Bądź na bieżąco!

Zapisz się na newsletter
Kultury Liberalnej

Kultura Liberalna solidarnie z Ukrainą

KULTURA LIBERALNA > Felietony > WTOREK [Przegląd prasy]...

WTOREK [Przegląd prasy] DOBROWOLSKI: Adopcje, ratingi i Amazon w kłopocie

Marcin Dobrowolski

Adopcje, ratingi i Amazon w kłopocie

Wielka Brytania, jako ostatnie państwo Europy, straciła magiczne potrójne ratingowe A, gdy 22 lutego agencja Moody’s obniżyła swoją ocenę do Aa1. Stawia to premiera Davida Camerona w niezręcznej sytuacji, ale nie jest wstrząsem dla rynków, podkreśla „The Times”, i nie przestaje zachęcać rządu do kontynuowania polityki oszczędności. Obniżony rating daje ministrowi skarbu kolejny argument przeciwko apelom Partii Pracy, domagającej się poluzowania programu cięć w projekcie budżetu, który ma zostać podany do wiadomości publicznej w przyszłym miesiącu. Oszczędności są jedyną drogą – zaznacza „The Times” – do odzyskania pełnej finansowej wiarygodności.

Europejski Trybunał Praw Człowieka przyznał rację austriackiej parze homoseksualnej, która uważała się za dyskryminowaną: dwie kobiety chciały uzyskać prawo do adopcji biologicznego dziecka jednej z nich. O sprawie pisało m.in. „Die Presse”. Minister sprawiedliwości Beatrix Karl oświadczyła, że szybko uwzględni orzeczenie Trybunału i w marcu przedstawi projekt stosownej ustawy. Kwestia adopcji dzieci jednego z partnerów w związku jednopłciowym nie jest jeszcze, mimo dążeń socjaldemokratów, głównej siły koalicji rządzącej, przedmiotem prac w parlamencie.

Podobnie niemiecki Trybunał Konstytucyjny postanowił, o czym pisze „Die Tageszeitung”, że można zaadoptować dziecko, wcześniej zaadoptowane przez tego, z którym wchodzi się w związek partnerski. Sędziowie uznali, że jest to konieczne dla dobra dziecka. TAZ dodaje, że socjaldemokraci chcą pójść dalej i uzyskać całkowitą równość praw dla par tej samej płci, włącznie z prawem do wspólnej adopcji dziecka. Inicjatywa ma być zgłoszona w Bundesracie (izbie będącej przedstawicielstwem landów) przed wrześniowymi wyborami parlamentarnymi.

Gigant handlu internetowego Amazon znalazł się w ogniu krytyki – sprawę omawia m.in. „Handelsblatt”. Z jednej strony Federalna Agencja Pracy prowadzi dochodzenie w sprawie warunków zatrudnienia w firmie po ujawnieniu wykorzystywania jej pracowników oraz roli, jaką w tym odegrało ugrupowanie skrajnie prawicowe. Z drugiej – Federalny Urząd Antykartelowy (Bundeskartellamt) sprawdza politykę niskich cen, jaką Amazon narzuca swoim użytkownikom, osobom prywatnym i drobnym handlowcom, poprzez swoją platformę Amazon Marketplace. Polityka ta może być sprzeczna ze swobodą ustalania cen i zasadami wolnej konkurencji. I może być również gwoździem do trumny dla niemieckiego handlu na tym portalu.

Bułgarska polityka jest zawiła niczym fabuła tamtejszych filmów akcji. Szczególnie jeśli przypatrzeć się kontaktom na styku władzy i biznesu. „Premier Bojko Borysow podał się 20 lutego do dymisji po tym, jak ludzie wyszli na ulicę, by zaprotestować przeciwko wysokim cenom prądu” we wszystkich dużych miastach kraju i po podpaleniu się jednego z demonstrantów – opisują sprawę „Lidové Nowiny”. Przed ustąpieniem uruchomił jednak procedurę, która ma się zakończyć unieważnieniem licencji czeskiej firmie ČEZ, największego dystrybutora energii elektrycznej w kraju (notowanej na giełdach w Pradze i Warszawie). Kryzys odbił się szerokim echem w Republice Czeskiej, która obawia się powtórki „scenariusza albańskiego” – z tego samego powodu Tirana odebrała licencję ČEZ w ubiegłym tygodniu.

* Marcin Dobrowolski, dziennikarz i producent radiowy. Pracuje w Radiu PiN.

„Kultura Liberalna” nr 216 (9/2013) z 26 lutego 2013 r.

Skoro tu jesteś...

...mamy do Ciebie małą prośbę. Żyjemy w dobie poważnych zagrożeń dla pluralizmu polskich mediów. W Kulturze Liberalnej jesteśmy przekonani, że każdy zasługuje na bezpłatny dostęp do najwyższej jakości dziennikarstwa

Każdy i każda z nas ma prawo do dobrych mediów. Warto na nie wydać nawet drobną kwotę. Nawet jeśli przeznaczysz na naszą działalność 10 złotych miesięcznie, to jeśli podobnie zrobią inni, wspólnie zapewnimy działanie portalowi, który broni wolności, praworządności i różnorodności.

Prosimy Cię, abyś tworzył lub tworzyła Kulturę Liberalną z nami. Dołącz do grona naszych Darczyńców!

SKOMENTUJ

Nr 216

(8/2013)
26 lutego 2013

PRZECZYTAJ INNE Z TEGO NUMERU

KOMENTARZEWAŻNE TEMATY:

TEMATY TYGODNIA

drukuj