0000398695
close
W walce o demokrację nie robimy sobie przerw! Przekaż 1,5% na Fundację Kultura Liberalna WSPIERAM
close
Kultura Liberalna solidarnie z Ukrainą

PRZEKAŻ
1,5%
PODATKU
close

W walce o demokrację

nie robimy sobie przerw!

Przekaż 1,5% na Fundację
Kultura Liberalna

Przekaż 1,5%
na Fundację Kultura Liberalna
forward
close

KULTURA LIBERALNA > Felietony > [Przegląd prasy]: Rosjanie...

[Przegląd prasy]: Rosjanie o Ukraińcach, libijska broń i NATO w Palestynie

Marcin Dobrowolski

Według sondaży większość Rosjan chciałaby partnerskich stosunków z Ukrainą, a imperialna polityka szkodzi krajowi. Jednak wydarzenia kijowskiego Majdanu to prawie zamach stanu ‒ pisze w przeglądzie prasy Marcin Dobrowolski.

Rosjanie postrzegają wydarzenia na Ukrainie jako próbę zamachu stanu – donosi agencja Interfax na podstawie sondażu przeprowadzonego przez Centrum Analityczne Jurija Lewady. Co ciekawe, prawie 24 proc. pytanych sympatyzuje z obozem prezydenta Janukowycza, tylko zaś 9 proc. popiera opozycję. Zdecydowana większość Rosjan nie opowiada się za żadną ze stron ukraińskiego konfliktu. W tym samym badaniu zapytano o preferowaną formę stosunków między oboma krajami – 59 proc. zadeklarowało poparcie dla suwerenności Ukrainy i relacje oparte na partnerstwie.

Podobną ankietę przeprowadził wśród czytelników swojego bloga Boris Akunin, rosyjski pisarz i tłumacz gruzińskiego pochodzenia. Na postawione pytanie: „Czy chcesz, aby nasz kraj był imperium?” zdecydowana większość (59%) odpowiedziała: „Nie, to szkodziłoby krajowi”.

***

Broń chemiczna Libii została zniszczona – ogłosił „New York Times”. Przeprowadzona w tajemnicy akcja miała zostać zakończona w styczniu. Gazeta donosi, że ‒ z obawy o ewentualne wykorzystanie arsenału obalonego dyktatora ‒ w drugiej połowie minionego roku przeprowadzono w Niemczech i Szwecji szkolenie dla Libijczyków, a następnie rozpoczęto likwidację arsenału w tajnych ośrodkach na pustyni. Do unieszkodliwienia broni wykorzystano ponoć specjalne mobilne piece, zdolne do zneutralizowania bomb i pocisków artyleryjskich. Ostatni pocisk z gazem musztardowym zniszczono 26 stycznia – informuje NYT, podając równocześnie, że doświadczenia z Libii są obecnie wykorzystywane podczas likwidacji arsenału wojska syryjskiego.

***

Wojska NATO będą mile widziane w Państwie Palestyńskim – zapowiedział prezydent Mahmud Abbas w wywiadzie udzielonym w weekend dziennikowi „New York Times”. Polityk powiedział również, że izraelscy żołnierze mogliby pozostać na Zachodnim Brzegu Jordanu do pięciu lat ‒ a nie trzy, jak poprzednio zakładano ‒ i że w tym samym czasie z nowego Państwa Palestyńskiego powinny zniknąć osiedla żydowskie. Zadeklarował również, że nie planuje stworzenia państwowej armii, a za spokój na terenie kraju powinny odpowiadać siły NATO. W komentarzu gazeta zauważa, że propozycja nie jest nowa. Abbas ogłosił, że uzyskał poparcie dla swego pomysłu od byłego izraelskiego premiera Ehuda Olmerta i byłego prezydenta USA George’a W. Busha. Zaznaczył też, że pomysł kierowanych przez Amerykanów sił z udziałem Jordańczyków przedstawił przed kilku laty premierowi Netanjahu na spotkaniu, w jego domu, z ówczesną sekretarz stanu USA Hillary Rodham Clinton.

***

Zima jeszcze potrzyma – przynajmniej Amerykanów. Taki wyrok wydał świszcz Phil, znany z filmu „Dzień świstaka”. Gryzoń brutalnie wyciągnięty z nory ujrzał swój cień, co niechybnie zwiastuje jeszcze sześć tygodni zimy. Nad Wisłą zmuszeni jesteśmy sięgnąć do rodzimych ludowych mądrości przewidujących pogodę: „Kiedy na Gromniczną mróz, zładuj sanie, szykuj wóz”.

Skoro tu jesteś...

...mamy do Ciebie małą prośbę. Żyjemy w dobie poważnych zagrożeń dla pluralizmu polskich mediów. W Kulturze Liberalnej jesteśmy przekonani, że każdy zasługuje na bezpłatny dostęp do najwyższej jakości dziennikarstwa

Każdy i każda z nas ma prawo do dobrych mediów. Warto na nie wydać nawet drobną kwotę. Nawet jeśli przeznaczysz na naszą działalność 10 złotych miesięcznie, to jeśli podobnie zrobią inni, wspólnie zapewnimy działanie portalowi, który broni wolności, praworządności i różnorodności.

Prosimy Cię, abyś tworzył lub tworzyła Kulturę Liberalną z nami. Dołącz do grona naszych Darczyńców!

SKOMENTUJ

Nr 265

(5/2014)
4 lutego 2014

PRZECZYTAJ INNE Z TEGO NUMERU

PRZECZYTAJ INNE Z TEGO NUMERU

KOMENTARZEWAŻNE TEMATY:

TEMATY TYGODNIA

drukuj