0000 398 695
close
Ratuj społeczeństwo obywatelskie! Przekaż 1% na Kulturę Liberalną
close
Z centrum widać najwięcej
  

PRZEKAŻ
1%
PODATKU
close

Ratuj społeczeństwo obywatelskie!

Przekaż 1% na Kulturę Liberalną

Przekaż 1% na Kulturę Liberalną forward
close

KULTURA LIBERALNA > Felietony > [Przegląd prasy] Rosjanie...

[Przegląd prasy] Rosjanie atakują Szwecję

Marcin Dobrowolski

Włochy pokonały polityczny impas, choć zwycięstwo to można nazwać pyrrusowym, dowodzi bowiem, że głęboki kryzys na tamtejszej scenie politycznej trwa w najlepsze. „La Stampa” napisała wręcz, że Napolitano to ostatnia szansa dla partii. Po kilkukrotnych głosowaniach deputowani musieli wybrać na urząd prezydenta dotychczasową głowę państwa, 87-letniego Giorgia Napolitano. Nowy-stary prezydent ma przed końcem tego tygodnia zatwierdzić utworzenie rządu jedności, w którego skład wejdzie Partia Demokratyczna (PD), Lud Wolności (PDL) byłego premiera Silvia Berlusconiego i Wybór Obywatelski odchodzącego premiera Mario Montiego. Jednak Napolitano ostrzegł, że jeśli strony pozostaną głuche na potrzebę pilnych reform, on zrezygnuje ze stanowiska.

***

Sensacyjne informacje przyniosła gazeta „Svenska Dagbladet”. Według niej w wielkopiątkowy poranek eskadra rosyjskiego lotnictwa złożona z dwóch bombowców strategicznych i z czterech myśliwców, które wystartowały z okolic Petersburga, dokonała fikcyjnych ataków na cele wojskowe położone w okolicach Sztokholmu i na południu Szwecji, po czym wróciła do bazy. Co ciekawe, nie zareagowały szwedzkie myśliwce, które powinny przejąć nadlatujące obiekty. Odpowiedź przyszła jedynie ze strony duńskich F-16, które w obecnej zmianie patrolują przestrzeń powietrzną Litwy. Warto podkreślić, że nienależąca do NATO Szwecja zwiększa systematycznie budżet obronny. W ubiegłym roku ogłoszono m.in. zakup od 40 do 60 samolotów Saab JAS-39E/F Gripen.

***

Kilkadziesiąt tysięcy osób demonstrowało 21 kwietnia w Budapeszcie przeciwko rosnącemu na Węgrzech antysemityzmowi, poinformował na pierwszej stronie „Népszabadság”. „Marsz życia” odbywa się co roku i upamiętnia ponad 500 000 węgierskich Żydów wymordowanych w obozach nazistowskich podczas drugiej wojny światowej. Ale w tym roku, na kilka dni przed zgromadzeniem plenarnym Światowego Kongresu Żydów, które ma się zebrać w dniach 5–7 maja w węgierskiej stolicy, przyciągnął on o wiele więcej manifestantów niż zazwyczaj. Nad ich głowami powiewały flagi Unii Europejskiej i Izraela. Co ciekawe, ministerstwo spraw wewnętrznych zakazało zaplanowanej na te same godziny demonstracji stowarzyszenia motocyklistów uznawanego za skrajnie prawicowe.

Skoro tu jesteś...

...mamy do Ciebie małą prośbę. Żyjemy w dobie poważnych zagrożeń dla pluralizmu polskich mediów. W Kulturze Liberalnej jesteśmy przekonani, że każdy zasługuje na bezpłatny dostęp do najwyższej jakości dziennikarstwa

Każdy i każda z nas ma prawo do dobrych mediów. Warto na nie wydać nawet drobną kwotę. Nawet jeśli przeznaczysz na naszą działalność 10 złotych miesięcznie, to jeśli podobnie zrobią inni, wspólnie zapewnimy działanie portalowi, który broni wolności, praworządności i różnorodności.

Prosimy Cię, abyś tworzył lub tworzyła Kulturę Liberalną z nami. Dołącz do grona naszych Darczyńców!

SKOMENTUJ

Nr 224

(16/2013)
24 kwietnia 2013

PRZECZYTAJ INNE Z TEGO NUMERU

KOMENTARZEWAŻNE TEMATY:

TEMATY TYGODNIA

drukuj