„Kultura Liberalna” ukazuje się dzięki osobom takim jak Ty. Naszym wspólnym marzeniem jest demokratyczna, praworządna, tolerancyjna Polska, w której ludzie potrafią podać sobie rękę mimo różnic. Pomóż nam działać przez kolejną dekadę.
Wspieram
Z centrum widać najwięcej
  

KULTURA LIBERALNA > Czytając > ochroniarze

ochroniarze

Dorta Jagić

przełożyła Małgorzata Wierzbicka

ludzie
to wysokie zwierzęta
dorastają nawet do dwustu metrów
w postaci pomników
małe jest tylko ich
ziarenko przeznaczenia pod skórą
czeka aż odejdą wody
jest jasno niebieskiego koloru
jakiego nie ma na ziemi
jeszcze bardziej niż ludzie
wysoko lecą i spadają samochody,
samoloty, armaty i pociągi
na ziemi zostało już niewielu
ochroniarzy, mówią
pieszo pójdziemy do boga
zanieśmy mu ziaren, dobry jest Bóg
niski i mały
ochronimy go

 


 

Dorta Jagić jest chorwacką poetką, pisarką, dramatopisarką i tłumaczką; tegoroczną laureatką nagrody Europejski Poeta Wolności za tomik „Kanapa na rynku” przełożony przez Małgorzatę Wierzbicką.

Wystawić kanapę na rynek to jasny gest: elegancki mebel z salonu umieszczamy w zupełnie odmiennej przestrzeni; z elitarnego, zacisznego miejsca, trafia w sam środek miasta, miejsca powszechnie dostępnego, publicznego. Jagić pisze o kobietach zamkniętych we wnętrzu, literalnie i w przenośni, jakby chciała je wyzwolić, zaprosić wszystkie na kanapę.

Poetka ukończyła filozofię i religioznawstwo na Jezuickim Uniwersytecie w Zagrzebiu, później pracowała z amatorskimi teatrami. I taka właśnie jest jej poezja; biblijne postaci są bohaterami współczesnych opowieści, odgrywają krótkie rólki. Jagić nie jest jednak reżyserem-demiurgiem, a raczej bystrym obserwatorem. Judasz jest kasjerem w sklepie, „ma brudne nogi, uśmiecha się” i pewnie znów zdradzi. A my pragnęlibyśmy ochronić Boga przed zdradą, w końcu jesteśmy jak „wysokie zwierzęta” –  jednocześnie waleczni i łagodni.

Rubrykę redaguje Alicja Rosé.

 

Spotkanie z laureatką nagrody Europejski Poeta Wolności Dortą Jagić odbędzie się w niedzielę 15 czerwca w Barze Studio (Pałac Kultury i Nauki, Plac Defilad 1) w ramach Big Book Festival. Spotkanie poprowadzi Kazimiera Szczuka.

...dziękujemy, że jesteś z nami! Już od 10 lat działamy na rzecz budowania lepszego kraju dla przyszłych pokoleń Polaków.

Naszym marzeniem jest demokratyczna, praworządna, tolerancyjna Polska, w której ludzie potrafią podać sobie rękę mimo różnic. Nie są to dla nas puste slogany. W czasach postępującej radykalizacji i rosnących podziałów politycznych tworzymy pismo, które niezmiennie idzie własną drogą.

Przy okazji naszych 10. urodzin chcielibyśmy skierować do Ciebie ważny apel. „Kultura Liberalna” ukazuje się dzięki osobom takim jak Ty. Jeśli mamy stabilnie działać przez kolejną dekadę, musimy znacznie poszerzyć grono osób, które wspierają nas comiesięcznymi wpłatami. W tej chwili otrzymujemy bezpośrednio od Czytelników około 12 tysięcy złotych miesięcznie, co stanowi 15 procent naszego miesięcznego budżetu. Jeśli wolno nam wypowiedzieć życzenie na 10. urodziny, chcielibyśmy, aby wkrótce było to co najmniej 50 procent. To zapewni nam bezpieczeństwo, niezależność i możliwość mądrego rozwoju.

Mamy głowy pełne pomysłów i wierzymy, że z Twoim wsparciem będziemy je mogli zrealizować; że będziemy coraz lepsi i coraz silniejsi.

SKOMENTUJ

Nr 283

(23/2014)
10 czerwca 2014

PRZECZYTAJ INNE Z TEGO NUMERU

PRZECZYTAJ INNE Z TEGO NUMERU

PRZECZYTAJ INNE Z DZIAŁU

KOMENTARZE

PODOBNEWAŻNE TEMATY:

TEMATY TYGODNIA

drukuj