0000398695
close
W walce o demokrację nie robimy sobie przerw! Przekaż 1,5% na Fundację Kultura Liberalna WSPIERAM
close
Kultura Liberalna solidarnie z Ukrainą

PRZEKAŻ
1,5%
PODATKU
close

W walce o demokrację

nie robimy sobie przerw!

Przekaż 1,5% na Fundację
Kultura Liberalna

Przekaż 1,5%
na Fundację Kultura Liberalna
forward
close

KULTURA LIBERALNA > Temat tygodnia > „Polscy politycy stają...

„Polscy politycy stają się intelektualnymi warzywami”

Szanowni Państwo,

czy mamy powód, by śledzić wydarzenia w polskiej polityce z zainteresowaniem? Patrząc na codzienne utarczki medialne Donalda Tuska, Jarosława Kaczyńskiego czy Leszka Millera, wielu Polaków ma poważne wątpliwości. Czy cokolwiek z partyjnych gierek oraz zmian na szczytach władzy może wpłynąć na nasze życie? Nie, krótko odpowiada Robert Krasowski w rozmowie z Łukaszem Pawłowskim i Tomaszem Sawczukiem.

Były redaktor naczelny „Dziennika”, choć od lat namiętnie komentuje bieżącą politykę, uważa, że aktualnych rozgrywek politycznych śledzić nie warto. Niekonsekwencja? „Gdy człowiek zaczyna badać historię polityczną, szybko odkrywa, że meandry bieżących wydarzeń w ogóle nie są istotne. Przekonanie, że w polityce tak jak w filmie akcji coś się dzieje w każdej minucie jest błędne”, odpowiada Krasowski. Gdzieś głęboko zakorzenione jest w nas przeświadczenie, że politycy mają siłę, by kształtować losy kraju. To jednak domena tylko wyjątkowych postaci i wyjątkowych momentów historycznych, a te nie zdarzają się co dzień. Nawet gdyby politycy chcieli coś zrobić, niewiele mogą.

Francuski socjolog Jean Baudrillard twierdził, że obywatele powinni być wdzięczni politykom, którzy wykonują za nich wyjątkowo paskudny zawód. Ślad tego widać w wypowiedziach polskich polityków. „Nie przyjaźnię się z tymi, którzy zajmują się polityką dla niej samej. Polityka ma realizować cele, które służą wszystkim. Niestety, ciągle widzę wokół siebie osoby, dla których polityka jest wyłącznie grą”, twierdzi wicepremier Elżbieta Bieńkowska. Jeśli diagnoza Krasowskiego jest prawdziwa, pani premier musi być osobą wyjątkowo samotną. Nie ma zatem czego zazdrościć.

W wywiadzie autor przygotowujący wielotomową historię współczesnej polityki polskiej chciałby nas jednak przekonać jeszcze do czegoś więcej, a mianowicie, że polityczna umiejętność zmieniania świata to cecha w dużej mierze mityczna. Wszelkie piękne projekty polityczne rozbijają się w Polsce o dwie skały. Z jednej strony, instytucje państwowe coraz lepiej opierają się odgórnym poleceniom. Z drugiej, warunki ciągłego stresu i nacisku wzmagają w ludziach bezwzględność.

Co proponuje Krasowski? Odczarowywanie polityki. Trudno nie przyznać mu chociaż częściowej racji. Dobrze widzieć sprawy w bliższej prawdy formie. Takie podejście pozwoli wysuwać wobec polityków bardziej realistyczne oczekiwania i krytyczniej oceniać zapowiedzi wprowadzenia hojnych świadczeń socjalnych, bezpłatnych usług, a przy tym obniżenia podatków i wybudowania kilometrów nowych dróg oraz dziesiątków obiektów sportowych.

Jeśli jednak władza najważniejszych polityków jest w dużej mierze iluzoryczna, a opór materii na zmiany tak wielki – czy powinniśmy wyłączyć telewizory, gazety wyrzucić do kosza, a w dzień wyborów zamiast do urn wybrać się tylko na spacer? Obojętność także nie przyniesie nic dobrego.

Ten król jest nagi od dawna. Ale czy istnieją granice demaskowania „nagości” polskiej polityki? I co z odpowiedzialnością za wspólne losy? Czy powinniśmy polityków pozostawić samym sobie?

Zapraszamy do lektury i wspólnego zastanawiania!

Redakcja


 

Stopka numeru:

Autorzy koncepcji Tematu tygodnia: Łukasz Pawłowski i Tomasz Sawczuk

Współpraca: Eliasz Robakiewicz

Ilustracje: Joanna Grochocka [http://ideyka.blogspot.com]

Skoro tu jesteś...

...mamy do Ciebie małą prośbę. Żyjemy w dobie poważnych zagrożeń dla pluralizmu polskich mediów. W Kulturze Liberalnej jesteśmy przekonani, że każdy zasługuje na bezpłatny dostęp do najwyższej jakości dziennikarstwa

Każdy i każda z nas ma prawo do dobrych mediów. Warto na nie wydać nawet drobną kwotę. Nawet jeśli przeznaczysz na naszą działalność 10 złotych miesięcznie, to jeśli podobnie zrobią inni, wspólnie zapewnimy działanie portalowi, który broni wolności, praworządności i różnorodności.

Prosimy Cię, abyś tworzył lub tworzyła Kulturę Liberalną z nami. Dołącz do grona naszych Darczyńców!

SKOMENTUJ

Nr 267

(7/2014)
18 lutego 2014

PRZECZYTAJ INNE Z TEGO NUMERU

PRZECZYTAJ INNE Z TEGO NUMERU

KOMENTARZEWAŻNE TEMATY:

TEMATY TYGODNIA

drukuj