Łukasz Jasina

O Chopinie klasycznie…


Mamy Rok Chopinowski. Ludzkość cała – a zwłaszcza polska, zamieszkała w stolicy – fakt ten celebruje. I słusznie. Robimy to zarówno klasycznie, jak i nowatorsko. Pokłóciliśmy się jak trzeba o wyniki Konkursu Chopinowskiego, w szkołach akademie, w Szanghaju sesja, a w Hrubieszowie wystawa. Sporo ciekawych rzeczy się zdarzyło i to same fajne, ale ławeczki na Krakowskim Przedmieściu już ostatnio nie grały… Ukazuje się też sporo publikacji.

Nakładem warszawskiego „Sempera” ujrzała światło dzienne książka pióra znanych i doskonałych semiotyków logicznych: Jacka Juliusza Jadackiego i Anny Brożek. Oboje są także pianistami, a to jest praca cięższa niż zajmowanie semiotyką – poświęca się jej całe życie. Co więcej, są polskimi pianistami, mieli więc w życiu całkiem sporo do czynienia z muzyką Chopina i jego artystyczną – i nieartystyczną – biografią. Nic więc dziwnego, że pokusili się o wydanie książki ujmującej temat chopinowski całościowo. Nie jest to biografia, a raczej encyklopedyczny przewodnik nieoparty na prostej zasadzie haseł, a omawiający określone zagadnienia, uporządkowane w kilku rozdziałach. Uzupełniony o inne teksty oraz o na poły osobiste: przedmowę i posłowie.

Autorzy nie boją się wyrażania swoich poglądów. Piszą: poznaliśmy Chopina naprawdę. Przyznają się do duchowego i zawodowego z nim pokrewieństwa. Nie jest to oczywiście tylko związek pianistów grających muzykę wielkiego Fryderyka. Z Chopinem łączą ich też wartości.

Chopin na kartach książki Jadackiego i Brożek to ktoś więcej niż artysta. To przede wszystkim człowiek wyrastający z określonego środowiska, którym jest dom, rodzina, Warszawa w apogeum Królestwa Kongresowego i wreszcie (jakże chętnie odmieniano to słowo w roku 2010!): Ojczyzna. Osobowość kompozytora także analizuje się tu dogłębnie, podobnie jak światopogląd i założenia twórcze. Chopin Jadackiego i Brożek jest człowiekiem godnym.

Jedno jest pewne, każdy zainteresowany biografią Chopina może śmiało sięgnąć do omawianej książki. Znajdzie w niej zręcznie podane i znakomicie uzupełnione ikonograficznie informacje oraz analizę, pełną biegłości charakterystycznej dla badaczy języka. Publikacja jest dziełem ze wszech miar klasycznym. Patrząc na nią z historiograficznego punktu widzenia, wraca do modus operandi historyków sprzed kilku dziesięcioleci. Ich patriotyzm także łączy więcej z czasami dawnymi niż obecnymi nowinkami.

Książka:

Anna Brożek i Jacek Jadacki, „Fryderyk Chopin, Środowisko społeczne – osobowość – światopogląd – założenia twórcze”, Wydawnictwo Naukowe „Semper”, Warszawa 2010.

* Łukasz Jasina, historyk, publicysta, członek redakcji „Kultury Liberalnej”.

„Kultura Liberalna” nr 104 (1/2011) z 4 stycznia 2011 r.