Kultura Liberalna solidarnie z Ukrainą

KULTURA LIBERALNA > Felietony > PONIEDZIAŁEK [Z miasta]...

PONIEDZIAŁEK [Z miasta] KUSIAK: Osiemnaście noworocznych postanowień

Joanna Kusiak

Osiemnaście noworocznych postanowień

Osiemnaście bardzo łatwych postanowień noworocznych, które pozwolą Ci lepiej zrozumieć Twoje miasto i uczynić je lepszym:

1. Żeby zabić nudę, zdzieraj nielegalne/brzydkie ulotki, reklamy i plakaty z przystanków tramwajowych, drzwi Twojej klatki schodowej czy słupa.
2. Pójdź przynajmniej na jedne konsultacje społeczne. Konsultacje bywają nudne. Uczyń je bardziej interesującymi, zgłaszając swój pomysł.
3. Mieszaj pokolenia i buduj zaufanie – zagaduj w tramwaju i uśmiechaj się do ludzi spoza Twojego pokolenia lub grupy społecznej. Wypytuj starsze panie o to, jakie było miasto kiedyś, i zagaduj dzieci, co lubią w swojej okolicy (a tak, niech zaczną o tym myśleć wcześnie!)
4. Bądź turystą we własnym mieście – znajdź na mapie okolicę albo chociaż kilka ulic, których nigdy wcześniej nie widziałeś/aś, i pójdź je zwiedzić
5. Na trzy dni zrezygnuj ze słuchania muzyki przez słuchawki i wsłuchaj się w miejski hałas. Kiedy możesz, zamknij oczy i staraj się wyróżnić poszczególne dźwięki.
6. Jeśli jeszcze nie wiesz, sprawdź, kim są radni w Twojej dzielnicy i jakie były ich ostatnie inicjatywy.
7. Zabierz swoją babcię do modnej miejskiej kawiarni i bez zadęcia opowiedz jej, co jest teraz cool, i wypytaj, co było modne i gdzie się chodziło za jej czasów. Nie traktuj babci (dziadka) paternalistycznie i nie zakładaj, że na pewno im się nie spodoba. A jak im się nie spodoba, postaraj się zrozumieć dlaczego.
8. Rób zakupy w małych osiedlowych sklepikach, inaczej znikną. Alternatywa: dołącz do kooperatywy spożywczej.
9. Kiedy tylko możesz, wybieraj rower lub transport publiczny – samochód zostaw na dalekie trasy zamiejskie.
10. Protestuj publicznie, kiedy coś w mieście zmienia się na niekorzyść. Nie zadowalaj się marudzeniem w prywatnym gronie.
11. Urządź piknik/grilla na swoim lokalnym skwerku, zaproś sąsiadów.
12. Zużyte butelki z kaucją postaw obok kosza, zamiast je wyrzucać – ktoś ucieszy się, że będzie mógł je odnieść.
13. Zauważ, które miejsca w mieście są dostępne dla niepełnosprawnych/matek z wózkami, a które nie.
14. Głosuj w wyborach lokalnych. Pamiętaj że statystycznie politycy zaniedbują rejony, w których jest niska frekwencja wyborcza, więc używaj siły swojego głosu.
15. Ćwicz empatię – staraj się zauważać w mieście ludzi innych niż ty i ich problemy.
16. Idź na kurs pierwszej pomocy (albo przynajmniej sprawdź na wszelki wypadek w Internecie, jak się jej udziela).
17. Uśmiechaj się do obcych na ulicy – w Polsce to ciągle rzadkość.
18. Interesuj się lokalnymi sprawami – w końcu tutaj mieszkasz!

Znajdź więcej postanowień i dobrych praktyk tu:

www.dobrepraktyki.pl
www.365.dlalodzi.info

*Joanna Kusiak, doktorantka w Instytucie Socjologii UW i Technische Universität Darmstadt, stypendystka Fulbrighta na City University of New York, mieszka na Brooklynie. Pisze doktorat o miejskiej rewolucji w Warszawie. Członkini redakcji „Kultury Liberalnej”. Aktywna podczas protestów Occupy Wall Street.

„Kultura Liberalna” nr 156 (1/2012) z 3 stycznia 2012 r.

Skoro tu jesteś...

...mamy do Ciebie małą prośbę. Żyjemy w dobie poważnych zagrożeń dla pluralizmu polskich mediów. W Kulturze Liberalnej jesteśmy przekonani, że każdy zasługuje na bezpłatny dostęp do najwyższej jakości dziennikarstwa

Każdy i każda z nas ma prawo do dobrych mediów. Warto na nie wydać nawet drobną kwotę. Nawet jeśli przeznaczysz na naszą działalność 10 złotych miesięcznie, to jeśli podobnie zrobią inni, wspólnie zapewnimy działanie portalowi, który broni wolności, praworządności i różnorodności.

Prosimy Cię, abyś tworzył lub tworzyła Kulturę Liberalną z nami. Dołącz do grona naszych Darczyńców!

SKOMENTUJ

Nr 156

(0/2012)
3 stycznia 2012

PRZECZYTAJ INNE Z TEGO NUMERU

KOMENTARZEWAŻNE TEMATY:

TEMATY TYGODNIA

drukuj