0000398695
close
W walce o demokrację nie robimy sobie przerw! Przekaż 1,5% na Fundację Kultura Liberalna WSPIERAM
close
Kultura Liberalna solidarnie z Ukrainą

PRZEKAŻ
1,5%
PODATKU
close

W walce o demokrację

nie robimy sobie przerw!

Przekaż 1,5% na Fundację
Kultura Liberalna

Przekaż 1,5%
na Fundację Kultura Liberalna
forward
close

KULTURA LIBERALNA > Felietony > [Przegląd prasy] Dwulicowy...

[Przegląd prasy] Dwulicowy Orbán, zdenerwowany Putin i wielojęzyczny papież

Macin Dobrowolski

Zmiany w węgierskiej konstytucji wywołały falę krytyki ze strony europejskich mediów. Monachijski „Süddeutsche Zeitung” ocenia działania Victora Orbána jako dwulicowe. Gazeta zwraca uwagę, że największym zagrożeniem dla wolności i prawa jest polityk, który publicznie głosi szacunek i miłość do narodu, ale postępuje wbrew głoszonym wartościom. Prowadzoną przez Orbána politykę cechuje zdaniem dziennika kunktatorstwo i umiejętność szybkiego wycofywania się z podjętych decyzji, aby powrócić do nich w dogodnym dla siebie momencie. Z kolei „Le Monde” zauważa, że Europa jest praktycznie bezbronna w walce z węgierskim premierem, ponieważ nie posiada innych instrumentów dyscyplinujących poza karami finansowymi, które jednak pogorszyłyby kiepską sytuację fiskalną Węgier, co w konsekwencji odbiłoby się na reputacji całej Unii.

***

Czy król Albert II powinien abdykować? – zapytano mieszkańców Belgii. O wynikach sondażu napisał „Le Soir”. Od czasów powstania państwa monarcha gwarantował jedność podzielonego etnicznie kraju. Obecnie to politycy żądają utrzymania króla na tronie, obawiając się pogłębienia podziałów przed przyszłorocznymi wyborami parlamentarnymi. Tymczasem już 46 proc. społeczeństwa oczekuje abdykacji osiemdziesięcioletniego Alberta na rzecz młodego księcia Filipa. Dziennik uznaje te liczby za dowód „nowej monarchicznej dojrzałości” Belgów, obcej politykom.

***

Na złość dziennikarzom przygotowującym czwartkowe wydanie gazet, kardynałowie wybrali papieża w środowy wieczór, uniemożliwiając redaktorom wysmażenie obszernych komentarzy na temat elekta. Artykuły ograniczyły się do syntetycznych, ogólnie dostępnych faktów zgromadzonych przed rozpoczęciem konklawe. I tak „Corriere della Sera”  nie krył zaskoczenia wyborem, opatrując swój artykuł tytułem: „Niespodzianka z powodu Franciszka”. Nowy papież jest pierwszym w dziejach nie-Europejczykiem i pierwszym jezuitą na tym stanowisku. Wybrał imię Franciszek na „znak prostoty” duchownego „mocnego w doktrynie, a jednocześnie reformatora”, pisze gazeta. Dziennik podkreślił również, że papież miał włoskich rodziców i mówi z piemonckim akcentem.

***

Niewielkim echem odbiła się natomiast doniosła w skutkach decyzja ministrów finansów strefy euro, na którą zgodzić się musiał ich cypryjski kolega. W piątkowy wieczór wymusili oni zgodę na zagarnięcie w formie jednorazowego podatku nawet 1/10 oszczędności zgromadzonych na kontach bankowych śródziemnomorskiej wyspy. O sprawie pisze „La Vanguardia” zauważając, że choć legalizacją prawa parlament zajmie się dopiero we wtorek, środki na kontach pod realizację przyszłego podatku zostały zablokowane już w sobotę. Decyzja ta szczególnie zabolała inwestorów z Rosji, których depozyty stanowią 25 procent wszystkich zgromadzonych w cypryjskich bankach. W obronie swoich obywateli stanął Władimir Putin (o czym doniósł portal kourdistoportocali.com), który zasugerował prezydentowi Cypru, aby wywiesił nad swym pałacem niemiecką flagę.

***

Na koniec wracamy do Watykanu. Stolica Apostolska opublikowała libretto mszy inaugurującej pontyfikat papieża Franciszka. Warto zwrócić uwagę na języki użyte w czasie liturgii – oprócz łaciny są to angielski, hiszpański, greka, rosyjski, francuski, arabski, suahili, chiński oraz włoski. Wniosków nie chcemy wyciągać, bowiem zbyt wielu pochopnie już dokonano. Książeczka jest dostępna w internecie.

Skoro tu jesteś...

...mamy do Ciebie małą prośbę. Żyjemy w dobie poważnych zagrożeń dla pluralizmu polskich mediów. W Kulturze Liberalnej jesteśmy przekonani, że każdy zasługuje na bezpłatny dostęp do najwyższej jakości dziennikarstwa

Każdy i każda z nas ma prawo do dobrych mediów. Warto na nie wydać nawet drobną kwotę. Nawet jeśli przeznaczysz na naszą działalność 10 złotych miesięcznie, to jeśli podobnie zrobią inni, wspólnie zapewnimy działanie portalowi, który broni wolności, praworządności i różnorodności.

Prosimy Cię, abyś tworzył lub tworzyła Kulturę Liberalną z nami. Dołącz do grona naszych Darczyńców!

SKOMENTUJ

Nr 219

(11/2013)
19 marca 2013

PRZECZYTAJ INNE Z TEGO NUMERU

KOMENTARZEWAŻNE TEMATY:

TEMATY TYGODNIA

drukuj