0000398695
close
W walce o demokrację nie robimy sobie przerw! Przekaż 1,5% na Fundację Kultura Liberalna WSPIERAM
close
Kultura Liberalna solidarnie z Ukrainą

PRZEKAŻ
1,5%
PODATKU
close

W walce o demokrację

nie robimy sobie przerw!

Przekaż 1,5% na Fundację
Kultura Liberalna

Przekaż 1,5%
na Fundację Kultura Liberalna
forward
close

KULTURA LIBERALNA > Felietony > [Przegląd prasy] Niemiecka...

[Przegląd prasy] Niemiecka koalicja, kanadyjski big deal i norweski konserwatyzm

Marcin Dobrowolski

Droga do rokowań negocjacyjnych została otwarta. Późno, bo dopiero po czterech tygodniach od wyborów, dwie największe partie mogą rozpocząć montaż wielkiej koalicji, co komentuje „Suddeutsche Zeitung” . W miniony weekend w Berlinie miał miejsce kongres SPD na którym tylko 31 spośród 229 deputowanych i działaczy opowiedziało się przeciwko rozmową z chadecją.

Kolejnym krokiem będzie głosowanie wszystkich członków partii w połowie grudnia. Po podjęciu przez nich decyzji – najprawdopodobniej pozytywnej – negocjacje powinny się zakończyć przed końcem roku.

Kanadyjski premier Stephen Harper dobrze ocenia nowy pakt handlowy z Unią Europejską nazywając go, nieco kolokwialnie, mianem big meal – donosi „The Financial Times”. Kompleksowa Umowa Gospodarcza i Handlowa (Comprehensive Economic and Trade Agreement – CETA) umożliwi swobodny dostęp do kanadyjskiego rynku europejskiemu przemysłowi, a europejskim brzuchom – kanadyjskiej wołowinie. Tego rodzaju towary znajdują przede wszystkim zbyt na wzajemnych rynkach. Podpisanie Umowy będzie stanowić także ważny precedens w trwających rozmowach handlowych ze Stanami Zjednoczonymi. Tymczasem kanadyjski dziennik „The Globe and Mail” zauważa, że to pierwsza tak ważna umowa handlowa zawarta przez Ottawę od 20 lat.

Nowy rząd w Norwegii. Desygnowana na premiera Erna Solberg przedstawiła skład swego gabinetu, w którym znajdzie się aż 7 z 17 ministrów poprzedniego rządu . Zdaniem gazety nowa premier postawiła na utrzymanie stabilności, wyznaczając swoich najbardziej zaufanych współpracowników na miejsca newralgiczne. Po decyzjach Solberg widać – co podkreśla gazeta – konserwatyzm (nota bene jest ona przedstawicielką norweskiej prawicy). Erna Solberg dała się poznać jako zdecydowana polityczka, sprawując w latach 2001-2005 funkcję ministra samorządu terytorialnego i rozwoju regionalnego. Od 2004 roku jest przywódczynią partii konserwatywnej. Na początku września jej ugrupowanie zajęło drugie miejsce, zaraz po zwycięskiej Partii Pracy, jednak dzięki poparciu populistów i liberałów możliwe było utworzenie szerokiej koalicji posiadającej przewagę w norweskim parlamencie – Stortingu.

Skoro tu jesteś...

...mamy do Ciebie małą prośbę. Żyjemy w dobie poważnych zagrożeń dla pluralizmu polskich mediów. W Kulturze Liberalnej jesteśmy przekonani, że każdy zasługuje na bezpłatny dostęp do najwyższej jakości dziennikarstwa

Każdy i każda z nas ma prawo do dobrych mediów. Warto na nie wydać nawet drobną kwotę. Nawet jeśli przeznaczysz na naszą działalność 10 złotych miesięcznie, to jeśli podobnie zrobią inni, wspólnie zapewnimy działanie portalowi, który broni wolności, praworządności i różnorodności.

Prosimy Cię, abyś tworzył lub tworzyła Kulturę Liberalną z nami. Dołącz do grona naszych Darczyńców!

SKOMENTUJ

Nr 250

(44/2013)
22 października 2013

PRZECZYTAJ INNE Z TEGO NUMERU

KOMENTARZE



WAŻNE TEMATY:

TEMATY TYGODNIA

drukuj