O nas

Jak mogę wesprzeć?

Przelew przez naszą stronę internetową

50zł 100zł 200zł
300zł 400zł 500zł
1000zł Inna kwota
Wybierz kwotę oraz rodzaj darowizny.
Co miesiąc Jednorazowa

Subskrypcja przez serwis Patronite.pl

Przelew tradycyjny

Nr konta:
95 1140 2017 0000 4602 1304 2819

Tytuł wpłaty:
Comiesięczna darowizna na cele statutowe
Fundacji Kultura Liberalna

Adresat:
Fundacja Kultura Liberalna
ul. Chmielna 15/9, 00-021 Warszawa

Jeśli chciałbyś lub chciałabyś otrzymywać newsletter dla Darczyńców Kultury Liberalnej,
w tytule przelewu prosimy o podanie adresu
e-mail.

Przekaż 1% swojego podatku

Aby przekazać nam 1% podatku, podaj w rozliczeniu:

NUMER KRS 0000 398 695

Odbiorcę: Fundacja Kultura Liberalna

Jak mogę wesprzeć?

Przelew przez naszą stronę internetową

50 zł
100 zł
200 zł
300 zł
400 zł
500 zł
1000 zł
Inna kwota
Co miesiąc
Jednorazowa
Wybierz kwotę oraz rodzaj darowizny.

Zaakceptowanie regulaminu jest wymagane

Operatorem płatności jest firma

Subskrypcja przez serwis Patronite.pl

Przelew tradycyjny

Nr konta:
95 1140 2017 0000 4602 1304 2819

Tytuł wpłaty:
Comiesięczna darowizna na cele statutowe
Fundacji Kultura Liberalna

Adresat:
Fundacja Kultura Liberalna
ul. Chmielna 15/9, 00-021 Warszawa

Jeśli chciałbyś lub chciałabyś otrzymywać newsletter dla Darczyńców Kultury Liberalnej,
w tytule przelewu prosimy o podanie adresu
e-mail.

Przekaż 1% swojego podatku

Aby przekazać nam 1% podatku, podaj w rozliczeniu:

NUMER KRS 0000 398 695

Odbiorcę: Fundacja Kultura Liberalna

Dziękujemy, że jesteś tu z nami.
Pozwól, że powiemy Ci więcej o Kulturze Liberalnej

W obliczu zagrożenia epidemicznego praca biura Fundacji Kultura Liberalna została ograniczona do niezbędnego minimum. Prosimy o zgłaszanie wszelkich informacji, wniosków lub uwag drogą mailową na adres: [email protected].

 

Nasza misja

 

Kultura Liberalna to silny, wrażliwy, demokratyczny głos w sferze publicznej. Wierzymy w rządy prawa, demokratyczny pluralizm, szacunek i godność dla każdej osoby. Bronimy konstytucyjnych praw i wolności. Tworzymy nowe idee dla naszego kraju. 

Od 2009 roku działamy na rzecz budowania lepszej Polski dla przyszłych pokoleń. W swoich działaniach jesteśmy niezależni od polityków i reklamodawców. Wydajemy 52 numery tygodnika internetowego rocznie, organizujemy publiczne debaty i seminaria, nasze wydawnictwo publikuje wartościowe książki o współczesnej polityce i kulturze.

Znajdź nas na Facebooku i na Twitterze. Zapisz się na Newsletter Kultury Liberalnej, aby nie przegapić tego, co najważniejsze.

 

Tygodnik

 

„Kultura Liberalna” wydaje 52 numery rocznie. Kolejne wydania ukazują we wtorki, a każde z nich to pełnowymiarowy pakiet analiz politycznych, wywiadów z najciekawszymi intelektualistami, politykami i dziennikarzami, a także tekstów o literaturze, sztukach wizualnych oraz muzyce. Na stronach tygodnika codziennie ukazują się także komentarze do bieżących spraw społecznych i politycznych.

Każdy numer to setki godzin pracy naszych dziennikarzy, redaktorów, korektorów oraz szerokiego grona współpracowników. Wszystkie publikowane przez nas treści udostępniamy bezpłatnie i chcemy, aby tak pozostało.

Jakimi tematami się zajmujemy?

 

• Rządy prawa w Polsce

• Prawa człowieka: prawa kobiet, osób LGBTQ, mniejszości

• Pluralizm w debacie publicznej: radykalizm, polaryzacja, tolerancja

• Najważniejsze wyzwania współczesności: kryzys klimatyczny, przyszłość kapitalizmu, przyszłość wspólnej Europy, solidarność między pokoleniami, media społecznościowe

• Demokratyczne i liberalne wartości: indywidualne wolności i prawa, sprawiedliwość społeczna, nowoczesne państwo

Które teksty czytaliście najchętniej?

