0000398695
close
W walce o demokrację nie robimy sobie przerw! Przekaż 1,5% na Fundację Kultura Liberalna WSPIERAM
close
Kultura Liberalna solidarnie z Ukrainą

PRZEKAŻ
1,5%
PODATKU
close

W walce o demokrację

nie robimy sobie przerw!

Przekaż 1,5% na Fundację
Kultura Liberalna

Przekaż 1,5%
na Fundację Kultura Liberalna
forward
close

KULTURA LIBERALNA > Czytając > ŚPIEWAK: Przypomnijmy, jakie...

ŚPIEWAK: Przypomnijmy, jakie jest nasze widzenie historii

Paweł Śpiewak

 Przypomnijmy, jakie jest nasze widzenie historii

Propaganda rosyjska usprawiedliwia politykę i reżim Stalina, a do tego, sądząc z tonu, swoją agresywnością przypomina język wojenny ZSRR z września 1939 roku. Takich przekłamań i złej woli wobec Polski nie byłem świadkiem od dziesiątków lat.

Tym bardziej nie rozumiem milczenia władz polskich. Tłumaczenie, że na prowokacje nie odpowiadamy, brzmi jak ucieczka i defetyzm. Nie wierzę, że ten rodzaj kalumnii propagandowych jest elementem wewnętrznej gry w rosyjskim establishmencie.

Polskie władze reagowały bardzo ostro w kwestii berlińskiego muzeum wysiedlonych, czy na pojawiające się w prasie światowej sformułowania „polskie obozy koncentracyjne“. W tym wypadku mamy do czynienia z prawdziwą agresją, pomówieniami, kłamstwami orkiestrowanymi przez rosyjskie władze.

Nie wystarczą – moim zdaniem – spokojne słowa historyków, wygłaszane w telewizjach. Nie wystarczy powoływanie się na wizytę Putina na Westerplatte i troskę o zachowanie poprawnych stosunków z Rosją. Dzisiaj chciałbym usłyszeć słowa prezydenta, czy premiera, przypominające o tym, jakie jest nasze widzenie historii. Nie chodzi o odpieranie ataków, ale o przypomnienie prostych faktów. Chciałbym, by politycy otwarcie odpowiedzieli na rosyjską agresję słowną, nawet jeśli w konsekwencji Putin odwołałby w ostatniej chwili swoją wizytę.

* Paweł Śpiewak, profesor socjologii.

Skoro tu jesteś...

...mamy do Ciebie małą prośbę. Żyjemy w dobie poważnych zagrożeń dla pluralizmu polskich mediów. W Kulturze Liberalnej jesteśmy przekonani, że każdy zasługuje na bezpłatny dostęp do najwyższej jakości dziennikarstwa

Każdy i każda z nas ma prawo do dobrych mediów. Warto na nie wydać nawet drobną kwotę. Nawet jeśli przeznaczysz na naszą działalność 10 złotych miesięcznie, to jeśli podobnie zrobią inni, wspólnie zapewnimy działanie portalowi, który broni wolności, praworządności i różnorodności.

Prosimy Cię, abyś tworzył lub tworzyła Kulturę Liberalną z nami. Dołącz do grona naszych Darczyńców!

SKOMENTUJ
(33/2009)
31 sierpnia 2009

PRZECZYTAJ INNE Z TEGO NUMERU

KOMENTARZEWAŻNE TEMATY:

TEMATY TYGODNIA

drukuj