O nas

„Kultura Liberalna” to tygodnik internetowy, organizacja pozarządowa oraz środowisko intelektualne.

Od 2009 roku działamy na rzecz budowania lepszego kraju dla przyszłych pokoleń Polaków. Naszym marzeniem jest demokratyczna, praworządna, tolerancyjna Polska, w której ludzie potrafią podać sobie rękę mimo różnic. Nie są to dla nas puste slogany. W czasach postępującej radykalizacji i rosnących podziałów politycznych tworzymy pismo, które niezmiennie idzie własną drogą.

„Kultura Liberalna” jest magazynem wydawanym społecznie, to znaczy ukazuje się dzięki Darczyńcom. Jeśli popierasz to, co robimy, prosimy, abyś został/a naszym comiesięcznym Darczyńcą [TUTAJ].

Tygodnik

„Kultura Liberalna” wydaje 52 numery rocznie. Kolejne wydania ukazują we wtorki, a każde z nich to pełnowymiarowy pakiet analiz politycznych, wywiadów z najciekawszymi intelektualistami, politykami i dziennikarzami, a także tekstów o literaturze, sztukach wizualnych oraz muzyce. Na stronach tygodnika codziennie ukazują się także komentarze do bieżących spraw społecznych i politycznych.Wszystkie publikowane przez nas treści udostępniamy bezpłatnie i chcemy, aby tak pozostało.

Tygodnik „Kultura Liberalna” został oficjalnie zarejestrowany przez Sąd Okręgowy w Warszawie, w rejestrze dzienników i czasopism pod pozycją Pr 16164, a jego numer w systemie informacji o wydawnictwach ciągłych to ISSN 2081-027X.

Debaty publiczne

Organizujemy także dziesiątki konferencji, seminariów oraz otwartych debat. Są wśród nich doroczna konferencja o polityce międzynarodowej w Teatrze Polskim w Warszawie, doroczna konferencja o Polsce na Uniwersytecie w Oksfordzie, a także cykliczne seminaria o historii i literaturze, które odbywają się w naszej siedzibie na „Poddaszu Kultury”.

Wydawnictwo

Biblioteka Kultury Liberalnej wydaje książki na temat przyszłości liberalnej demokracji w Polsce i na świecie. W ramach serii ukazały się ważne pozycje uznanych na świecie intelektualistów, takich jak Martha Nussbaum, Mark Lilla czy Fareed Zakaria. W przygotowaniu jest wydanie prac kolejnych autorów, wśród których znajdą się John Gray, Oliver Roy, Paul Lendvai, David Runciman oraz Yascha Mounk.

W ostatnim czasie ukazały się eseje polityczne naszych autorów: „Nowy liberalizm. Jak zrozumieć i wykorzystać kryzys III RP” Tomasza Sawczuka, a także „Koniec pokoleń podległości” redaktora naczelnego „Kultury Liberalnej” Jarosława Kuisza.

Redakcja:

dr Jarosław Kuisz – redaktor naczelny „Kultury Liberalnej”. Adiunkt na Wydziale Prawa i Administracji UW i chercheur associé étranger w Institut d’histoire du temps present w Paryżu. Wykładowca w Kolegium Międzywydziałowych Indywidualnych Studiów Humanistycznych i Collegium Artes Liberales UW. Laureat nagrody tygodnika „Polityka” – „Zostańcie z nami”. W roku 2014 visiting scholar na University of Chicago i visiting fellow w Instytucie Nauk o Człowieku w Wiedniu.

Łukasz Bertram – redaktor działu „Patrząc”. Doktorant Instytutu Socjologii UW, współpracownik Ośrodka KARTA. Pisze doktorat o stalinowskiej elicie politycznej w Polsce. W KL publikuje na temat polityki bieżącej i historycznej, kina oraz PRL-u, zajmuje się także Obserwatorium Debaty Publicznej. Autor opracowań „Obieg NOWEJ” (2013) i „PPN. 1976–1981. Język niepodległości” (2012).
Adres do korespondencji: lukasz.bertram[at]kulturaliberalna.pl

Bartek Biedrzycki – opiekun rubryki z recenzjami powieści graficznych w dziale „Czytając”. Z wykształcenia anglista, z zawodu specjalista IT, z powołania wydawca komiksów w wydawnictwie Dolna Półka. Publikował m.in. w Komiksomanii, Motywie Drogi, Guliwerze, ComixGrrrlz.