 

Rozmowa z profesorem Szymonem Malinowskim o globalnym ociepleniu
Esej Jacka Dukaja o filmie „Interstellar” i kinie sci-fi
Słowniczek dżender Emilii Kaczmarek
Rozmowa z Robertem Biedroniem o jego nowej partii
Recenzja filmu „Wołyń” autorstwa Jarosława Kuisza i Karoliny Wigury
Redakcyjny ranking książek o pierwszej wojnie światowej
Rozmowa z Robertem Krasowskim o polskiej historii politycznej
Esej Zbigniewa Mikołejko o serialu „True Detective”
Rozmowa z Janem Zimmermannem, promotorem prezydenta Andrzeja Dudy
Tekst Grzegorza Brzozowskiego o filmie „Zimna wojna”
Rozmowa z Pablopavo o zmianach pokoleniowych w Polsce

Wydarzenia publiczne

 

Organizujemy dziesiątki konferencji, seminariów oraz otwartych debat. Są wśród nich doroczna konferencja o polityce międzynarodowej w Teatrze Polskim w Warszawie, doroczna konferencja o Polsce na Uniwersytecie w Oksfordzie, debaty o przyszłości demokratycznej opozycji, a także seminaria o historii i literaturze, które odbywają się w naszej siedzibie na „Poddaszu Kultury”.

Wydawnictwo

 

Biblioteka Kultury Liberalnej wydaje książki na temat przyszłości liberalnej demokracji w Polsce i na świecie. W ramach serii ukazały się ważne pozycje uznanych na świecie intelektualistów, takich jak Martha Nussbaum, Mark Lilla, Fareed Zakaria, David Runciman, Yascha Mounk, Paul Lendvai, John Gray i Jan-Werner Müller. Wciąż pracujemy nad kolejnymi wydaniami.

Wydajemy także ważne eseje polityczne naszych autorów: „Nowy liberalizm. Jak zrozumieć i wykorzystać kryzys III RP” Tomasza Sawczuka, „Koniec pokoleń podległości” redaktora naczelnego Kultury Liberalnej Jarosława Kuisza, czy „Druga fala prywatyzacji” Łukasza Pawłowskiego. Wydaliśmy także anglojęzyczną książkę „The End of Yhe Liberal Mind”, zbierającą najważniejsze analizy polskiej polityki po 2015. roku, z przedmową Iwana Krastewa.

Wesprzyj Kulturę Liberalną

 

Kultura Liberalna jest tygodnikiem internetowym wydawanym społecznie, to znaczy ukazuje się dzięki wsparciu osób takich jak Ty.

-> Prosimy o to, abyś dołączył lub dołączyła do grona naszych comiesięcznych Darczyńców. W każdej chwili możesz zrezygnować z przesyłania kolejnych płatności. Wystarczy wysłać wiadomość na adres naszej redakcji.

-> Dołącz do grona naszych Patronek i Patronów! Profil Kultury Liberalnej na Patronite to łatwy i atrakcyjny sposób na wspieranie naszej działalności.

-> Przekaż 1,5% podatku na Fundację Kultura Liberalna! Podczas wypełniania PIT-u podaj nasz numer KRS: 0000 398 695

Dziękujemy za wsparcie. Z Twoją pomocą Kultura Liberalna będzie silniejsza niż kiedykolwiek wcześniej.

Zespół „Kultury Liberalnej”

 

Redakcja:

dr Jarosław Kuisz – redaktor naczelny „Kultury Liberalnej”. Adiunkt na Wydziale Prawa i Administracji UW i chercheur associé étranger w Institut d’histoire du temps present w Paryżu. Wykładowca w Kolegium Międzywydziałowych Indywidualnych Studiów Humanistycznych i Collegium Artes Liberales UW. Laureat nagrody tygodnika „Polityka” – „Zostańcie z nami”. W roku 2014 visiting scholar na University of Chicago i visiting fellow w Instytucie Nauk o Człowieku w Wiedniu.

dr Łukasz Bertram – doktor socjologii, historyk. Pracownik Instytutu Studiów Politycznych PAN, gdzie realizuje projekt badawczy na temat województwa warszawskiego w latach 1944–1956 W KL publikuje na temat  polityki bieżącej i historycznej, kina oraz PRL-u.
Adres do korespondencji: lukasz.bertram[at]kulturaliberalna.pl

Bartek Biedrzycki – opiekun rubryki z recenzjami powieści graficznych w dziale „Czytając”. Z wykształcenia anglista, z zawodu specjalista IT, z powołania wydawca komiksów w wydawnictwie Dolna Półka. Publikował m.in. w Komiksomanii, Motywie Drogi, Guliwerze, ComixGrrrlz.

