Kultura Liberalna solidarnie z Ukrainą

KULTURA LIBERALNA > Felietony > [Przegląd prasy] Cypr,...

[Przegląd prasy] Cypr, Rosjanie, Niemcy i zima…

Marcin Dobrowolski

Cypr na skraju bankructwa. Po raz pierwszy zdarzyło się, aby kraj strefy euro znalazł się tak blisko wykluczenia z niej. Sytuacja w ostatnim tygodniu była dynamiczna, każdego dnia z Nikozji, Brukseli i Moskwy płynęły komentarze dotyczące kolejnych etapów negocjacji. Warto zauważyć, że jedna z największych rosyjskich gazet, „Niezawisimaja Gazieta” stwierdziła, że Rosja będzie musiała podjąć jedną z dwóch złych decyzji. „Albo pogodzi się z tym, że rosyjskie firmy stracą pieniądze [zdeponowane na Cyprze, przyp. aut.], albo zgodzi się na finansowanie nowego planu pomocy”. Wydarzenia nowego tygodnia pokazały, że o wiele bardziej prawdopodobne jest to pierwsze rozwiązanie.

***

Entuzjazm, który towarzyszył zapowiedzi, że USA rozpoczną negocjacje z UE celem ustanowienia strefy wolnego handlu „znacznie osłabł”, pisze Mohamed A. El-Erian w analizie opublikowanej w „Les Echos”. Po pierwsze, tłumaczy, potencjał zysków znacznie osłabł na skutek istnienia już niskich ceł na wzajemną wymianę handlową. Po drugie, zarówno Europa jak i Stany Zjednoczone muszą przede wszystkim gasić pożary związane z ich kłopotami fiskalnymi. Po trzecie wreszcie, brakuje nam ogólnoświatowych idei, które wyznaczałyby kierunki rozwoju gospodarczego globu, a w które musiałaby się wpisywać unia handlowa tego typu.

***

Nie tylko Polacy narzekają na przedłużającą się zimę, a niskie temperatury wpływają nie tylko na naszą kondycję psychiczną, ale również stan krajowych gospodarek. Brytyjskie rezerwy gazu mogą się szybko skończyć – alarmuje „The Times”. Kraj pospiesznie organizuje import surowca z Europy, a eksperci ostrzegają – jakiekolwiek problemy techniczne mogą sprawić, że sytuacja wymknie się spod kontroli. Bieżące zasoby starczą zaledwie na kilka dni.

***

Na koniec wracamy na Cypr. Niezwykle ciekawa analiza ukazała się również na łamach cypryjskiego dziennika „O Phileleftheros” . Autor tekstu oburza się na ostre słowa niemieckiego ministra finansów, który problemy Cypru uzasadniał niskimi podatkami. Tymczasem – zdaniem felietonisty – to niskie podatki były lekarstwem na problemy gospodarcze po tureckiej inwazji w 1974 r., kiedy to wojska okupacyjne pozbawiły kraj 65 proc. hoteli, 87 proc. kompleksów turystycznych, 40 proc. placówek szkolnych, 48 proc. eksportu produktów rolnych i 56 proc. plaż. Stworzenie raju podatkowego było niezbędne dla przyciągnięcia zagranicznych inwestorów, którymi byli nie tylko rosyjscy oligarchowie, lecz także przedsiębiorcy niemieccy – przypomina gazeta.

Skoro tu jesteś...

... mamy do Ciebie małą prośbę. Żyjemy w dobie poważnych zagrożeń dla pluralizmu polskich mediów. W Kulturze Liberalnej jesteśmy przekonani, że każdy zasługuje na bezpłatny dostęp do najwyższej jakości dziennikarstwa.

Każda i każdy z nas ma prawo do dobrych mediów. Warto na nie wydać nawet drobną kwotę. Nawet jeśli przeznaczysz na naszą działalność 20 zł miesięcznie, to jeśli podobnie zrobią inni, wspólnie zapewnimy działanie portalowi, który broni wolności, praworządności i różnorodności.

Prosimy Cię, abyś tworzył lub tworzyła Kulturę Liberalną z nami. Dołącz do grona naszych Darczyńców i Patronów!

SKOMENTUJ

Nr 220

(12/2013)
26 marca 2013

PRZECZYTAJ INNE Z TEGO NUMERU

KOMENTARZE

NAJPOPULARNIEJSZEWAŻNE TEMATY:

TEMATY TYGODNIA

drukuj