Kultura Liberalna solidarnie z Ukrainą

KULTURA LIBERALNA > Czytając > ochroniarze

ochroniarze

Dorta Jagić

przełożyła Małgorzata Wierzbicka

ludzie
to wysokie zwierzęta
dorastają nawet do dwustu metrów
w postaci pomników
małe jest tylko ich
ziarenko przeznaczenia pod skórą
czeka aż odejdą wody
jest jasno niebieskiego koloru
jakiego nie ma na ziemi
jeszcze bardziej niż ludzie
wysoko lecą i spadają samochody,
samoloty, armaty i pociągi
na ziemi zostało już niewielu
ochroniarzy, mówią
pieszo pójdziemy do boga
zanieśmy mu ziaren, dobry jest Bóg
niski i mały
ochronimy go

 


 

Dorta Jagić jest chorwacką poetką, pisarką, dramatopisarką i tłumaczką; tegoroczną laureatką nagrody Europejski Poeta Wolności za tomik „Kanapa na rynku” przełożony przez Małgorzatę Wierzbicką.

Wystawić kanapę na rynek to jasny gest: elegancki mebel z salonu umieszczamy w zupełnie odmiennej przestrzeni; z elitarnego, zacisznego miejsca, trafia w sam środek miasta, miejsca powszechnie dostępnego, publicznego. Jagić pisze o kobietach zamkniętych we wnętrzu, literalnie i w przenośni, jakby chciała je wyzwolić, zaprosić wszystkie na kanapę.

Poetka ukończyła filozofię i religioznawstwo na Jezuickim Uniwersytecie w Zagrzebiu, później pracowała z amatorskimi teatrami. I taka właśnie jest jej poezja; biblijne postaci są bohaterami współczesnych opowieści, odgrywają krótkie rólki. Jagić nie jest jednak reżyserem-demiurgiem, a raczej bystrym obserwatorem. Judasz jest kasjerem w sklepie, „ma brudne nogi, uśmiecha się” i pewnie znów zdradzi. A my pragnęlibyśmy ochronić Boga przed zdradą, w końcu jesteśmy jak „wysokie zwierzęta” –  jednocześnie waleczni i łagodni.

Rubrykę redaguje Alicja Rosé.

 

Spotkanie z laureatką nagrody Europejski Poeta Wolności Dortą Jagić odbędzie się w niedzielę 15 czerwca w Barze Studio (Pałac Kultury i Nauki, Plac Defilad 1) w ramach Big Book Festival. Spotkanie poprowadzi Kazimiera Szczuka.

Skoro tu jesteś...

...mamy do Ciebie małą prośbę. Żyjemy w dobie poważnych zagrożeń dla pluralizmu polskich mediów. W Kulturze Liberalnej jesteśmy przekonani, że każdy zasługuje na bezpłatny dostęp do najwyższej jakości dziennikarstwa

Każdy i każda z nas ma prawo do dobrych mediów. Warto na nie wydać nawet drobną kwotę. Nawet jeśli przeznaczysz na naszą działalność 10 złotych miesięcznie, to jeśli podobnie zrobią inni, wspólnie zapewnimy działanie portalowi, który broni wolności, praworządności i różnorodności.

Prosimy Cię, abyś tworzył lub tworzyła Kulturę Liberalną z nami. Dołącz do grona naszych Darczyńców!

SKOMENTUJ

Nr 283

(23/2014)
10 czerwca 2014

PRZECZYTAJ INNE Z TEGO NUMERU

PRZECZYTAJ INNE Z TEGO NUMERU

KOMENTARZE

PODOBNEWAŻNE TEMATY:

TEMATY TYGODNIA

drukuj