Z centrum widać najwięcej
  

KULTURA LIBERALNA > Felietony > [Przegląd prasy] Niemiecka...

[Przegląd prasy] Niemiecka koalicja, kanadyjski big deal i norweski konserwatyzm

Marcin Dobrowolski

Droga do rokowań negocjacyjnych została otwarta. Późno, bo dopiero po czterech tygodniach od wyborów, dwie największe partie mogą rozpocząć montaż wielkiej koalicji, co komentuje „Suddeutsche Zeitung” . W miniony weekend w Berlinie miał miejsce kongres SPD na którym tylko 31 spośród 229 deputowanych i działaczy opowiedziało się przeciwko rozmową z chadecją.

Kolejnym krokiem będzie głosowanie wszystkich członków partii w połowie grudnia. Po podjęciu przez nich decyzji – najprawdopodobniej pozytywnej – negocjacje powinny się zakończyć przed końcem roku.

Kanadyjski premier Stephen Harper dobrze ocenia nowy pakt handlowy z Unią Europejską nazywając go, nieco kolokwialnie, mianem big meal – donosi „The Financial Times”. Kompleksowa Umowa Gospodarcza i Handlowa (Comprehensive Economic and Trade Agreement – CETA) umożliwi swobodny dostęp do kanadyjskiego rynku europejskiemu przemysłowi, a europejskim brzuchom – kanadyjskiej wołowinie. Tego rodzaju towary znajdują przede wszystkim zbyt na wzajemnych rynkach. Podpisanie Umowy będzie stanowić także ważny precedens w trwających rozmowach handlowych ze Stanami Zjednoczonymi. Tymczasem kanadyjski dziennik „The Globe and Mail” zauważa, że to pierwsza tak ważna umowa handlowa zawarta przez Ottawę od 20 lat.

Nowy rząd w Norwegii. Desygnowana na premiera Erna Solberg przedstawiła skład swego gabinetu, w którym znajdzie się aż 7 z 17 ministrów poprzedniego rządu . Zdaniem gazety nowa premier postawiła na utrzymanie stabilności, wyznaczając swoich najbardziej zaufanych współpracowników na miejsca newralgiczne. Po decyzjach Solberg widać – co podkreśla gazeta – konserwatyzm (nota bene jest ona przedstawicielką norweskiej prawicy). Erna Solberg dała się poznać jako zdecydowana polityczka, sprawując w latach 2001-2005 funkcję ministra samorządu terytorialnego i rozwoju regionalnego. Od 2004 roku jest przywódczynią partii konserwatywnej. Na początku września jej ugrupowanie zajęło drugie miejsce, zaraz po zwycięskiej Partii Pracy, jednak dzięki poparciu populistów i liberałów możliwe było utworzenie szerokiej koalicji posiadającej przewagę w norweskim parlamencie – Stortingu.

...czy możemy prosić Cię o chwilę uwagi? Rzetelne dziennikarstwo wykonywane z pasją potrzebuje dziś wsparcia.

Dzięki pomocy Darczyńców możemy:

  • pracować nad tygodnikiem i codziennymi komentarzami, nie rezygnując z ich jakości,
  • wypełniać misję naszej Fundacji i wprowadzać do debaty publicznej nowe sposoby rozumienia świata,
  • planować naszą pracę w perspektywie kilkudziesięciu miesięcy.

Dlatego prosimy Cię serdecznie:

SKOMENTUJ

Nr 250

(44/2013)
22 października 2013

PRZECZYTAJ INNE Z TEGO NUMERU

PRZECZYTAJ INNE Z DZIAŁU

KOMENTARZEWAŻNE TEMATY:

TEMATY TYGODNIA

drukuj