Kultura Liberalna solidarnie z Ukrainą

KULTURA LIBERALNA > Słysząc > Grzeczny chłopiec. Bryn...

Grzeczny chłopiec. Bryn Terfel, „Bad Boys”

Aleksander Laskowski

Nowa płyta znakomitego walijskiego barytona Bryna Terfla nosi znamienny tytuł Bad Boys. Uwiecznione przez niego arie tworzą swoisty katalog czarnych charakterów świata opery, operetki i musicalu, od Mefistofelesa przez Sportin‘ Life’a aż po Sweeneya Todda.


Wybór utworów na płycie jest tyleż ciekawy, co irytujący, gdy próbuje się wysłuchać jej w całości. Warto jednak opanować nerwy, by zastanowić się nad szerszym kontekstem, w jaki wpisuje się ów album.

Specjaliści od marketingu od dłuższego czasu ubolewają nad tym, że klasyka się zgettoizowała i nie działa już na masową wyobraźnię, że przestała być popularną rozrywką. (Czy nią w „dawnych czasach“ była, to temat na inną dyskusję). Remedium na ten niepożądany z merkantylnego punktu widzenia stan ma być „odkrywanie“ więzi między światem łatwo wpadających w ucho melodii a dodekafonicznymi ekscesami Schoenberga et consortes.

Zanim jednak artysta da się zapędzić do owego „odkrywania“, powinien zastanowić się, czy nie nagra albumu, w gruncie rzeczy odzierającego z uroku i operę, i operetkę, i musical.

Pewien jazzman mawiał, że w improwizacji nie ma złych dźwięków, są tylko złe następstwa dźwięków. Może się też zdarzyć, że kolejność utworów na płycie jest niedobra. A gdy artysta grzecznie posłucha działu marketingu?

W głośnikach oniemiałego melomana Scarpia (Tosca) dosiada Javerta (Les Miserables), a Otello (Verdi) próbuje udusić Mackie Majchra (Weill). W pogoni za kolejnymi brzmieniami można dostać ciężkiego rozstroju ucha. I nie pomoże na niego nawet piękna barwa głosu Bryna Terfla.

CD:

Bryn Terfel, „Bad Boys”
DG 2010

Skoro tu jesteś...

...mamy do Ciebie małą prośbę. Żyjemy w dobie poważnych zagrożeń dla pluralizmu polskich mediów. W Kulturze Liberalnej jesteśmy przekonani, że każdy zasługuje na bezpłatny dostęp do najwyższej jakości dziennikarstwa

Każdy i każda z nas ma prawo do dobrych mediów. Warto na nie wydać nawet drobną kwotę. Nawet jeśli przeznaczysz na naszą działalność 10 złotych miesięcznie, to jeśli podobnie zrobią inni, wspólnie zapewnimy działanie portalowi, który broni wolności, praworządności i różnorodności.

Prosimy Cię, abyś tworzył lub tworzyła Kulturę Liberalną z nami. Dołącz do grona naszych Darczyńców!

SKOMENTUJ

Nr 64

(13/2010)
5 kwietnia 2010

PRZECZYTAJ INNE Z TEGO NUMERU

KOMENTARZEWAŻNE TEMATY:

TEMATY TYGODNIA

drukuj