Jakub Bodziony – zastępca sekretarza redakcji „Kultury Liberalnej”, redaktor działu Temat Tygodnia. W redakcji odpowiada również za media społecznościowe. Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie Warszawskim. Pochodzi z Katowic.

Grzegorz Brzozowski – szef działu recenzji filmowych, teatralnych i audiowizualnych. Absolwent kursu dokumentalnego w Mistrzowskiej Szkole Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy, studiował też socjologię, psychologię i reportaż na Uniwersytecie Warszawskim i Uniwersytecie w Utrechcie. Przygotowuje rozprawę doktorską z zakresu antropologii widowisk i socjologii religii.
Adres do korespondencji: grzegorz.brzozowski[at]kulturaliberalna.pl

dr hab. Marta Bucholc – ukończyła studia socjologiczne, filozoficzne i prawnicze na Uniwersytecie Warszawskim. Od 2000 roku związana jest z Instytutem Socjologii UW. Opublikowała książki: „Konserwatywna utopia kapitalizmu” (2012) oraz „Samotność długodystansowca” (2013).

dr Tadeusz Ciecierski – autor recenzji książek z zakresu nauk o poznaniu i komunikacji. Pracownik Instytutu Filozofii Uniwersytetu Warszawskiego, zajmuje się analityczną filozofią umysłu i języka. Opublikował książki „Zależność kontekstowa. Wprowadzenie do problematyki”, Warszawa 2011 oraz „Nastawienia sądzeniowe” (2013).

dr Helena Anna Jędrzejczak – historyczka idei, absolwentka socjologii, autorka doktoratu na temat teologii i etyki politycznej Dietricha Bonhoeffera. W pracy naukowej i publicystyce zajmuje się relacjami między władzą polityczną i religijną, teologią polityczną, polityką bieżącą i historyczną. Stypendystka Instytutu Nauk o Człowieku w Wiedniu.

Wojciech Kacperski – socjolog, historyk filozofii. Przewodnik po Warszawie. Miejski felietonista „Kultury Liberalnej”. Doktorant w Instytucie Socjologii UW, gdzie pisze rozprawę na temat „oddolnego urbanizmu”. Interesuje się miastotwórczą rolą kawiarni, miejskimi ruchami społecznymi oraz współczesną architekturą. Członek Kongresu Ruchów Miejskich.
Adres do korespondencji: wojciech.kacperski[at]kulturaliberalna.pl

dr Emilia Kaczmarek – stała felietonistka „Kultury Liberalnej”, związana także z działem „Temat Tygodnia”. Z wykształcenia bioetyk, absolwentka filozofii na Uniwersytecie Warszawskim, pisze doktorat o etycznych aspektach funkcjonowania przemysłu farmaceutycznego i nowych obliczach biopolityki. Członkini „Centrum Bioetyki i Bioprawa” Uniwersytetu Warszawskiego. Nauczycielka etyki. Razem ze „Stowarzyszeniem Aqueduct” popularyzuje filozofię wśród uczniów warszawskich szkół.

dr Katarzyna Kasia – doktor filozofii, prodziekanka Wydziału Zarządzania Kulturą Wizualną Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. W „Kulturze Liberalnej” komentuje sprawy społeczne i polityczne, współprowadzi z Karoliną Wigurą wideopodcast „Widok z K2”.

Piotr Kieżun – szef działu recenzji książkowych. Studiował socjologię i filozofię na Uniwersytecie Warszawskim. Pisze o francuskiej kulturze i społeczeństwie, zajmuje się związkami literatury i polityki w XX w. W latach 2008–2015 pracował w Instytucie Książki.
Adres do korespondencji: piotr.kiezun[at]kulturaliberalna.pl

dr Iza Mrzygłód – redaktorka działu recenzji książkowych. Doktorantka Instytutu Historycznego UW, gdzie przygotowuje rozprawę o radykalizacji politycznej polskich i austriackich studentów w okresie międzywojennym. Pisze o historii, kulturach pamięci, książkach i wystawach, prowadziła seminaria literackie „Dwudziestolecie” i „Powojnie”. Pracowała w Muzeum Historii Polski. Opublikowała wraz z Katarzyną Utracką „Archiwum Zgrupowania AK «Chrobry II»” (2015).

Michał Krasicki – redaktor działu recenzji książkowych. Tłumacz, pracuje w Żydowskim Instytucie Historycznym.

prof. Paweł Majewski – pracownik Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego.

