrocławskie Warstwy.

Książki Stańczakowej będą także pretekstem do rozmowy o biografii współpracowniczki Białoszewskiego, o niepowtarzalnym wariancie związku literatury z życiem osobistym i środowiskowym. Związku, bez którego nie byłoby nie tylko „Dziennika we dwoje”, ale i poezji, nagrań, spotkań i spacerów po Warszawie.

Do rozmowy (wyjątkowo w środowy wieczór) zaprosiliśmy: Justynę Sobolewską, krytyczkę literacką, a także wnuczkę Jadwigi Stańczakowej, jedną z bohaterek zapisków babci-pisarki, Joannę Mueller-Liczner, poetkę i krytyczkę, Jarosława Borowca, literaturoznawcę, redaktora i Elizę Kącką, literaturoznawczynię.

Kiedy: 10 czerwca (piątek), godz. 19.30
Gdzie: Poddasze Kultury, ul. Chmielna 15 lok. 9 (III piętro)

Organizatorzy: Kultura Liberalna, Stowarzyszenie Tłumaczy Literatury
Partner: Wydawnictwo Warstwy

***

Justyna Sobolewska, krytyczka literacka, dziennikarka tygodnika POLITYKA. Ukończyła Polonistykę na Uniwersytecie Warszawskim. Wcześniej pracowała w “Przekroju” i “Dzienniku”. Jest współautorką książki “Jestem mamą” (2004) i antologii opowiadań “Projekt mężczyzna” (2009). Zasiada w jury Środkowoeuropejskiej Nagrody Literackiej”Angelus” i Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej “Silesius”. Współpracuje z TVP Kultura. W 2012 roku ukazała się wydawnictwie POLITYKI jej “Książka o czytaniu, czyli resztę dopisz sam” (za blogiem OCZYTANY)

Joanna Mueller-Liczner, poetka, redaktorka, krytyczka literacka. Absolwentka filologii polskiej Uniwersytetu Warszawskiego. Za tom „Zagniazdowniki” (2007) była nominowana do Nagrody Literackiej Gdynia. Otrzymała nagrodę Warszawskiej Premiery Literackiej za zbiór szkiców „Stratygrafie” (2010) oraz Nagrodę Czterech Kolumn (2011). Opublikowała też sylwę z apokryfami prenatalnymi – „Powlekać rosnące” (Wrocław 2013).Ostatnia publikacja poetycka: tom „intima thule”. „Współredaktorka antologii „Solistki” (2009). Mieszka w Warszawie. (za stroną Biura Literackiego)

Jarosław Borowiec, doktor nauk humanistycznych, historyk literatury, redaktor. Autor książek „Zadura. Ścieżka wiersza” (2008) oraz „Szare światło. Rozmowy z K. Miłobędzką i A. Falkiewiczem” (2009). Współorganizator konferencji naukowych o literaturze najnowszej. Zredagował m.in. „Wielogłos. K. Miłobędzka w recenzjach, szkicach, rozmowach” (2012). Teksty i rozmowy o literaturze publikował w tomach zbiorowych i na łamach pism literackich. Był związany z redakcją „Tygodnika Powszechnego” i „Dwutygodnika”. Redaktor naczelny Wydawnictwa Warstwy. (za stroną Wydawnictwa)

Eliza Kącka, literaturoznawczyni, recenzentka, absolwentka Akademii Artes Liberales. Autorka książki „Stanisław Brzozowski wobec Cypriana Norwida”, współredaktorka (z Konradem Kęderem i Tomaszem Gerszbergiem) antologii „Poeci i poetki przekraczają granice” (FA-art.). Finalistka Nagród Naukowych „Polityki” (2013), stypendystka MNiSW. Doktoratowo zajęta przełomem XIX i XX wieku, w artykułach – literaturą XX wieku, recenzencko – głównie poezją najnowszą.

Skoro tu jesteś...

...mamy do Ciebie małą prośbę. Żyjemy w dobie poważnych zagrożeń dla pluralizmu polskich mediów. W Kulturze Liberalnej jesteśmy przekonani, że każdy zasługuje na bezpłatny dostęp do najwyższej jakości dziennikarstwa

Każdy i każda z nas ma prawo do dobrych mediów. Warto na nie wydać nawet drobną kwotę. Nawet jeśli przeznaczysz na naszą działalność 10 złotych miesięcznie, to jeśli podobnie zrobią inni, wspólnie zapewnimy działanie portalowi, który broni wolności, praworządności i różnorodności.

Prosimy Cię, abyś tworzył lub tworzyła Kulturę Liberalną z nami. Dołącz do grona naszych Darczyńców!

SKOMENTUJ
(23/2015)
10 czerwca 2015

KOMENTARZE