Z centrum widać najwięcej
  

KULTURA LIBERALNA > Temat tygodnia > Proszę się nie...

Proszę się nie martwić, urodzi pani następne [REPORTAŻ]

Szanowni Państwo,

kilka lat temu poetka Justyna Bargielska napisała książkę o tym, co może znaczyć dla kobiety poronienie. Mówiła o sobie „obsoletka”. Oswajała przeszłość neologizmem pochodzącym od terminu medycznego gravid obsoleta (obumarła ciąża). Ostatnio o Bargielskiej było znów głośno – przy okazji głośnego wywiadu, jakiego udzieliła „Tygodnikowi Powszechnemu”. Broniła profesora Bogdana Chazana jako jedynego – według jej wiedzy – lekarza, na którego oddziale wolno było kobietom ze swoimi martwymi dziećmi pożegnać się tak, jak sobie tego życzyły. Przy okazji znów zaczęto mówić o tym, że większość szpitali nie jest bynajmniej gotowa, by roniącej kobiecie zapewnić psychologiczne wsparcie.

„Niech się pani nie martwi, urodzi pani następne” – często słyszą od pracowników szpitali kobiety wkrótce po poronieniu. Niejednokrotnie zdarza się, że w trakcie poronienia pacjentki trafiają do sal wraz z oczekującymi na poród. Przy tym mało która zna swoje prawa. Mało kto wie, że można odebrać z Urzędu Stanu Cywilnego akt urodzenia, że można urządzić pogrzeb, odebrać zasiłek pogrzebowy, a nawet że – zgodnie z kodeksem pracy – matka może pójść na ośmiotygodniowy urlop macierzyński (a nie tylko na zwykłe zwolnienie lekarskie).

W dzisiejszym reportażu sprawdzamy, jak w 2014 roku w Polsce rzeczywiście wygląda sytuacja kobiet, które poroniły. Czy istotnie nie mogą one liczyć na stosowne wsparcie ze strony służby zdrowia? W jaki sposób dbamy o matki w czasach niżu demograficznego?

Zapraszamy do lektury,

Redakcja

 


 

Stopka numeru:

 

Autorka koncepcji numeru: Alicja Rosé.

Autorki: Alicja Rosé, Karolina Wigura.

Współpraca: Piotr Dudek, Justyna Karpińska, Michalina Seliga, Katarzyna Mierzejewska.

Ilustracje: ola.das

Skoro tu jesteś...

...mamy do Ciebie małą prośbę. Żyjemy w dobie poważnych zagrożeń dla pluralizmu polskich mediów. W Kulturze Liberalnej jesteśmy przekonani, że każdy zasługuje na bezpłatny dostęp do najwyższej jakości dziennikarstwa

Każdy i każda z nas ma prawo do dobrych mediów. Warto na nie wydać nawet drobną kwotę. Nawet jeśli przeznaczysz na naszą działalność 10 złotych miesięcznie, to jeśli podobnie zrobią inni, wspólnie zapewnimy działanie portalowi, który broni wolności, praworządności i różnorodności.

Prosimy Cię, abyś tworzył lub tworzyła Kulturę Liberalną z nami. Dołącz do grona naszych Darczyńców!

SKOMENTUJ

Nr 293

(33/2014)
19 sierpnia 2014

PRZECZYTAJ INNE Z TEGO NUMERU

PRZECZYTAJ INNE Z TEGO NUMERU

PRZECZYTAJ INNE Z DZIAŁU

KOMENTARZEWAŻNE TEMATY:

TEMATY TYGODNIA

drukuj