Ewa Nosarzewska – kieruje działaniami zespołu korekty. Przypomina, organizuje, pilnuje, pisze i redaguje. Z wykształcenia socjolożka, z zamiłowania – dziennikarka, a przede wszystkim redaktorka w niejednym warszawskim wydawnictwie.

dr Łukasz Pawłowski – członek redakcji „Kultury Liberalnej”. Z wykształcenia socjolog i psycholog. Autor tekstów i wywiadów na temat polskiego i amerykańskiego życia politycznego. Autor książki „Druga fala prywatyzacji. Niezamierzone skutki rządów PiS” (Fundacja Kultura Liberalna, 2019).
Adres do korespondencji: lukasz.pawlowski[at]kulturaliberalna.pl

dr Tomasz Sawczuk – dziennikarz działu Temat Tygodnia, autor poniedziałkowego cyklu komentarzy politycznych. Obecnie pełni również funkcję sekretarza redakcji. Absolwent prawa i filozofii na Uniwersytecie Warszawskim, doktorant w Instytucie Filozofii UW. Autor książki „Nowy liberalizm. Jak zrozumieć i wykorzystać kryzys III RP”. Twitter: @tomasz_sawczuk

dr Kacper Szulecki – związany z działem politycznym i działem recenzji książkowych. Politolog międzynarodowy i socjolog polityczny, adiunkt w Instytucie Nauk Politycznych Uniwersytetu w Oslo. Na Uniwersytecie w Konstancji obronił doktorat na temat pojęcia dysydenta. Współtworzy Environmental Studies and Policy Research Institute we Wrocławiu.

dr hab. Karolina Wigura – związana z działem politycznym. Studiowała socjologię, filozofię i nauki polityczne na Uniwersytecie Warszawskim i Uniwersytecie Ludwiga Maximiliana w Monachium. Adiunktka w Instytucie Socjologii UW. Stypendystka m.in. wiedeńskiego IWM i GMF. Opublikowała książkę „Wina narodów. Przebaczenie jako strategia prowadzenia polityki” (nagroda im. J. Tischnera 2012).

dr hab. Rafał Wonicki – adiunkt w Instytucie Filozofii UW. Zajmuje się zagadnieniami współczesnej filozofii polityki oraz problemami z zakresu teorii państwa i prawa. Członek redakcji „Civitas”. Wydał książkę „Spór o demokratyczne państwo prawa”(2007). Odbywał staże badawcze na Indiana University Bloomington, Notre Dame University, Aberdeen University oraz w European University Institute.

Paulina Zaborek – redaktorka, tłumaczka, członkini Polskiej Sekcji IBBY. W „Kulturze Liberalnej” odpowiedzialna za rubrykę „Kultura Liberalna dzieciom” ukazującą się w dziale recenzji książkowych. Mama trzynastolatki i sześciolatka. Prowadzi również blog „Poczytaj dziecku” o książkach dla dzieci i młodzieży.

Stali współpracownicy:

Marcin Bełza
Justyna Czechowska
Hubert Czyżewski
Joanna Derlikiewicz
Agnieszka Doberschuetz
Marcin Dobrowolski
Wojciech Engelking
Łukasz Faciejew
Mateusz Fałkowski
Karolina Felberg
Jacek Głażewski
Sylwia Góra
Jagoda Grondecka
Michał Jędrzejek
Adam Józefiak
Konrad Kamiński
Julian Kania
Katarzyna Kasia
Katarzyna Kazimierowska
Eliza Kącka
Padraic Kenney
Maciej Komornik
Piotr H. Kosicki
Tomasz Kozłowski
Jakub Krupa
Ireneusz Krzemiński
Rafał Kucharczuk
Zofia Majchrzak
Michał Matlak
Iza Mrzygłód
Anna Olmińska
Adam Puchejda
Krzysztof Renik
Alicja Rosé
Filip Rudnik
Krzysztof Rybak
Krzysztof Siwoń
Paweł Śpiewak
Jakub Szewczenko
Piotr Tarczyński
Jan Tokarski
Jacek Wakar
Natalia Woszczyk
Olga Wysocka
Gniewomir Zajączkowski
Viktoriia Zhuhan
Szymon Żuchowski

Korekta:

Ewa Nosarzewska

Asystent ds. administracyjno finansowych:

Agnieszka Malinowska

Stażyści:

Jakub Dąbrowski

Tygodnik „Kultura Liberalna” został oficjalnie zarejestrowany przez Sąd Okręgowy w Warszawie, w rejestrze dzienników i czasopism pod pozycją Pr 16164, a jego numer w systemie informacji o wydawnictwach ciągłych to ISSN 2081-027X.