Kultura Liberalna solidarnie z Ukrainą

KULTURA LIBERALNA > Felietony > [Przegląd prasy] Blaski...

[Przegląd prasy] Blaski i cienie wydarzeń na świecie

Marcin Dobrowolski

Amerykanie i Francuzi przygotowują misję na Marsa, a papież Franciszek reformuje rzymską kurię. We Francji i Niemczech notujemy wzrost gospodarczy, a dołek w Rosji. Komisja ONZ oskarża władze Korei Północnej o zbrodnie przeciwko ludzkości.

Amerykanie i Francuzi przygotują wspólną, bezzałogową misję na Marsa – poinformowano podczas ubiegłotygodniowej wizyty François Hollande’a w Stanach Zjednoczonych. Start rakiety planowany jest na marzec 2016 roku, lot potrwa około sześciu miesięcy. W programie uczestniczyć mają także Niemcy, Wielka Brytania oraz Szwajcaria. Europejska Agencja Kosmiczna już wcześniej rozpoczęła intensywną współpracę z Rosją, zakładającą wspólne wysłanie dwóch sond – w 2016 i 2018 roku.

***

W poniedziałek w Watykanie rozpoczęły się obrady G8, jak nazywana jest Rada Kardynałów, będąca ciałem doradczym papieża Franciszka w planach reformy Kurii Rzymskiej. To trzecie od września spotkanie tego gremium i choć watykańskie biuro prasowe w swoim komunikacie wymieniło wiele punktów obrad – m.in. przygotowanie do kanonizacji Jana Pawła II – to zdaniem „La Stampy” posiedzenie skoncentruje się na próbie uproszczenia struktury Rad, Komisji i Kongregacji. W skład gremium wchodzą kardynałowie: Óscar Andrés Rodríguez Maradiaga z Hondurasu, gubernator Państwa Watykańskiego – Włoch Giuseppe Bertello, Francisco Javier Errázuriz Ossa z Chile, Oswald Gracias z Indii, Reinhard Marx z Niemiec, Laurent Monsengwo Pasinya z Demokratycznej Republiki Konga, Sean Patrick O’Malley z USA i George Pell z Australii.

***

Gospodarki Niemiec i Francji rosną szybciej od oczekiwań analityków. Wzrost PKB w czwartym kwartale minionego roku wyniósł w Niemczech 0,4 proc. wobec oczekiwanych 0,3 proc.; we Francji zaś 0,3 proc. zamiast spodziewanych 0,2 proc. Są to wzrosty mierzone kwartał do kwartału. W ujęciu rok do roku są one jeszcze bardziej optymistyczne – wynoszą 1,3 proc. dla Niemiec i 0,8 proc. dla Francji.

***

Surowce energetyczne nie stanowią już efektywnego czynnika stymulującego rosyjską gospodarkę –powiedzieć miał Władimir Putin po posiedzeniu rządu, o którym donosiły media w minionym tygodniu. Prezydent zażądał od ministra rozwoju gospodarczego, Aleksieja Uljukajewa, raportu w sprawie „przygotowania makroekonomicznej długoterminowej prognozy wraz z określeniem rezerw rozwoju gospodarczego”. Przypomniał o „konieczności rozwoju gospodarczych interesów Rosji za granicą poprzez handlowe przedstawicielstwa”. Putin jest zdania, że należy je wznowić i dać im nowy impuls. Tymczasem rosyjska waluta przeżywa ciężkie dni, w poniedziałek spadła do najniższego wobec euro poziomu w historii. Jeszcze pod koniec stycznia AFP w obszernym komentarzu analizowała ten dołek, ale został on pogłębiony: granicę 48,46 rubli za 1 euro osiągnięto wczoraj. Prognozowany niski wzrost gospodarczy sugeruje, że nie jest to chwilowe osłabienie, lecz dłuższy trend, mogący utrzymać się na najbliższe miesiące.

***

Zbrodniami przeciwko ludzkości nazywa działania rządu Korei Północnej opublikowany w poniedziałek raport specjalnej Komisji ONZ. Jego autorzy sugerują, że odpowiedzialni za zbrodnie powinni stanąć przed Międzynarodowym Trybunałem Karnym. Prace nad liczącym 372 strony raportem trwały rok. Zawarto w nim zeznania osób, którym udało się uciec z totalitarnego państwa, a które następnie przesłuchano na terenie Japonii, Korei Południowej, Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych.

Skoro tu jesteś...

...mamy do Ciebie małą prośbę. Żyjemy w dobie poważnych zagrożeń dla pluralizmu polskich mediów. W Kulturze Liberalnej jesteśmy przekonani, że każdy zasługuje na bezpłatny dostęp do najwyższej jakości dziennikarstwa

Każdy i każda z nas ma prawo do dobrych mediów. Warto na nie wydać nawet drobną kwotę. Nawet jeśli przeznaczysz na naszą działalność 10 złotych miesięcznie, to jeśli podobnie zrobią inni, wspólnie zapewnimy działanie portalowi, który broni wolności, praworządności i różnorodności.

Prosimy Cię, abyś tworzył lub tworzyła Kulturę Liberalną z nami. Dołącz do grona naszych Darczyńców!

SKOMENTUJ

Nr 267

(7/2014)
18 lutego 2014

PRZECZYTAJ INNE Z TEGO NUMERU

PRZECZYTAJ INNE Z TEGO NUMERU

KOMENTARZEWAŻNE TEMATY:

TEMATY TYGODNIA

drukuj