0000398695
close
W walce o demokrację nie robimy sobie przerw! Przekaż 1,5% na Fundację Kultura Liberalna WSPIERAM
close
Kultura Liberalna solidarnie z Ukrainą

PRZEKAŻ
1,5%
PODATKU
close

W walce o demokrację

nie robimy sobie przerw!

Przekaż 1,5% na Fundację
Kultura Liberalna

Przekaż 1,5%
na Fundację Kultura Liberalna
forward
close

KULTURA LIBERALNA > Felietony > [Przegląd prasy] Niemieckie...

[Przegląd prasy] Niemieckie autostrady i ohyda na mundialu

Marcin Dobrowolski

O czym świadczą kolorowe buty piłkarzy na mundialu? Ile kosztuje zaprojektowanie i wykonanie drona na Politechnice Kijowskiej? Ile zapłacą Niemcy za jeżdżenie autostradami? Jak radzi sobie z problemami Kościoła papież Franciszek? O tym pisze Marcin Dobrowolski.

O zdjęciach Sebastiana Łuczywo, nieprofesjonalnego fotografa mieszkającego w Jeleniej Górze, napisał „The Guardian”. Bohaterami zdjęć są członkowie jego rodzinny oraz środowiska, w których żyją. Wszystkie fotografie łączy niewymuszone ciepło, poczucie humoru oraz efekt oderwania od rzeczywistości. Uzyskany on został poprzez umiejętne połączenie nasycenia barw, elementów scenografii takich jak maski gazowe czy stare walizki oraz niewątpliwych zdolności aktorskich wszystkich członków rodziny.  Zdjęcia obejrzeć można również na profilu fotografa.

*

Podróż pociągiem z Warszawy do Gdańska to przynajmniej sześć straconych godzin jazdy w niezbyt przyjemnych warunkach oraz portfel szczuplejszy o około 100 zł. Nic więc dziwnego, że olbrzymią popularnością cieszy się w naszym kraju serwis BlaBlaCar, założony przez Francuza, Frédérica Mazzellę. Spośród ośmiu milionów użytkowników, ponad pół miliona to Polacy, na co zwraca uwagę ekonomiczny dziennik „Les Echos”. Idea portalu jest prosta: kierowca jadący w trasę informuje o wolnych miejscach w samochodzie i oferuje je jako ofertę podróży za określoną stawkę. Przy trzech pasażerach jest w stanie uzyskać całkowity zwrot kosztów przejazdu. Pasażerowie zaś nie mogą narzekać, ponieważ płacą znacznie mniej i są u celu szybciej niż przy podróżowaniu koleją. BlaBlaCar do tej pory trzymał się Europy, jednak pozyskanie finansowania  w wysokości 100 mln dol. (głównie od funduszy Index Ventures i dotychczasowych udziałowców Accel Partners, ISAI oraz Lead Edge Capital) ma pomóc w wejściu na inne rynki. Szefostwo spółki zarządzającej portalem poinformowało, że korzystając z finansowania, może zacząć pozyskiwać użytkowników w każdym większym państwie na świecie, w którym istnieje zapotrzebowanie na ekonomiczne formy podróżowania na dłuższych dystansach.

*

Ponad trzy godziny trwały prywatne spotkania papieża Franciszka z sześcioma ofiarami pedofili, której sprawcami byli duchowni – donosi „La Repubblica”. Podczas porannej mszy w Domu Świętej Marty Franciszek zwrócił się bezpośrednio do ofiar zgromadzonych na miejscu, jak również wszystkich tych, którzy za pośrednictwem mediów mogli usłyszeć jego słowa. Biskup Rzymu określił czyny pedofilskie nie tylko jako grzech i zbrodnię, ale również świętokradztwo niszczące w poszkodowanych obraz Boga. Po mszy papież przyjął na prywatnych audiencjach swych gości – trzech mężczyzn i trzy kobiety z Niemiec, Irlandii i Wielkiej Brytanii. Gest papieża, gotowość do takich spotkań jest – jak powiedział rzecznik Watykanu, o. Federico Lombardi – przykładem dla innych (w domyśle – biskupów), aby osobistym spotkaniem, rozmową i otwartością przełamywać bariery i odbudowywać zaufanie zniszczone przez bolesne doświadczenia.

