Z centrum widać najwięcej
  

KULTURA LIBERALNA > Felietony > WTOREK [Przegląd prasy]...

WTOREK [Przegląd prasy] DOBROWOLSKI: Adopcje, ratingi i Amazon w kłopocie

Marcin Dobrowolski

Adopcje, ratingi i Amazon w kłopocie

Wielka Brytania, jako ostatnie państwo Europy, straciła magiczne potrójne ratingowe A, gdy 22 lutego agencja Moody’s obniżyła swoją ocenę do Aa1. Stawia to premiera Davida Camerona w niezręcznej sytuacji, ale nie jest wstrząsem dla rynków, podkreśla „The Times”, i nie przestaje zachęcać rządu do kontynuowania polityki oszczędności. Obniżony rating daje ministrowi skarbu kolejny argument przeciwko apelom Partii Pracy, domagającej się poluzowania programu cięć w projekcie budżetu, który ma zostać podany do wiadomości publicznej w przyszłym miesiącu. Oszczędności są jedyną drogą – zaznacza „The Times” – do odzyskania pełnej finansowej wiarygodności.

Europejski Trybunał Praw Człowieka przyznał rację austriackiej parze homoseksualnej, która uważała się za dyskryminowaną: dwie kobiety chciały uzyskać prawo do adopcji biologicznego dziecka jednej z nich. O sprawie pisało m.in. „Die Presse”. Minister sprawiedliwości Beatrix Karl oświadczyła, że szybko uwzględni orzeczenie Trybunału i w marcu przedstawi projekt stosownej ustawy. Kwestia adopcji dzieci jednego z partnerów w związku jednopłciowym nie jest jeszcze, mimo dążeń socjaldemokratów, głównej siły koalicji rządzącej, przedmiotem prac w parlamencie.

Podobnie niemiecki Trybunał Konstytucyjny postanowił, o czym pisze „Die Tageszeitung”, że można zaadoptować dziecko, wcześniej zaadoptowane przez tego, z którym wchodzi się w związek partnerski. Sędziowie uznali, że jest to konieczne dla dobra dziecka. TAZ dodaje, że socjaldemokraci chcą pójść dalej i uzyskać całkowitą równość praw dla par tej samej płci, włącznie z prawem do wspólnej adopcji dziecka. Inicjatywa ma być zgłoszona w Bundesracie (izbie będącej przedstawicielstwem landów) przed wrześniowymi wyborami parlamentarnymi.

Gigant handlu internetowego Amazon znalazł się w ogniu krytyki – sprawę omawia m.in. „Handelsblatt”. Z jednej strony Federalna Agencja Pracy prowadzi dochodzenie w sprawie warunków zatrudnienia w firmie po ujawnieniu wykorzystywania jej pracowników oraz roli, jaką w tym odegrało ugrupowanie skrajnie prawicowe. Z drugiej – Federalny Urząd Antykartelowy (Bundeskartellamt) sprawdza politykę niskich cen, jaką Amazon narzuca swoim użytkownikom, osobom prywatnym i drobnym handlowcom, poprzez swoją platformę Amazon Marketplace. Polityka ta może być sprzeczna ze swobodą ustalania cen i zasadami wolnej konkurencji. I może być również gwoździem do trumny dla niemieckiego handlu na tym portalu.

Bułgarska polityka jest zawiła niczym fabuła tamtejszych filmów akcji. Szczególnie jeśli przypatrzeć się kontaktom na styku władzy i biznesu. „Premier Bojko Borysow podał się 20 lutego do dymisji po tym, jak ludzie wyszli na ulicę, by zaprotestować przeciwko wysokim cenom prądu” we wszystkich dużych miastach kraju i po podpaleniu się jednego z demonstrantów – opisują sprawę „Lidové Nowiny”. Przed ustąpieniem uruchomił jednak procedurę, która ma się zakończyć unieważnieniem licencji czeskiej firmie ČEZ, największego dystrybutora energii elektrycznej w kraju (notowanej na giełdach w Pradze i Warszawie). Kryzys odbił się szerokim echem w Republice Czeskiej, która obawia się powtórki „scenariusza albańskiego” – z tego samego powodu Tirana odebrała licencję ČEZ w ubiegłym tygodniu.

* Marcin Dobrowolski, dziennikarz i producent radiowy. Pracuje w Radiu PiN.

„Kultura Liberalna” nr 216 (9/2013) z 26 lutego 2013 r.

...czy możemy prosić Cię o chwilę uwagi? Rzetelne dziennikarstwo wykonywane z pasją potrzebuje dziś wsparcia.

Dzięki pomocy Darczyńców możemy:

  • pracować nad tygodnikiem i codziennymi komentarzami, nie rezygnując z ich jakości,
  • wypełniać misję naszej Fundacji i wprowadzać do debaty publicznej nowe sposoby rozumienia świata,
  • planować naszą pracę w perspektywie kilkudziesięciu miesięcy.

Dlatego prosimy Cię serdecznie:

SKOMENTUJ

Nr 216

(8/2013)
26 lutego 2013

PRZECZYTAJ INNE Z TEGO NUMERU

PRZECZYTAJ INNE Z DZIAŁU

KOMENTARZEWAŻNE TEMATY:

TEMATY TYGODNIA

drukuj