Grzegorz Brzozowski – szef działu „Patrząc”. Absolwent kursu dokumentalnego w Mistrzowskiej Szkole Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy, studiował też socjologię, psychologię i reportaż na Uniwersytecie Warszawskim i Uniwersytecie w Utrechcie. Obecnie doktorant w Instytucie Socjologii UW, pracuje nad rozprawą z zakresu antropologii widowisk i socjologii religii.
Adres do korespondencji: grzegorz.brzozowski[at]kulturaliberalna.pl

dr hab. Marta Bucholc – związana z działem „Czytając”, pisuje także do działu „Patrząc”, ze szczególnym upodobaniem zajmując się słabym kinem oraz przeraźliwie naukową literaturą socjologiczną. Na UW ukończyła studia socjologiczne, filozoficzne i prawnicze. Od 2000 roku związana jest z Instytutem Socjologii UW. Opublikowała książki: „Konserwatywna utopia kapitalizmu” (2012) oraz „Samotność długodystansowca” (2013).

dr Tadeusz Ciecierski – związany z działem „Czytając”, autor recenzji książek z zakresu nauk o poznaniu i komunikacji. Pracownik Instytutu Filozofii Uniwersytetu Warszawskiego, zajmuje się analityczną filozofią umysłu i języka. Opublikował książki „Zależność kontekstowa. Wprowadzenie do problematyki”, Warszawa 2011 oraz „Nastawienia sądzeniowe” (2013).

Wojciech Kacperski – socjolog, historyk filozofii. Przewodnik po Warszawie. Miejski felietonista „Kultury Liberalnej”. Doktorant w Instytucie Socjologii UW, gdzie pisze rozprawę na temat „oddolnego urbanizmu”. Interesuje się miastotwórczą rolą kawiarni, miejskimi ruchami społecznymi oraz współczesną architekturą. Członek Kongresu Ruchów Miejskich.
Adres do korespondencji: wojciech.kacperski[at]kulturaliberalna.pl

Emilia Kaczmarek – stała felietonistka „Kultury Liberalnej”, związana także z działem „Temat Tygodnia”. Z wykształcenia bioetyk, absolwentka filozofii na Uniwersytecie Warszawskim, pisze doktorat o etycznych aspektach funkcjonowania przemysłu farmaceutycznego i nowych obliczach biopolityki. Członkini „Centrum Bioetyki i Bioprawa” Uniwersytetu Warszawskiego. Nauczycielka etyki. Razem ze „Stowarzyszeniem Aqueduct” popularyzuje filozofię wśród uczniów warszawskich szkół.

Piotr Kieżun – szef działu recenzji książkowych „Czytając”. Historyk idei, studiował socjologię i filozofię na Uniwersytecie Warszawskim. Pisze o francuskiej kulturze i społeczeństwie, zajmuje się związkami literatury i polityki w XX w. W latach 2008–2015 pracował w Instytucie Książki. Po godzinach uprawia pływanie, współzałożyciel Klubu Sportowego Mako, prowadzi blog o historii pływania „Świat wpław”.
Adres do korespondencji: piotr.kiezun[at]kulturaliberalna.pl

Michał Krasicki – redaktor działu „Czytając”. Tłumacz, pracuje w Żydowskim Instytucie Historycznym.

dr Paweł Majewski – związany z działem „Czytając”, adiunkt w Instytucie Kultury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego.

Ewa Nosarzewska – kieruje działaniami zespołu korekty. Przypomina, organizuje, pilnuje, pisze i redaguje. Z wykształcenia socjolożka, z zamiłowania – dziennikarka, a przede wszystkim redaktorka w niejednym warszawskim wydawnictwie.

dr Łukasz Pawłowski – sekretarz redakcji i felietonista „Kultury Liberalnej”. Z wykształcenia socjolog i psycholog. Autor tekstów i wywiadów na temat polskiego i amerykańskiego życia politycznego. W 2014 r. otrzymał nagrodę NBP w kategorii najlepszy wywiad o tematyce ekonomicznej za rozmowę z Michaelem Sandelem „Pobudka z amerykańskiego snu”.

