Z centrum widać najwięcej
  

KULTURA LIBERALNA > Czytając > ochroniarze

ochroniarze

Dorta Jagić

przełożyła Małgorzata Wierzbicka

ludzie
to wysokie zwierzęta
dorastają nawet do dwustu metrów
w postaci pomników
małe jest tylko ich
ziarenko przeznaczenia pod skórą
czeka aż odejdą wody
jest jasno niebieskiego koloru
jakiego nie ma na ziemi
jeszcze bardziej niż ludzie
wysoko lecą i spadają samochody,
samoloty, armaty i pociągi
na ziemi zostało już niewielu
ochroniarzy, mówią
pieszo pójdziemy do boga
zanieśmy mu ziaren, dobry jest Bóg
niski i mały
ochronimy go

 


 

Dorta Jagić jest chorwacką poetką, pisarką, dramatopisarką i tłumaczką; tegoroczną laureatką nagrody Europejski Poeta Wolności za tomik „Kanapa na rynku” przełożony przez Małgorzatę Wierzbicką.

Wystawić kanapę na rynek to jasny gest: elegancki mebel z salonu umieszczamy w zupełnie odmiennej przestrzeni; z elitarnego, zacisznego miejsca, trafia w sam środek miasta, miejsca powszechnie dostępnego, publicznego. Jagić pisze o kobietach zamkniętych we wnętrzu, literalnie i w przenośni, jakby chciała je wyzwolić, zaprosić wszystkie na kanapę.

Poetka ukończyła filozofię i religioznawstwo na Jezuickim Uniwersytecie w Zagrzebiu, później pracowała z amatorskimi teatrami. I taka właśnie jest jej poezja; biblijne postaci są bohaterami współczesnych opowieści, odgrywają krótkie rólki. Jagić nie jest jednak reżyserem-demiurgiem, a raczej bystrym obserwatorem. Judasz jest kasjerem w sklepie, „ma brudne nogi, uśmiecha się” i pewnie znów zdradzi. A my pragnęlibyśmy ochronić Boga przed zdradą, w końcu jesteśmy jak „wysokie zwierzęta” –  jednocześnie waleczni i łagodni.

Rubrykę redaguje Alicja Rosé.

 

Spotkanie z laureatką nagrody Europejski Poeta Wolności Dortą Jagić odbędzie się w niedzielę 15 czerwca w Barze Studio (Pałac Kultury i Nauki, Plac Defilad 1) w ramach Big Book Festival. Spotkanie poprowadzi Kazimiera Szczuka.

...czy możemy zatrzymać Cię na chwilę? Skoro jesteś tu z nami, mamy do Ciebie ważną prośbę.

„Kultura Liberalna” jest tygodnikiem wydawanym społecznie, to znaczy istnieje dzięki wsparciu Darczyńców. W każdy wtorek publikujemy pełnowymiarowe wydanie magazynu, wydajemy książki, organizujemy wydarzenia publiczne.

Dajemy głos ludziom rozmaitych profesji i środowisk, którzy mają do powiedzenia coś ważnego i ciekawego - niezależnie od potrzeb reklamodawców i komercyjnych wymogów. Wierzymy w pluralistyczną demokrację i rozmawiamy także z tymi, z którymi się nie zgadzamy. Bez „KL” w naszym kraju byłoby smutniej!

Przed nami kolejne cele. Aby działać stabilnie i zachować pełną niezależność, musimy znacznie poszerzyć grono osób, które wspierają nas bezpośrednimi, comiesięcznymi wpłatami. Dlatego zwracamy się do Ciebie z prośbą, abyś dołączył lub dołączyła do grona naszych comiesięcznych Darczyńców. Zajmie to tylko minutę!

SKOMENTUJ

Nr 283

(23/2014)
10 czerwca 2014

PRZECZYTAJ INNE Z TEGO NUMERU

PRZECZYTAJ INNE Z TEGO NUMERU

PRZECZYTAJ INNE Z DZIAŁU

KOMENTARZE

PODOBNEWAŻNE TEMATY:

TEMATY TYGODNIA

drukuj