*

Od 2016 roku wszyscy będą musieli płacić za korzystanie z niemieckich dróg i autostrad – takie plany przedstawił koalicyjny minister transportu, Aleksander Dobrindt, o czym pisze m.in. „Der Spiegel”. Zmiany mają wyeliminować przypadki, gdy kierowcy, chcąc uniknąć opłat za autostrady, będą zapychać drogi krajowe. Kierowcy będą mieli do wyboru trzy rodzaje winiet: 10 euro za 10 dni, 20 euro za dwa miesiące oraz winiety roczne. W przypadku osób stale korzystających z niemieckich dróg sytuacja jest już bardziej skomplikowana, bo opłaty mają zależeć od samochodu. W ten sposób co roku do niemieckiego budżetu ma wpływać 800 mln euro. Wpływy z opłat drogowych mają zostać przeznaczone na naprawy infrastruktury w Niemczech, która jest w coraz gorszym stanie technicznym.

*

Rosyjska drużyna została wyeliminowana z mistrzostw świata w piłce nożnej, ale nie wszystkich Rosjan przegrana narodowej drużyny napełnia smutkiem. Aleksander Szumski, pop cerkwi prawosławnej, potępia mundial jako homoseksualną obrzydliwość, o czym napisał „The Moscow Times”. Argument używany przez duchownego jest co najmniej osobliwy, bowiem zarzuty względem rozgrywek uzasadnia on kolorami butów noszonych przez piłkarzy. Gracze noszący zielone, różowe lub żółte buty promują gejowską tęczę – dowodzi Szumski w felietonie opublikowanym na łamach narodowo-chrześcijańskiego portalu. Zdaniem duchownego „Liberalna ideologia globalizmu chce starcia chrześcijaństwa z piłką nożną. Dlatego cieszę się, że nasza drużyna przegrała i – z Bożej łaski – nie uczestniczy już w tej homoseksualnej ohydzie”. Narodowa drużyna Rosji nie wygrała ani jednego meczu w fazie grupowej.

*

Ukraińcy zbierają pieniądze na armię, wykorzystując portale crowdfundingowe – donosi „The Guardian”. Przyzwyczailiśmy się do wspierania działań kulturalnych, projektów filmowych czy naukowych poprzez niewielkie przelewy za pośrednictwem wyspecjalizowanych stron internetowych. Użyteczność tego rozwiązania wykorzystali młodzi Ukraińcy, proponując zbiórkę pieniędzy na zaprojektowanie i wykonanie na Politechnice Kijowskiej latającej maszyny z wysokiej jakości kamerą. Takie urządzenie, umożliwiające obserwację pozycji przeciwnika bez narażania życia własnych żołnierzy, kosztuje na wolnym rynku ok. 160 tys. dolarów. Kadra naukowa politechniki oszacowała jednak koszt budowy własnego urządzenia na 35 tys. dolarów. Potrzebną kwotę, na nawet 2 tys. dolarów nadwyżki, udało się zgromadzić w ciągu trzech tygodni.

Skoro tu jesteś...

...mamy do Ciebie małą prośbę. Żyjemy w dobie poważnych zagrożeń dla pluralizmu polskich mediów. W Kulturze Liberalnej jesteśmy przekonani, że każdy zasługuje na bezpłatny dostęp do najwyższej jakości dziennikarstwa

Każdy i każda z nas ma prawo do dobrych mediów. Warto na nie wydać nawet drobną kwotę. Nawet jeśli przeznaczysz na naszą działalność 10 złotych miesięcznie, to jeśli podobnie zrobią inni, wspólnie zapewnimy działanie portalowi, który broni wolności, praworządności i różnorodności.

Prosimy Cię, abyś tworzył lub tworzyła Kulturę Liberalną z nami. Dołącz do grona naszych Darczyńców!

SKOMENTUJ

Nr 287

(27/2014)
8 lipca 2014

PRZECZYTAJ INNE Z TEGO NUMERU

PRZECZYTAJ INNE Z TEGO NUMERU

KOMENTARZEWAŻNE TEMATY:

TEMATY TYGODNIA

drukuj