Adam Puchejda – zastępca sekretarza redakcji „Kultury Liberalnej”. Historyk idei, teoretyk polityki, tłumacz, publicysta i redaktor. Studiował literaturę, filozofię, historię i socjologię na Uniwersytecie Jagiellońskim, Uniwersytecie Warszawskim i w École des hautes études en sciences sociales (EHESS) w Paryżu. Stypendysta SYLFF (CNRS, Sciences Po) i Imre Kertész Kolleg w Jenie. Interesuje się m.in. historią i socjologią intelektualistów, socjologią mediów, antropologią sfery publicznej. Pracował wcześniej także w „Znaku”, „Cwiszn” i „Res Publice Nowej”.
Adres do korespondencji: adam.puchejda[at]kulturaliberalna.pl

dr Katarzyna Sarek – stała felietonistka w czwartkowej rubryce „Chiny”. Sinolożka, tłumaczka, popularyzatorka wiedzy o Chinach. Studiowała na Uniwersytecie Warszawskim i Nanjing Normal University. Wykłada w Zakładzie Japonistyki i Sinologii UJ. W latach 2012–2016 matkowała rubryce „KL Dzieciom” poświęconej literaturze dziecięcej.

Tomasz Sawczuk – dziennikarz działu Temat Tygodnia, autor poniedziałkowego cyklu komentarzy politycznych. Absolwent prawa i filozofii n Uniwersytecie Warszawskim, doktorant w Instytucie Filozofii UW. Autor książki „Nowy liberalizm. Jak zrozumieć i wykorzystać kryzys III RP”. Twitter: @tomasz_sawczuk

dr Kacper Szulecki – związany z działem politycznym i „Czytając”. Politolog międzynarodowy i socjolog polityczny, adiunkt w Instytucie Nauk Politycznych Uniwersytetu w Oslo. Na Uniwersytecie w Konstancji obronił doktorat na temat pojęcia dysydenta. Współtworzy Environmental Studies and Policy Research Institute we Wrocławiu.

dr Karolina Wigura – szefowa działu politycznego. Studiowała socjologię, filozofię i nauki polityczne na Uniwersytecie Warszawskim i Uniwersytecie Ludwiga Maximiliana w Monachium. Adiunktka w Instytucie Socjologii UW. Stypendystka m.in. wiedeńskiego IWM i GMF. Opublikowała książkę „Wina narodów. Przebaczenie jako strategia prowadzenia polityki” (nagroda im. J. Tischnera 2012).

dr Rafał Wonicki – adiunkt w Instytucie Filozofii UW. Zajmuje się zagadnieniami współczesnej filozofii polityki oraz problemami z zakresu teorii państwa i prawa. Członek redakcji „Civitas”. Wydał książkę „Spór o demokratyczne państwo prawa”(2007). Odbywał staże badawcze na Indiana University Bloomington, Notre Dame University, Aberdeen University oraz w European University Institute.

Paulina Zaborek – redaktorka, tłumaczka, członkini Polskiej Sekcji IBBY. W „Kulturze Liberalnej” odpowiedzialna za rubrykę „Kultura Liberalna dzieciom” ukazującą się w dziale recenzji książkowych. Mama trzynastolatki i sześciolatka. Prowadzi również blog „Poczytaj dziecku” o książkach dla dzieci i młodzieży.

Stali współpracownicy:

Justyna Czechowska
Hubert Czyżewski
Joanna Derlikiewicz
Agnieszka Doberschuetz
Marcin Dobrowolski
Wojciech Engelking
Łukasz Faciejew
Mateusz Fałkowski
Jacek Głażewski
Jagoda Grondecka
Helena Jędrzejczak
Michał Jędrzejek
Konrad Kamiński
Julian Kania
Katarzyna Kasia
Katarzyna Kazimierowska
Eliza Kącka
Padraic Kenney
Maciej Komornik
Piotr H. Kosicki
Tomasz Kozłowski
Jakub Krupa
Ireneusz Krzemiński
Rafał Kucharczuk
Michał Matlak
Iza Mrzygłód
Anna Olmińska
Krzysztof Renik
Alicja Rosé
Filip Rudnik
Krzysztof Rybak
Krzysztof Siwoń
Paweł Śpiewak
Jan Tokarski
Jacek Wakar
Natalia Woszczyk
Olga Wysocka
Paulina Zaborek
Gniewomir Zajączkowski
Viktoriia Zhuhan
Szymon Żuchowski

Korekta:

Ewa Nosarzewska

Biuro:

Katarzyna Tomaszewska
Natalia Toporowska

Stażyści:

Jan Chodorowski
Ignacy Klimont
Jan Stachurski
Paweł Wieczorek